Wpis z mikrobloga

wszechswiat sie rozszerza nieprzerwanie wiec swialo w czasoprzestrzebni rowniez ulega rozciagnieciu i im gwiazda jest dalej od nas tym bardziej na czerwono swieci ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@wojciech-dyrets: co #!$%@?? Nie ma takiego zjawiska jak "rozciąganie światła". Chyba chodzi ci o to, że gwiazda, która oddala się od nas jest bardziej czerwona, ale to nie ma nic wspólnego z jakimś rozciąganiem wszechświata, tylko ze względnym ruchem
  • Odpowiedz
co #!$%@?? Nie ma takiego zjawiska jak "rozciąganie światła". Chyba chodzi ci o to, że gwiazda, która oddala się od nas jest bardziej czerwona, ale to nie ma nic wspólnego z jakimś rozciąganiem wszechświata, tylko ze względnym ruchem źródła i obserwatora.


@bh933901: a wez sie chłopaka nie czepiaj. Pozatym:
- gwiazda sie oddala i robi sie bardziej czerwona bo... wszechswiat sie rozszerza
- inny kolor daje długosc fali elektromagnetycznej wiec
  • Odpowiedz
@oddalenie: ale gwiazda mogłaby się oddalać, nawet jeśli wszechświat by się kurczył. Albo niektóre gwiazdy są bardziej niebieskie, bo się do nas przybliżają - mimo że wszechświat się rozszerza. Innymi słowy, istotny jest tu po prostu ruch we wszechświecie, a nie "rozciąganie" wszechświata.
  • Odpowiedz
W astronomii znane jest zjawisko "poczerwienienia galaktyk", tj. przesunięcia ku czerwieni (ang. redshift) widma światła z odległych źródeł. Popularnie przytacza się je jako dowód na rozszerzanie się Wszechświata, tłumacząc zjawiskiem Dopplera dla oddalającego się źródła. Wśród kosmologów istnieje jednak pogląd, że przesunięcie to nie jest opisywane przez prawo Dopplera, ani nawet jego relatywistyczną wersję. Ucieczka galaktyk nie polega bowiem na podróży źródła światła przez przestrzeń, lecz na rozciągnięciu fal świetlnych wraz z
  • Odpowiedz
@wojciech-dyrets: co mi wytłumaczył? Że jeśli ktoś rozumie zjawisko, to zrozumie też o co ci chodziło w tej zabawie w głuchy telefon? Pewnie tak. Ale jeśli powiesz komuś, kto nie ma pojęcia o kosmologii, to zrozumie to tak, jakby rozszerzanie się wszechświata "rozciągało" czasoprzestrzeń.

chyba musisz odswiezyc wiedze


O efekcie Dopplera w obserwacjach kosmosu to ja czytałem w książkach prawie 20 lat temu. W książkach popularnonaukowych dla młodzieży. Wielki mi
  • Odpowiedz