Wpis z mikrobloga

wiem że dziwna pora na takie pytanie ale czy stacja kosmiczna #mir mogła być częścią #iss? Zwłaszcza że amerykanie weszli w pewnym momencie na nią jak na swoje i mogliby wykorzystać część sprzętu. Jest może jakiś artykuł na ten temat?

#astronomia #kosmos
  • 10
@ayyy_lmao: ale na #iss dalej wyróżniamy części "rosyjskie". Ogólnie pierwotny plan ISS to zlep MIR-2 i Freedom-2, ale dalej nie widziałem argumentu dlaczego MIR musiał być zdezorbitowany kompletnie zamiast służyć jako "przyczółek"

@kidi1: do MIR amerykanie dobudowali moduł łączenia dla STS, i nawet MIR trochę rozbudowali
@Rad-X: ale ty wiedz że stacje kosmiczne to nie passat żeby je z kilku łączyć. Wszystkie systemy musiałyby być kompatybilne, a przerabianie tego w kosmosie kosztowałoby więcej niż zrobienie tego na ziemi i wystrzelenie, więc mir spadł z rowerka.
@Plp_: guzik, jak pisałem w poprzednim komentarzu ISS to trochę taki ulep z dwóch projektów Freedom 2 i Mir 2. Poza tym sami amerykanie zmodyfikowali mir pod swoje wahadłowce
@Rad-X: jak odpalono ISS to podpisano nowy traktat wedle którego członkowie załóg odpowiadają według przepisów kraju z którego pochodzą. Tyle że ten traktat w zasadzie nie definiuje sytuacji gdy obywatel jakiegoś kraju zniszczy mienie np. rosyjskie.
@ayyy_lmao: a to już wogóle ciekawy temat, zwłaszcza że w teorii, wg tego porozumienia, część rosyjska może w każdej chwili stać się odrębną stacją. I co gdyby ktoś chciał zrobić madagaskarowe "kaboom"
@Rad-X: A czemu kupujesz nowy komputer co jakiś czas, zamiast dokładać do starego części? Albo nie jeździsz Fiatem 125p tylko z podmienionym silnikiem?

To się zwyczajnie nie opłacało w żaden sposób. Mir pod koniec życia to było piekło jeśli chodzi o jego utrzymanie. Cały czas coś się psuło, cześć stacji była odizolowana po tym jak Progress zrobił w niej dziurę. Uszkodzenia paneli słonecznych powodowały, że część systemów stacji musiała być wyłączona.