Wpis z mikrobloga

@HachiRoku: Tego mi brakuje (albo nie znalazłem) na forbotach i podobnych - rozpoznawanie i szukanie elementów. Niby jakieś podstawy teoretyczne mam, ale uczyłem się podstaw elektroniki tak dawno, że takich elementów niemal nie było (40 lat temu). Z pewnością warto szukać po obudowach - SOT223 lub SOT-89 ale ja sam nie potrafię rozpoznać który to, bo nie podają dokładnych wymiarów. NIe wiem czy to nie SHUNT REGULATOR, ale pewnie ktoś bardziej
bialy100k - @HachiRoku: Tego mi brakuje (albo nie znalazłem) na forbotach i podobnych...

źródło: comment_16046982131ceAGfo5c0ajXieUKceJZ4.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Może coś takiego?
https://blog.mbedded.ninja/pcb-design/component-packages/sot-223-component-package/

Chyba jest trochę osób które zaczynają (lub odświeżają jak ja) przygodę z elektroniką na poziomie średnio - zaawansowanym, czyli wiedzą, jak działa rezystor, kondensator, cewka - co to jest prąd i napięcie - ale brak im praktyki. Tag osobny by się przydał, by nie zaśmiecać. Może coś jak #elektroniknauka ?
bialy100k - Może coś takiego? 
https://blog.mbedded.ninja/pcb-design/component-packa...

źródło: comment_1604698426YhrlQTzjMbyFpWZ2NCawh9.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@razorek01: @HachiRoku:

Jeżeli tak, to po odlutowaniu G wentylator powinien się wyłączyć.
Jakie były objawy problemu z kompem?

BTW - co to za lapek? Mam jakieś toshiby (ze 2 sprawne?) i mogę zobaczyć porównawczo - bo wracam "into electronic".
  • Odpowiedz
@bialy100k: Niby jak ty to widzisz ? Tu jest sterowanie plusem zrealizowane moim zdaniem. Więc przy podanej polaryzacji tranzystor jest wyłączony - prąd nie płynie, wentylator nie kręci. Jak zostawisz bramkę w powietrzu, to będzie lipa, bo nie będzie ona poprawnie sterowana. Przy przywarciu bramki do masy oczekiwałbym przełączenia tranzystora i uruchomienia wentylatora.
  • Odpowiedz
@bialy100k: @razorek01: zwarłem emiter? z vin i wentylator pracuje (a czego innego się spodziewać...), potem zwarłem to drugie 5v do masy i też wentylator działa. Za to znalazłem dziwną rzecz. Czujnik temperatury ma Vin, Vout i GND. Jak jesy wypięty to Vin ma 5v, jak jest wpięty to lata od 0.8 do 1,2v, na Vout nie ma nic...
  • Odpowiedz