Wpis z mikrobloga

@Jankino: Oddawanie krwi pełnej odbywa się tzw. metodą konwencjonalną i polega na jednorazowym pobraniu od dawcy 450 +/- 45 ml krwi pełnej (jest to tzw. 1 jednostka). Zawiera ona wszystkie składniki krwi: krwinki czerwone, krwinki płytkowe, krwinki białe i osocze. Krew taką pobiera się z pojedynczego wkłucia do żyły, do jednorazowych pojemników z tworzywa sztucznego. Pojemnik znajduje się na wagomieszarce, która wykonując ruchy powoduje mieszanie się krwi dawcy z substancją umieszczoną
  • Odpowiedz
@Jankino: Oddawanie osocza jest mniej obciążające niż krwi pełnej, ponieważ reszta krwi wraca do krwiobiegu dawcy. W związku z tym, że ponad 90% osocza składa się z wody, czasami (bardzo rzadko) na zakończenie zabiegu wyrównawczo przetacza się dawcy roztwór soli fizjologicznej. Dochodzisz do siebie znacznie szybciej, a więc możesz oddawać częściej (co 2 tygodnie). Odczucia podczas samej donacji to dość indywidualna kwestia, wołam zatem Zasłużonego dla Zdrowia Narodu @dyniel, który
panidoktorod_arszeniku - @Jankino: Oddawanie osocza jest mniej obciążające niż krwi p...

źródło: comment_1604664662a0Ma80KkiMwCop1ZmMFji2.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Jankino: donacja osocza trwa dłużej (u mnie jest to roznica 35 minut osocze, ok 5-7 minut krew)
Jest mniej obciążająca dla organizmu, szybciej się regenerujesz. Również niektóre choroby nie mają tu takiego znaczenia jak przy krwi pełnej, na przykład wizyta w obszarze występowania wirusa zachodniego Nilu powoduje czasową dyskwalifikację przy pełnej, a przy osoczu nie.
  • Odpowiedz
@Jankino: potwierdzę tylko to co już napisano - przede wszystkim długość donacji. Właściwie z mojego punktu widzenia nic innego :) akurat w Gdańsku mają dość mojej krwi (aktualnie nieprzyjmują), a jak się dowiedziałem dzisiaj, moje osocze jest uniwersalne, więc je chętniej biorą.
  • Odpowiedz
@Jankino: u mnie zawsze przy pierwszym zwrocie (maszyna pobiera ok 70-100 ml krwi, oddziela osocze, oddaje krew) występuje takie uczucie jakby mrowienie w ustach :) kolejne zwroty są już bez tego efektu. Jak pisali wyżej - dłużej to trwa, samo oczekiwanie na oddanie może potrwać dłużej - mój rekord to prawie 1,5 godz bo były 4 inne osoby przede mną (+ pod maszynami) a tylko 3 automaty działały. Trzeba uważać z
  • Odpowiedz