Wpis z mikrobloga

@umar

Pod względem moralnym kapitalizm nie różni się wiele od systemu opartego na niewolnictwie.


Ależ skądże znowu. Kapitalizm zasadniczo różni się od socjalizmu.

Różni się tylko tym, że możesz sobie wybrać kapitalistę i ewentualnie w każdej chwili zmienić go na innego.


Chyba że nie jesteś roszczeniową ciotą, to możesz sam zostać kapitalistą i ofiarowując coraz lepsze warunki pracy swoim pracownikom zatrudniać coraz lepszych ludzi i osiągać coraz lepsze wyniki. A jeśli swoją
@MojWlasciciel:

Ależ skądże znowu. Kapitalizm zasadniczo różni się od socjalizmu.

a co ma socjalizm do tego?

No jak nie byłeś roszczeniową ciotą, to mogłeś sam zostać właścicielem niewolników w starożytnym Rzymie.
Ofiarowując coraz lepsze warunki pracy swoim niewolnikom kupować coraz lepszych ludzi i osiągać coraz lepsze wyniki. A jeśli swoją zaradnością doszedłeś do dużych pieniędzy nic nie stało na przeszkodzie żebyś tym wszystkim piznął i do końca życia pił drinki z
@umar

a co ma socjalizm do tego?


No przecież wspomniałeś o systemie opartym na niewolnictwie. Myślałem że zapomniałeś nazwy, chciałem podpowiedzieć( ͡° ͜ʖ ͡°)

No jak nie byłeś roszczeniową ciotą, to mogłeś sam zostać właścicielem niewolników w starożytnym Rzymie. Ofiarowując coraz lepsze warunki pracy swoim niewolnikom kupować coraz lepszych ludzi i osiągać coraz lepsze wyniki. A jeśli swoją zaradnością dojdziesz do dużych pieniędzy nic nie stoi na przeszkodzie
@MojWlasciciel: Czyli rozumiem, że w starożytnym Rzymie nie mogłeś zostać wyzwoleńcem i sam posiadać niewolników?
Otóż mogłeś, jak miałeś dużo szczęścia. Tak samo w kapitalizmie masz możliwość zostać super bogatym kapitalistą, jak będziesz miał dużo szczęścia.

Oczywiście że kapitalizm nie jest moralny

tu się zgadzamy

Żaden system nie jest i nigdy nie będzie moralny, bo zawsze znajdzie się jakaś #!$%@? twierdząca że jest biedna i pokrzywdzona bo "się przecież stara", zawsze
@umar jeden całkowicie moralny system proszę mi podać. Jeden.

Życie nie jest moralne i nigdy nie będzie.

Czyli rozumiem, że w starożytnym Rzymie nie mogłeś zostać wyzwoleńcem i sam posiadać niewolników?


Co Ty masz z tym Rzymem? Niewolników się nie utrzymuje bo to się nie opłaca. Kapitalizm właśnie owo niewolnictwo zniósł.

Otóż mogłeś, jak miałeś dużo szczęścia. Tak samo w kapitalizmie masz możliwość zostać super bogatym kapitalistą, jak będziesz miał dużo szczęścia.
Niewolników się nie utrzymuje bo to się nie opłaca. Kapitalizm właśnie owo niewolnictwo zniósł.


@MojWlasciciel: Ale nie zawsze tak było. W Stanach Zjednoczonych niewolnictwo przynosiło spore zyski. Na początku była to uprawa tytoniu, ale po wynalezieniu odziarniarki produkcja bawełny stała się tak bardzo opłacalna, że praktycznie sama bawełna utrzymała niewolnictwo legalne i opłacalne aż do 1865. W gruncie rzeczy, przemysł bawełniany stał się tak bardzo opłacalny, że w okresie 1790-1860 ilość
@MojWlasciciel:

jeden całkowicie moralny system proszę mi podać. Jeden.

Dlaczego to musi być wszystko, albo nic? Wydaje mi się, że jest to raczej stopniowalne.

Co Ty masz z tym Rzymem?

Ciekawi mnie ten okres w historii po prostu. Służy mi to jako przykład. Może być XVIII Haiti teraz.

To w ogóle ustalmy pensję minimalną powyżej średniej krajowej i wszyscy będziemy bogaci( ͡° ͜ʖ ͡°)

a co to
@umar

jeden całkowicie moralny system proszę mi podać. Jeden.

Dlaczego to musi być wszystko, albo nic? Wydaje mi się, że jest to raczej stopniowalne.


#!$%@?.
Proszę mi podać jeden przykład moralnego systemu politycznego. Sugerujesz że takie są, proszę o przykład.

Ciekawi mnie ten okres w historii po prostu. Służy mi to jako przykład. Może być XVIII Haiti teraz.


W pytaniu chodziło raczej o nieadekwatność porównania.

a co to ma do rzeczy? Jeżeli
@MojWlasciciel:

Proszę mi podać jeden przykład moralnego systemu politycznego. Sugerujesz że takie są, proszę o przykład.

Odgaduję hasło:


tyle, że lepiej nie używać tego słowa, bo automatycznie prawica dostaje jakiegoś ataku agresji i następuje u nich losowy wyrzut sloganów.

To czyją własnością powinny być środki produkcji? Kto lepiej nimi zarządzi niż chciwy kapitalista?

mogą być np. społeczne

Dlatego w cywilizowanych społeczeństwach (w tym iw naszym) funkcjonują sponsorzy, którzy za reklamę własnej
@umar >socjalizm

xDDDD
Raczysz kpić.

To czyją własnością powinny być środki produkcji? Kto lepiej nimi zarządzi niż chciwy kapitalista?

mogą być np. społeczne


A jakieś przykłady świetnie działającego podmiotu zarządzanego przez kolektyw?
Ile topowych gier komputerowych zostało stworzonych przez firmy zarządzane przez kolektyw?
Ile przełomowych produktów tak powstało?
Zero. Bo zawsze musi być ktoś, kto weźmie towarzystwo za ryj i zamiast optymalizować wykorzystanie zaprzęgów konnych zacznie produkować samochody.

Dlatego w cywilizowanych społeczeństwach
@MojWlasciciel:

A jakieś przykłady świetnie działającego podmiotu zarządzanego przez kolektyw?

Mondragon
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mondragon_(sp%C3%B3%C5%82dzielnia)

Rozwiń proszę. Jeśli ktoś chce skupić się na biegach, a ja chcę mu za to płacić w zamian za sesję zdjęciową i moje logo na koszulce to gdzie tu widzisz problem?

Chodzi mi o to, że jeżeli ktoś się skupi na biegach, a ty np. znajdziesz jakiś lepszy młody talent, albo po prostu uznasz, że jednak zainwestujesz w coś
@umar: zapomniales jeszcze o opcji bycia kapitalista. Tylko trzeba miec kapital, oh wait... komunjsci ci zabrali xD

jeden całkowicie moralny system proszę mi podać. Jeden


Moralnosc jest subiektywna dlatego to prozne gadanie. Zapomnij po prostu ze takie cos istnieje, tak jak rownosc nie istnieje.
@umar

Mondragon


Aha, może gdyby płacili rynkowe stawki menadżerom odpowiedzialnym za sterowanie firmą nie musieliby ogłaszać upadłości z długami na ponad miliard euro ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Chodzi mi o to, że jeżeli ktoś się skupi na biegach, a ty np. znajdziesz jakiś lepszy młody talent, albo po prostu uznasz, że jednak zainwestujesz w coś innego to ta osoba nagle traci możliwość treningów i nie będzie mogła udowodnić,