Wpis z mikrobloga

Macie jakieś opracowanie bezstronne o co chodzi w tych ustawach, co zmienia to orzecznictwo i w ogóle o co tutaj chodzi tak merytorycznie? #protest #aborcja
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@MCLemur: Zmienia tyle, że czyni niekonstytucyjnym zapis o możliwości dokonania aborcji w przypadku nieodwracalnych wad płodu. Tylko tyle. To było zapytanie "czy ten zapis jest konstytucyjny", a TK powiedział "nie", co z dniem opublikowania wyroku wejdzie w życie (bo jeszcze chyba nie opublikowali i pewnie poczekają na "lepszy" moment).
  • Odpowiedz
@MCLemur: są wady genetyczne które są letalne, najczesćiej są to zaburzenia chromosomowe czyli liczba chromosomów jest większa niż 46 albo mniejsza, większość z nich prowadzi do poronienia ale niektóre np trisomia ch 13 zespół patau, lub trisomia ch 18 zespół edwardsa i najbardziej znany zespół downa czyli trisomia ch 21. 2 pierwsze zespoły chrakteryzują się bardzo poważnymi wadami - mediana przeżycia żywo urodzonych dzieci z tymi zespołami wynosi odpowiednio 12
  • Odpowiedz
@budus2: Mówiąc "tylko" nie miałem na myśli, że to nic nie znaczy :) Miałem na myśli, że nie ma tu jakiegoś głębszego dna. Ot po prostu, PiS przypomniał, że nie trzeba mieć większości konstytucyjnej by zmieniać konstytucję - wystarczy sąd, który powie czego w konstytucji rząd nie musi słuchać.
  • Odpowiedz
@MCLemur: awantura jest głównie o dzieci z zespołem Downa, bo te w różnym stadium upośledzenia mogą przeżyć, chociaż przez całe życie wymagają nieustannej opieki, nie mam teraz statystyk, ale z tego co pamiętam to ok. 40 proc. z tych aborcji wykonywanych legalnie w Polsce to właśnie dzieci z zespołem Downa
  • Odpowiedz
@edenmar: z tego co sprawdziłem to właśnie ok. 40%. Ogólnie jestem przeciwko temu wyrokowi, tylko mam dylematy, gdzie znajduje się granica uszkodzenia czy zmian genetycznych płodu który można legalnie usunąć.
  • Odpowiedz
@MCLemur: zasadniczo edenmar ci odpowiedział, osoby z chorobą Downa są różne ich przeżycie głównie jest determinowane przez wady wrodzone serca i naczyń które zdarzają się wśród 40% z zespołem Downa - charakterystyczną wadą jest tetralogia fallota. Reszta zasadniczo jakoś żyje, ale w przeważającej większości są niesamodzielni i wymagają opieki czyli jeden z rodziców musi całkowicie poświęcić się takiemu dziecku, albo zatrudnić kogoś do tego.
Też zespół Downa dzielimy na klasyczną trisomię 21 chromosomu, ale też mamy 1% tzw mozajek czyli część komórek jest normalna i ma 46 chromosomów, a część ma 47 i wtedy przebieg choroby jest lżejszy.

Definicja brzmi
CIĘŻKA I NIEODWRACALNA WADA PŁODU LUB NIEULECZALNA CHOROBA ZAGRAŻAJĄCA JEGO
  • Odpowiedz