Wpis z mikrobloga

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami publikuję pilota kalkulatorgieldowy.pl, na którym można będzie obliczyć należny podatek z giełdy zagranicznej jak i polskiej jeśli takiego rozliczenia nie otrzymacie od swojego brokera (np. #trading212, #revoult) lub chcecie przeprowadzić symulacje przed otrzymaniem PIT.

Widziałem pytania o sposób wyliczania podatku od transakcji giełdowych w przypadku braku PIT od brokera jak i odpowiedzi, które były całkiem błędne jak np. "do czasu wypłaty pieniędzy od brokera nie płacisz podatku" lub "jeśli na koniec roku masz 10USD zysku to przeliczasz to na złotówki i od tego masz podatek".
Przy małych kwotach Urząd Skarbowy pewnie się nie zainteresuje i może ktoś będzie chciał zaryzykować, natomiast przy większym obrocie, mogą już być problemy.

Założenia aplikacji:
- pozwala na wyliczenie należnego podatku (lub straty) zgodnie z polskimi przepisami podatkowymi (m. in. uwzględnienie kursów średnich jak i FIFO)
- ułatwienie obliczeń przy wielu transakcjach
- aplikacja nie przechowuje jak i nie wysyła żadnych danych na serwer (wszystkie operacje wykonywane są w przeglądarce, włącznie z pobieraniem kursów NBP)
- twórca aplikacji nie jest księgowym ani doradcą podatkowy, ale tworząc aplikację, szczegółowo analizuje obowiązujące przepisy podatkowe dotyczące giełdy, na tyle ile jest to możliwe (nie czytam codziennych zmian)
- aplikacja nie śledzi użytkownika, nie przechowuje cookies itp.

Wersja pilotażowa publikowana jest w celu zebrania uwag i sugestii.
O powyższe proszę w:
- komentarzach (ale wszyscy wiemy jak dobrze działają powiadomienia)
- wiadomości prywatnej
- maila, który jest w stopce strony info@kalkulatorgieldowy.pl

W pilotażowej wersji można obecnie:
- wyliczyć należny podatek dla pozycji długich (kupno) w walucie PLN i USD

W następnych wersjach planuję dodać:
- dywidendy z uwzględnieniem podatku pobranego za granicą
- pozycje krótkie (sprzedaż)
- więcej (lub dosłownie każdą notowaną przez NBP) walut
- import/eksport transakcji do pliku
- poprawka widoku mobilnego
- powiadomienia nie będą korzystać z domyślnego mechanizmu przeglądarki

Po wprowadzeniu powyższych - jeśli będzie zainteresowanie:
- forex
- opcje
- ewentualny możliwy zapis transakcji na serwerze i dostęp do nich poprzez unikalny klucz lub w ostateczności konto
- import transakcji z wykazu transakcji popularnych brokerów oraz investing.com

Znane błędy:
- Wersja mobilna nie jest gotowa

Po zakończeniu fazy rozwoju aplikacji, dołączę do niej najprawdopodobniej bloga, na którym opisane zostaną podstawy, jak rozliczane są transakcje giełdowe pod kątem podatkowym.

Po publikacji nowych wersji będę robił nowe wpisy na tagu #gielda oraz #kalkulatorgieldowy

Jednokrotnie pod tym postem zawołam osoby, które kiedyś pytały się o sposób rozliczania.
pur3pwnage - Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami publikuję pilota kalkulatorgieldo...

źródło: comment_1606118018pqCF7jZENv76qpF5t2nBhs.jpg

Pobierz

Czy potrzebne Ci takie narzędzie?

  • Tak - (NIE otrzymam PIT-8C od biura maklerskiego) 59.9% (194)
  • TAK - (otrzymam PIT-8C od biura maklerskiego) 13.6% (44)
  • Nie - (NIE otrzymam PIT-8C od biura maklerskiego) 10.8% (35)
  • Nie - (otrzymam PIT-8C od biura maklerskiego) 15.7% (51)

Oddanych głosów: 324

  • 73
  • Odpowiedz
Tak a props podatków i Urzędu Skarbowego... w przypadku daytradingu w skali roku można śmiało osiągnąć kilkaset tysięcy przychodu jak i kosztów uzyskania przychodu. Kupujemy akcje za 10k rano, sprzedajemy ze 100zł zysku za 10100 na koniec sesji *20 dni w miesiącu * kilka miesięcy.... Spotkaliście się może z urzędnikiem który tego nie kuma i wjechała Wam kontrola? Bo na pit 8c dom makerski do urzędu wysyła nie tylko zysk/strata ale i
  • Odpowiedz
@pur3pwnage:
Komentarz dla zasięgu, chociaż już sobie trochę sam poradziłem z excelem, jak formuły sobie wpiszesz dokleisz kursy za cały rok to potem vlookupem jak dasz wyszukiwanie nieprecyzyjne (0) to ciągnie kurs z dnia poprzedniego jak US chce ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@pijekubusplay: tak, będę konsultował sposób wyliczeń z doradcą podatkowym. Obecnie aplikacja jest w wersji pilotażowej.

1) Zobowiązanie podatkowe powstaje w momencie zbycia akcji lub instrumentów pochodnych. Nie ma znaczenia czy wypłacisz pieniądze z biura maklerskiego. Wyjątkiem są instrumenty takie jak IKE/IKZE.

2) Zgodnie z naszym prawem podatkowym transakcje rozliczane są po kursach średnich walut więc hipotetycznie:
kupujesz 1 akcję AAPL za 100USD gdy 1USD=4PLN
sprzedajesz 1 akcję AAPL za 110USD gdy
  • Odpowiedz
@Mysciak: tak to działa i tutaj :) ogólnie jak robiłem sobie wyliczenia w excelu to można fajnie sobie liczyć ale przy większej liczbie instrumentów, samo FIFO robi się już ciężko. Da się ale jest to upierdliwe.
  • Odpowiedz
@pur3pwnage:
Na szczęście ja na razie nie sprzedaję, więc tylko dywidendę będę rozliczał, jak będzie trzeba to policzyć to trochę roboty będzie, ale w degiro przynajmniej łatwo można sobie wszystkie transakcje wyeksportować więc też mam nadzieję, że nie będzie aż tak dużo roboty.
  • Odpowiedz
@Mysciak: z dywidendami jest ten haczyk, że w zależności od kraju pobierany jest już podatek lub nie na miejscu.

Przykład:
Firma X, której masz 1 akcję wypłaca 1USD brutto dywidendy na akcję.
Najprawdopodobniej do portfela dostaniesz 0.85USD po potrąceniu 15% podatku w USA.
Jeśli złożyłeś odpowiedni formularz W-8BEN w biurze maklerskim (część robi ro automatycznie lub o to pyta) to pozostaje Ci do zapłaty jeszcze 4% od dywidendy brutto czyli 0.04USD
  • Odpowiedz
@pur3pwnage:
Tak wiem, akurat w degiro można wypełnić w-8ben dla amerykańskich akcji i od razu potrącają 15% od dywidendy. Więc trzeba dopłacić tylko 4% tak jak w przypadku Altrii na screenie.
Ale w sumie dopytam jak już jesteśmy w temacie. W przypadku etf. Np. z etf dostałem dystrybucję to od tego po prostu 19% trzeba podliczyć i oddać US? W sumie szkoda, że nie pobierają od razu, a tak to dopłata
Mysciak - @pur3pwnage: 
Tak wiem, akurat w degiro można wypełnić w-8ben dla amerykań...

źródło: comment_1606127109kawz5pAYQCk1ovQWKAzYnX.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 1
@Mysciak niestety nie jestem w stanie na razie na to odpowiedzieć. Nie robiłem jeszcze analizy jak rozliczne są ETF gdy jest np. wypłata w wiekszych udziałach itp.

Można obracać tymi pieniędzmi więc lepiej jak zostaje :)
  • Odpowiedz
@Mysciak : dzięki za artykuł. Nie jest to takie straszne. Ja planuję zrobić to tak, że przy wprowadzaniu dywidendy możesz wskazać jaka była zadeklarowana dywidenda przez spółkę, jaki był DIV-EX i na podstawie transakcji widzę ile było akcji, dla których jest dywidenda i mogę policzyć czy został już pobrany podatek czy nie w zależności od tego ile kasy się dostało.

Np.
Na DIV-EX mam 5 akcji spółki X. Dywidenda od akcji to
  • Odpowiedz
@mor3nko: wgrałem poprawkę dla tego błędu, który miałeś. Niestety wymaga przeładowania strony CTRL + R. Muszę jeszcze zrobić tak by skrypty same się przeładowywały po zmianach :) Potwierdź proszę czy problem ustąpił.
  • Odpowiedz
@pur3pwnage: appka na przecinek w "ile akcji" reaguje JS-owym alertem:

Nie można edytować rekordu. Edytowanie rekordu spowoduje błąd ciągłości aplikacji. Liczba posiadanych akcji danego typu nie może być ujemna w żadnym momencie w czasie.

to akurat przy edycji, ale przy edytowaniu było podobnie. Zamiana na kropkę pomaga.

* przecinki nie powinny być zmartwieniem użytkownika,
* "błąd ciągłości aplikacji" lepiej ująć mniej ściśle, jeśli chcesz, by ta informacja dała cokolwiek użytkownikowi :)
  • Odpowiedz
@Kangel: dzięki! Nie wiem jak mogło to umknąć bo testowałem na przecinki i kropki. Dla innych pól takich jak cena i prowizja działa. Zrobię poprawkę :)

Komunikat powinien mieć " błąd ciągłości operacji", a przynajmniej nie mam nigdzie "błąd ciągłości aplikacji" w kodzie. Możesz potwierdzić, czy na pewno jest mowa o "aplikacji"?

Tak czy inaczej dodam wyjaśnienie czym jest "błąd ciągłości operacji" w tym komunikacie zgodnie z Twoją sugestią.
Chodzi np.
  • Odpowiedz
@wisniowy_smak: niestety kryptowaluty są mi obce i nie wiem jak są rozliczane. Szczególnie jeśli np. wymieniasz bitcoint na eth a potem na coś innego.
Nie jest wykluczone dodanie kryptowalut do kalkulatora ale dopiero po zakończeniu planowanych obecnie prac i zapoznaniu się w temacie.
  • Odpowiedz