Wpis z mikrobloga

#cnc #pcb #elektronika #frezarka #diy

Hej, czy ktos poleci jakąs domową frezarkę CNC do prostych pracy typu... frezowanie w drewnie, frezowanie płytek PCB (ścieżki, wycinanie pcb, najlepiej żeby się dało ciąć projekty ze scieżkami i rastrem 6mils lub lepszym)? Budżet to tak koło 1000zł (+/- 500 :D), obszar roboczy conajmniej 100x100mm, najlepiej 200x100mm.

Na tę chwilę znalazłem CNC1830 PRO za 1200zł (z wrzecionem i laserem 5,5W), obejrzałem troche recenzji i w sumie wydaje się to OK rozwiązanie.

+ pytanie o jakiś podstawowy zestaw frezów i wierteł jakie wypadałoby mieć? Warto brać takie z aliexpresu na start do obeznania się z maszynką?
  • 6
@bociaan: daj sobie spokój z frezowaniem pcb. Podstawowy problem z tanimi cnc, to nierównomierny blat składany z paneli aluminiowych. Na PCB żeby frezować drobne ścieżki potrzebujesz naprawdę równego blatu, bo inaczej będziesz frezował w jednych miejscach zbyt głęboko, a w innych zbyt płytko (wcale).

W momencie kiedy u chińczyka masz dwu/cztero-warstowe PCB z metalizacją z pojedyncze $, to samodzielne rzeźbienie to masochizm.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bociaan: daj se siana z tym PRO, bo za tą cenę albo sam zbudujesz coś (nie będzie idealne, ale coś pofrezuje) albo dostajesz coś klasy zegarka z odpustu
@Analityk @zetisdead
- ok to do bardziej zgrubnych PCB na start może się to nada? Głównie zależałoby mi na tym żeby mieć narzędzie na szybkie ogarnianie chociaż prostych PCB (z elementami w LQFP byłoby super ale to chyba jednak niemożliwe :D)

Co do sadomaso to dokładnie to znam - na zabawy z wycinaniem nożykiem laminatu, męczenie się termotransferem albo naświetlaniem po 5 podejść już nie mam sił i czasu, a u chinczyka
@bociaan: 3 rzeczy przy frezowaniu są trudne:
zachować kąt prosty między osiami;
i ewentualnie sztywność.
Powyższa maszyna nie spełnia choćby jednego z nich.
Zrobisz planowanie stołu - przekątne rozjadą się o 2 mm - 6 mils szlag trafi tak czy siak.
Jak chcesz lqfp - są płytki przejściówki z qfp na kołki. Reszta na płytce uniwersalnej (pady z otworami bez ścieżek).