Wpis z mikrobloga

Sorry za głupie pytanie ale muszę...
Prosty regulator prądu silnika (prądu a nie napięcia). Mam powiedzmy z 10 akumulatorów samochodowych podłączonych równolegle, które mogą dać maksymalnie 1000 amperów i 12 volt.

Dodatkowo mam silnik na 12 volt który maksymalnie może 140a pobrać. Czy można regulować ampery jakie silnik pobierze za pomocą zwykłych drucików? W takim sensie, że przykładowo mam druciki, które są w stanie puścić 10A, czy jeżeli podłącze jeden to silnik będzie pracował z mocą 120Wat? (12v razy 10A) później dołożę drugi i już będzie 12 razy 20A.

Czy to działa tak jak myśle? (błagam, nie polecajcie elektroda.pl)

#elektronika #elektryka #elektryk #prad #energia #druty #kable
  • 33
@baskapozdro600: Tutaj drucikami nie wyregulujesz ile prądu ma przechodzić. Bo silnik będzie chciał pobierać nadal określoną ilość prądu więc niezależnie jaki drut zapodasz to albo drut wytrzyma albo nie więc nici z regulacji w ten sposób.
@baskapozdro600: robisz dzielnik prądowy, na silnik puszczasz tyle ile powinien, a resztę w opór. Tylko opór musi być dopasowany do mocy.
To bardzo prostackie rozwiązanie i marnuje energię, ale jeśli ci nie zależy na stratach, to zadziała.
Do tego nie potrzebna ci elektroda pe el tylko książka do fizyki z liceum.
@baskapozdro600: 140A to jest ogromny prąd. Miedzianym drucikiem tego nie wysterujesz, bo się stopi.

Potrzebujesz opornika, który będzie w stanie wydzielić przy np 10A 120 watt ciepła.

Ale generalnie silnikami się raczej w taki sposób nie steruje. Są lepsze, bardziej wydajne sposoby. Po co marnować tyle energii na ciepło.
@baskapozdro600: https://www.ebay.com/itm/DC-10-55V-12V-24V-36V-48V-55V-100A-Motor-Speed-Controller-PWM-HHO-RC-N8T3/264487074876
(najlepiej było by połączyć je w pary, szeregowo-równolegle, silnikowi wszystko jedno czy dostanie 12 czy 24V o ile moc się będzie zgadzać, wtedy 100A wystarczy bez problemu)

Tylko że to generalnie słaby koncept, 10 akumulatorów samochodowych waży ze 150kg, nie wiem jak Ty chcesz to zamontować na rowerze, chyba że do przyczepki, nie mówiąc już o tym ile energii pochłonie samo ruszenie tego ciężaru.
@baskapozdro600: jeśli musisz zadawać takie pytania, to dla własnego dobra nie rób tego, co chcesz zrobić.
Niskie napięcie to jedno, ale jak zewrzesz coś, czego nie powinnaś, to masz pożar.
Jak ci się zewrze coś, co nie powinno, w środku nocy, to możesz mieć zgon albo kalectwo.
Zacznij od zabawek sterowanych z małych bateryjek. Teoria ta sama, praktyka nieco inna, a bezpieczeństwo eksperymentowania na innym poziomie.
@PanKracy582: Ogólnie chcę rower elektryczny (koniecznie sama zrobić) jakaś prosta konstrukcja - silnik, aku, regulator - nawet nie musi być w manetce. I tak czytam sobie o elektronice, oczywiście jestem mega świeża w tym temacie. I problemme okazuje się regulator - dlatego, że nie rozumiem jak to działa, jak zrobić żeby wyregulować moc. A silnik będzie 2400W bezszczotkowy do buggy, skala 1/8. Max volt 14.4V i natężenie 136A czy coś w