Wpis z mikrobloga

Bardzo proszę szanowną społeczność o radę. Sytuacja wygląda tak:
Wylądowałem na wsi zabitej dechami na całą zimę i z różnych względów jedyną sensowną opcją na dostęp do internetu jest podłączenie się do szwagra.
- odległość to 200m
- przepustowość jego neta to jakieś 200Mb/s
- widzimy sie z okien, żadnych drzew po drodze ani innych przeszkód
Spędziłem cały dzien na necie szukając rozwiązań i najbardziej ekonomicznym i sensownym wydaje się:
- 2 x Nanostation Loco M2
- jakiś router albo access point żeby w mojej drewnianej chacie na obu piętrach dobrze wifi chodziło
Teraz pytania:
- czy Nanostation Loco M2 to dobre rozwiązanie? Czy może powinienem kupić coś droższego od Ubiquiti?
- czy mogłby mi ktoś polecić jakiś dobry router? Sygnał chyba muszę mieć 5Ghz bo zależy mi na dobrym pingu. A może nie potrzebuję routera tylko jakiś WLAN switch albo acces point?

Bardzo proszę o pomoc, bo zaczynam już bez moich gierek wariować, a nie chcę kupić czegoś co nie będzie działać :( Z góry dziękuję za rady.

#ubiquiti #siecikomputerowe
  • 33
@Matixer: nie. 200m to ethernet nie ogarnie. A podrodze wzmacniacza średnio wstawiać.

@zweipack: jeśli macie dobrą widoczność to TERETYCZNIE 2 acces pointy z antenami kierunkowymi i WDS powinny wystarczyć. Zakładam że chcesz tanio więc nie proponuje bridga na 60 ghz (robi nawet gigabita) tylko coś taniego. Mikrotik odpada bo skomlikowane ale nie wiem cyz jakieś TP-Linki by tego też nie ogarneły

W sumie @korni007 dobrze mówi. 200m światłowodu nie będzie
@zweipack: problemem 2.4 GHz jest tylko zasyfienie eteru, no i przepustowość powyżej 100Mbps (realny max dla N) jak psy szczekają dupami to pierwszego problemu raczej nie będzie. Z pingiem miałbys tylko problem jak byś tego neta u siebie podzielił j ktoś coś zaczął ściągać kiedy grasz czy co tam robisz
@zweipack: dopóki każdy nie kupił routera na 2.4 GHz to działało to dobrze, ( ͡° ͜ʖ ͡°) architektura przy N jest identyczna, zaletą N w blokowiskach jest większe tłumienie (sygnał sąsiada zatrzymuje się na ścianie) i więcej kanałów do wyboru
swiatllwod odpada. Musialbym kopac


@zweipack: wystarczy go wkopać na dwa sztychy szpadla. Zdrowy facet 50m rowka na taką głębokość w jedno popołudnie wykopie i nawet niespecjalnie się przy tym zasapie (zakładam kopanie w normalnym gruncie), więc jakbyście się we dwóch ze szwagrem do roboty wzięli, to w jedną sobotę robota będzie z głowy. A strumień w jakiejś rurce osłonowej (np. czarna HDPE do nawodnień) pokonać.

A swoją drogą, technologia idzie naprzód.
Podepnę się pod post mireczka @zweipack: , mam podobny problem z tym, ze odległość 100m i potrzebuje 1Gbps.
Znalazłem takie urządzenie ale to chyba overkill:
opis odnośnika

Droga połączenia biegnie przez obszar, gdzie nie ma możliwości przeciągnięcia czegokolwiek. Nie mogę znaleźć czegoś na tak mały dystans z tą prędkością.

Czy ta logika jest dobra? (picrel)
- modem od ISP rozdaje adres po DHCP
- anteny accespoint w trybie bridge-a, czy serwer-
źródło: comment_1607353979DepY9RodJgbhMZypijaenI.jpg
@zweipack: a na tych 200m jest cos jeszcze procz strumyka? jak nie to swiatlowod w arota i po sprawie. jak sie zdecydujesz na bezprzewodowke to imo ja bym poszedl w nano loco m5 albo w nanostation ac loco (mam,polecam)
@korni007: jest jeszcze droga dojazdowa do sasiada, a ogolnie to nieuzytki i troche skał. jakbym sie tu przeprowadzal na stale to pewnie bym ciagnal kabel, ale teraz na prawde nie widze sensu.

ja bym poszedl w nano loco m5 albo w nanostation ac loco


@korni007: mozesz mi w skrocie powiedziec czym sie te dwa produkty roznia miedzy soba?
@barto125: stosunkowo maly i drewniany, moze po 60m powierzchni jest na kazdym z dwu pietr. problem jest taki ze nie wiem czy bede mial jak router na srodku postawic. mozliwe ze bedzie na bocznej scianie.
@zweipack: jak drewniany, to nie powinno być problemu.
U mnie stoi we wielkiej płycie w pokoju narożnym i po przeciwnej stronie w kuchni mam resztki zasięgu. Zawsze możesz przetestować i oddać jak zamawiasz przez neta
867Mbps


@kabaret10: to tylko teoretyczna przepustowość interfejsu rajdowego i to brutto z korekcja błędów i jeszcze to trzeba podzielić na przesył w 2 storny, jakbym się mail zakładać to bym obstawił że litebeam co go wyżej wstawiałem będzie szybszy. Zastanawia mnie tylko podobnieństwo tych 2 produktów...
@BialoCzerwony: @barto125: @wypokowy_expert: dziekuje wam panowie za rady. od wczoraj mam juz internet. kupilem dwa razy loco m5, troche kabla i dwa routery netgear r6120. jeden router stoi za swiatlowodem i nadaje sygnal do M5 a drugi robi za access pointa u mnie w domu. to troche overkill ale nie ma konfliktow i wyglada to tak jakby drugi router stworzyl swoja podsiec w calej sieci, mimo to moze nadawac