Wpis z mikrobloga

Liczę sobie bardzo wstępnie jaki ewentualnie zestaw chciałbym sobie złożyć, powiedzcie czy to ma sens:

5900X - 2800zl
6800XT - 3000zl (zaokrąglam w górę, może jakiś niereferent itd)
mobo - w sumie nie wiem jakie, ale załóżmy B550 - 700zl
32 GB RAM 3600 CL16 - 1000zl
SSD 2TB - 1700zl
Zasilacz - 500zl
Chłodzenie cpu - 200-300?
Obudowa - no powiedzmy 500zł

To wychodzi... o pieronie, blisko 10k XD Miałem w planach bliżej 7-8. Najprostsze co to pewnie zejść o jeden tier przy procku i przy karcie (czyli 5800X + 6800) no i ewentualnie odpuścić trochę RAM i dysk. Sprzęt ma służyć głównie do grania, celuję w 1440p 144hz. (jeszcze monitor będę musiał kupić bo na razie mam 1080/144, no ale to już mniejsze pieniądze), ale lubię też mieć odpaloną przeglądarkę z mnóstwem kart.
#pcmasterrace #gry
  • 22
Sprzęt ma służyć głównie do grania, celuję w 1440p 144hz.


@TotalDisaster: a gdybym ci powiedział że do gier praktycznie równie dobrze sprawdzi się 5600X?

Różnica jest niewielka i głównie w 1080p, im większa rozdziałka tym karta gra większe skrzypce
@TotalDisaster: możesz zejść nawet 2 tiery przy cpu, obejrzyj GamersNexus jeden pies który w grach ważne że ryzen 5000. Grafikę zostaw AMD ma słaby raytracing i brak DLSS a nawet 3080 w 1440p ma już gry gdzie nie pokonuje 60 fps.
@10129: @Atreyu: Pierwsze lepsze wyniki z googla wpisywałem, wspomagałem się troche zestawami purepc ale mało tam było rzeczy których potrzebowałem.
Czyli co raczej mówicie procek 5800X dać, no spoko. Nie chcę brać 5600X bo zawsze wolę sobie zostawić procek trochę mocniejszy dla lepszego współdziałania kompa, dwa monitory, strumyk, i część gier w które gram są cpu heavy.
Czyli to będzie bliżej
5800X - 2300zl
6800XT - 3000zl (zaokrąglam w górę, może jakiś niereferent itd)
mobo - w sumie nie wiem jakie, ale załóżmy B550 - 700zl
32 GB RAM 3600 CL16 - 700-1000zl
SSD 2TB - 1300 - 1500zl
Zasilacz - 500zl
Chłodzenie cpu - 200-300?
Obudowa - no powiedzmy 500zł
Czyli w minimalnym wariancie 8 700, w przypadku zejścia do 6800 już bliżej 8 300.
@10129: @TotalDisaster: Ja bym zadał nawet dalej idące pytanie - czy na pewno do gier potrzeba SSD NVMe. Wiem - niemal wszyscy kupują, dużo większa prędkość, a ceny nie są jakoś kosmicznie większe (standardowe SSD 2TB zaczynają się koło 900 zł) ... tyle, że różnica osiągów w grach jest niezauważalna. Dlatego trochę nie rozumiem tego trendu.
@nowywinternetach: Pewnie trochę robię overkill ale no teraz mam 16GB ramu, odpaloną przeglądarkę z ~70 kartami i menadżer zadań pokazuje mi, że połowa RAMu jest zajęta, więc technicznie jak odpalę grę która też bierze 8GB to mam cały RAM zapchany już. A raczej gry będą wkrótce zużywać więcej zasobów.
@TotalDisaster: Planuje złożyć bardzo podobny setup - na pewno ryzen 5900 i 6800xt. W tym momencie czekam na testy gier pod 4k oraz działania tej nowej funkcjonalności współdzielenia pamięci karty graficznej z procesorem.

Również uważam, że nie ma co schodzić z 32GB RAMem, obecnie mam 16 i prawie cały czas zajęty pod górną granicę (chrome szaleje jak odpalę google meet).

Wg mnie, jedyna opcja zejścia w dół to dysk, ja celuję
@bogol: @nowywinternetach @TotalDisaster: Tak, dopiero za jakiś czas wejdzie DDR5, a do tego będzie kwestia wieku dziecięcego - nie będzie od razu wielkiego przeskoku wydajności. Było już tak przy przesiadce z DDR3 na DDR4.

@TotalDisaster: Bierz 32GB mireczku. 16GB to minimum dzisiaj - sam je bez problemu zapychałem więc mam obecnie 32GB. Tym bardziej jak wspominasz, że podobnie jak ja lubisz mieć wiele rzeczy otwartych. Ponadto gry sobie rezerwują
@Qrwencjusz: Dzięki miras ;)

No z tym prockiem to tak myślę, że za 2-3 lata gry zaczną używać już 6-8 rdzeni a fajnie by było mieć np dwa rdzenie "wolne" na używanie przeglądarki itd. No ale chyba będę musiał się przeprosić z 5800X (co w sumie i tak jest wielkim skokiem bo mój obecny procek jest 4/8, dziękuję pan amd). Ewentualnie no mogę się przeprosić i bardziej celować w 9k ale
@TotalDisaster: No widzisz, dla każdego jakaś marka moze być pechowa :) Mimo wszystko te evo plus od samsunga bym Ci polecał - to jedne z najlepszych dysków nvme pod pcie 3 (dyski w pełni korzystające z pcie 4 są obecnie drogie), do tego ma świetne oprogramowanie do dysków samsung magician.

Ja AIO tez się bałem na początku - a to wycieków a to czegoś. Ale jeśli nic nie cieknie po odpakowaniu
@Qrwencjusz: Ja raczej nie będę go sam składał tylko dogadam się z jakimś serwisem żeby mi go złożyli, ale wstępny orientacyjny kosztorys i mniej więcej najważniejsze komponenty warto znać ;)
Komp ma służyć 4-5 lat więc wolę zainwestować w dysk pcie 4.