Wpis z mikrobloga

Bawił się ktoś może w integrację Satela Integry z roletami Mobilus ERS? Same rolety komunikują się radiowo po paśmie 868 MHz, można sterować z pilota. Nie mam żadnych dodatkowych modułów dopuszkowych. Da się to jakoś sprytnie skonfigurować bez dodatkowego okablowania opuszczać/podnosić wszystkie lub konkretne rolety? Wiem że Satel ma swojego Abaxa na takiej samej częstotliwości, nie ma jakiegoś modułu "klona" sygnału pod Satela żeby skopiować to co dedykowany pilot wysyła? Szukałem trochę na necie i nie znalazłem nic konkretnego, jedyny pomysł jaki ktoś dał to zakup dodatkowego pilota i przelutowanie styków żeby przekaźnik z Satela wywalał "górę" i "dół" ale to wg mnie średni pomysł. Nie ma innego rozwiązania?

#elektronika #rolety #satel
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Rst00: Nie. Abax to abax i nic obcego tam nie podepniesz, trzeba było myśleć przed instalacją rolet ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Teraz pozostaje prowizorka z przerobionego pilota, chyba że producent rolet udostępnia jakiś ładniejszy "pilot" z wyprowadzonymi stykami.
  • Odpowiedz
@dktr: no tylko że ja nie mogę tego zrozumieć gdzie tu jest "problem". Skoro Abax i rolety pracują na tej samej częstotoliwości (popularnej zresztą) to dlaczego mając normalnego pilota od rolet (24 kanałowy) nie mogę jakoś "sklonować" sygnału wysyłanego przez ten pilot. To się wydaje ultra proste a nic na ten temat nie mogę znaleźć. Przecież pilot wysyła (chyba) tylko na dany kanał częstotliwości jakąś informację i roleta to interpretuje.
  • Odpowiedz
@Rst00: Problem jest ogólny, to że działa na 868MHz nic nie znaczy, potem masz jeszcze odpowiednią modulację sygnału, i same dane które trzeba przesłać, zdekodować, i odpowiednio zainterpretować. WiFi działa na 2.4GHz tak samo jak Bluetooth a jakoś kartą wifi nie połączysz się do BT. Sterownik do rolet to głupia komunikacja jednokierunkowa, a Abax/Abax2 jest dwukierunkowy, z kontrolą poprawności itd - przecież to system alarmowy i ma być maksymalnie niezawodny.
  • Odpowiedz
@dktr: no ok, to rozumiem ale nie do końca łapię dlaczego nie można takiego prostego sygnału z rolety "skopiować". Wydaje mi się (a może się mylę) że to jest dość prymitywne i o ile sam ABAX2 widziałem że jest szyfrowany AESem to chyba takie rolety już zabezpieczenia nie mają? Wiem że są "piloty" które potrafią skopiować sygnał który się wyemituje ale nie rozumiem dlaczego taki moduł nie istnieje dla Satela
  • Odpowiedz
@Rst00: Nie zrobią ze względu na mnogość protokołów/komunikacji, to producent rolet powinien dostarczyć taki moduł - od tego masz wyjścia NO/NC
  • Odpowiedz
@dktr: właśnie rozmawiałem z jednym z dystrybutorów tak jak polecił im @ElCidX i w zasadzie jedyną sensowną opcją to zrobienie tego na ABAXie (np. centralka ACU-220) + do każdej puszki ASW-210. Tylko że to trochę zabójcze koszta bo przy 10 roletach to będzie ponad 2000 zł. Droga zabawa, trochę "złodziejskie" ceny bo najtaniej znalazłem 184 zł za jeden moduł.
  • Odpowiedz
@dktr: bo jeszcze wtedy nie wiedziałem że będę instalował alarm albo po prostu myślałem że to "bułka z masłem, przecież musi coś taniego i prostego istnieć" ( ͡° ͜ʖ ͡°) No i też nie wiem do końca jakby miała instalacja pod to wyglądać bo rolety mam sterowane z przycisku i radiowo. Każda roleta ma na stałe 230V podłączone a "góra" i "dół" jest realizowana poprzez impuls
  • Odpowiedz
@Rst00: Mobilus ma swoją bramkę cosmo gtw. Pewnie bezpośrednio nie da się jej połączyć z Satelem, ale może przez jakiś system pośredni dałoby radę (np. openhab czy homeassistant), ale to pewnie słabe rozwiązanie. Jeśli masz, oprócz sterowania pilotem, sterowanie przyciskiem, to pewnie wystarczy z Satela wysterować zwykły przekaźnik, żeby zwarł ze sobą odpowiednie przewody, czyli zrobił to samo, co się dzieje, jak naciskasz przycisk przy rolecie.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@szynka_reksia: tylko że mam już tynki więc nie pociągne już żadnego przewodu :/ zostaje mi tylko zabawa z pilotem albo abax2 i moduły po 150 zł.
  • Odpowiedz
@Rst00: Można pewnie jeszcze spróbować coś zrobić z tańszymi modułami WiFi, albo działającymi na innym protokole. Wtedy tylko trzeba by mieć jakąś bramkę, którą można wysterować wyjściami z Satela, albo jakoś przez moduł ETHM. Niestety tutaj za dużo nie pomogę. Sam mam silniki Mobilusa, ale sterowanie wyłącznie z pilota (w tym automatyczne otwieranie i zamykanie), chociaż pewnie przydałaby się jakaś większa integracja z systemem automatyki domowej.
  • Odpowiedz
@szynka_reksia: no właśnie mam te same rolety gdzie pilot Cosmo HCT ma funkcje automatyki ale chciałbym to zintegrować z satelem chociaż w takim stopniu że jak zazbroję alarm to żeby rolety się zamykały a przy odzbrajaniu podnosiły. Fajnie jakby dało się sterować z aplikacji ale to wtedy bym musiał pójść w tego ABAXa 2 ale to duże koszty ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
Pewnie już musztarda po obiedzie, ale:
1. Dzisiaj niemal każdy producent stosuje szyfrowanie komunikacji między urządzeniami. Także Mobilus. Zatem nie ma możliwości łatwego skopiowania pilota.

2. Mobilus ma w ofercie C-AR. Moduł dodajesz do każdej rolety jak pilota. Niestety moduł ma wbudowany zasilacz beztransformatorowy więc do jego wysterowania potrzebne są przekaźniki lub ORS aby odseparować go od centrali alarmowej.

3. Proponuję do zamykania wykorzystać 1 wyjście oprogramowane jako typ 42.
  • Odpowiedz