Wpis z mikrobloga

Mircy z obozu #amd help, mam od paru dni Gruzena 5900x i płytę B550 Aorus Elite. Po aktualizacji BIOSu zaczęły mi znikać urządzenia podpięte do portów USB.

Najpierw miałem problem z jednym konkretnym (Corsair Commander Pro) ale jak zaczęła mi się odpinać losowo myszka i klawiatura to jestem coraz bardziej przekonany że to wina #amdcwel
Problem występuje w losowych momentach i nie raz kilka godzin jest dobrze a potem nagle wszystko świruje.
Żeby było śmieszniej to nie odpina tak że słychać dźwięk w Windowsie, tylko np. podświetlenie na myszce i laser powoli gaśnie jakby zanikało napięcie.

BIOS który musiałem wgrać (najnowszy żeby nie było) ma w opisie "Improve connection stability for USB 2.0 ports of USB hub". Mam wrażenie że po jego wgraniu się popsuło ale na poprzednim świrują napięcia i nie da się uruchomić RAMu na więcej niż 3000 bo infinity fabric nie chce iść wyżej. A BIOS który w miarę działał tylko była słaba wydajność Gigabyte skasowało ze strony.

Każdy jeden sprzęt USB z którym są te problemy śmiga doskonale na Intelu więc to nie tego wina. Ktoś ma jakieś pomysły co jeszcze sprawdzić czy "AMD tak ma"?

#pcmasterrace #komputery
  • 8
@Labovsky: tank you capintn obvious. Jakbym mógł to bym wrócił do mniej problematycznej wersji ale usunęli. A w AMD BIOS to wrapper na Agesa więc to nie jest do końca prawda.
@keton22: sporo ludzi w necie ma ten sam problem z USB co ty na tej płycie głównej. Cytując recenzentów: "I repeat do not buy this board, at least the Rev 1.0 version of this board." Oddaj ją na gwarancji bo to tu jest problem (może dadzą Tobie rev. 2)
@Mecenaso: dzięki, mam fakturę ale nie widzę odsyłania tego do Niemiec bedę i tak musiał kupić inną płytę i zostanę z nadmiarową.

As a temporary solution you can disable the C-States in the BIOS setup.


to też spróbuję, dzięki jeszcze raz bo jak to załatwi sprawę to w sumie co mnie jakiś C-state obchodzi? Potrzebne to do czegoś?
@keton22: jest szansa, że to naprawią. Jak widać, ktoś dał dupy i teraz szukają gdzie. C-state służą do optymalizacji lub zmniejszenia zużycia energii w trybie bezczynności (gdy kod nie jest wykonywany).
@keton22: dla potomności - ustawienie "C states global enable" na disabled wydaje się rozwiązywać problem. Na reddicie ludzie zasugerowali dodatkowo ustawienie DF states na disabled to takie C state od Infinity Fabric.