Wpis z mikrobloga

Czy mając do dyspozycji pH, twardość ogólną (w CaCO3), [Ca2+], [Mg2+], [Na+], [Cl-], [SO4--] jestem w stanie wyliczyć alkaliczność wody by móc obliczyć zawartość wodorowęglanów w wodzie? Niestety kontaktowałem się z wodociągami, i dostałem informacje że nie mają obowiązku oznaczanie zawartości wodorowęglanów i tego nie robią.
Z tego co udało mi się znaleźć:
[HCO-] = Alkaliczność (jako CaCO3)* 1,22
Alkaliczność ~ Twardość Przemijająca.
Twardość Ogólna = Twardość Przemijająca + Twardość Trwała.
Jako że twardość trwała to głównie [Ca2+] i [Mg2+] wygląda na to, że mógłbym z tego obliczyć tą cholerną twardość przemijającą jak i resztę parametrów. Wszystkie jony przeliczyłbym na mol CaCO3. Tylko jest to dosyć dużo liczenia, całkiem możliwe że wyjdzie prawdopodobny lecz błędny wynik, i stąd pytanie czy ma to sens, czy popełniłem gdzieś błąd? Jak duży będzie błąd przy takich obliczeniach?

#chemia #piwowarstwo #piwo #kiciochpyta #chemianapoziomiegimbazy
  • 14
  • Odpowiedz
Alkaliczność


@MeowsAndStuff: Nie rozumiem co chcesz osiągnąć. Ja alkaliczność rozumiem zasadowym odczynem pH, która o może wynikać z różnych związków. Są testy akwarystyczne na twardość węglanową i twardość ogólną jeśli dobrze pamiętam w stopniach KH i DH i wtedy może przeliczysz na ppm.
  • Odpowiedz
@MeowsAndStuff: Chcesz znać alkaliczność w jej klasycznym ujęciu, czyli jako objętość kwasu zużytego na zmiareczkowanie 100 mL wody? Jeżeli założymy, że w wodzie masz głównie wodorowęglany wapnia i magnezu to nie ma problemu.
  • Odpowiedz
ale nie chce bawić się stężonym kwasem w warunkach domowych


@MeowsAndStuff: Nie używa się stężonego kwasu. Stosuje się kwas o stężeniu 0.1 mol/L. W zasadzie tak byłoby najlepiej, ale jeśli nie chcesz miareczkować to pozostaje obliczyć objętość kwasu która zobojętni takie stężenia wodorowęglanów.

Generalnie twoje stężenie wodorowęglanów będzie równe: 2*[Ca2+]+2*[Mg2+]+ [Na+].
  • Odpowiedz
@Iperyt: Mam informacje na temat zawartości sodu.
@Iperyt: @wedzonywegorz: W sumie na szukanie tych informacji i zastanawianie się jak to zrobić zeszło mi więcej czasu niż na kupno kwasu i zmiareczkowanie kilku próbek wody. Dzięki za pomoc i za uwagi, ostatecznie zamówię sobie kwas solny i szklaną pipetę, phmetr mam i myślę że tak będzie najlepiej, bez zbędnego kombinowania. Jeszcze raz dzięki
  • Odpowiedz
@Zapalka89: gdyby była to woda destylowana to tak bym robił, w kranòwce w której są sole sprawa trochę się komplikuje. Ale zrobiłem testowy zacier który zakwasilem według moich obliczeń ( wyszedl mi mniejszy dodatek kwasu niż faktycznie musiałem dodać, błędy w moich obliczeniach/inne parametry wody u mnie kranie niż w miejscu w którym wodociągi testuja/ sprzedawca sprzedał mi kwas o innym stężeniu ). I już jest okej, mniej
  • Odpowiedz