Wpis z mikrobloga

Jak tworzycie i odpalacie pojedyncze programy w JS?
Często jak chcę coś sprawdzić w JS to używająć IntelliJ IDEA muszę utworzyć nowy projekt i dla "JavaScript"owego projektu albo html5boilerplate (sporo plików) albo projekt "Node.JS" gdzie mam od razu package.json i test.iml.

Chciałbym na prędkości tworzyć nowy projekt z jednym plikiem .js, który odpalał by się po Run (Shift + F10) najlepiej w nodejs zebym nie musiał jeszcze szablonu html podczepiać. Robiłbym w notatniku i odpalał przez konsolę, ale zwykle mam otwarte IDE i ma ficzery które się przydają.

Jak wy sobie radzicie? Jakiś właśny szablon projektu / empty projekt i dodanie js a potem ustawienie konfiguracji uruchomieniowej z użyciem nodejs czy jakieś online interpretery?
#javascript #naukaprogramowania #programowanie
  • 10
@LepiejWcaleNizPozno: a gdzie tworzysz program by mieć podpowiedzi, autouzupełnianie i auto-import potrzebnych rzeczy itd.? W IntelliJ trzeba tworzyć projekt narazie każdy ma coś niepotrzebnego, ale widze że chyba projekt "Web" jest pusty i ustawiony jest pod js/html/css.

Bo czasem przydaje się coś więcej przetestować coś z boku niż jedna linijka consol.log którą można na chwilę dopchać do klienckiej apki by coś sprawdzić.
@scriptkitty: samo uruchomienie programu to czy zrobię to z ide/konsoli to małe ma znaczenie. Bardziej, żeby napisać jakąś metodę, coś przedebuggować zachowanie gdzieś z boku i mieć zalety IDE przy pisaniu programu a jednoczesnie nie mieć pliku z 10 plikami startowymi, tylko jednym .js :D

Chyba że zrobię jeden projekt a w nim pojedyncze js'y i kazdy odpalać osobno.

@LepiejWcaleNizPozno ok dzięki. ma sens. Chociaż z ide mialbym od razu debbuger
@Lewo: No to dwie sprawy. Jedna, to że możesz odpalić node jako interpreter i wydawać polecenia bezpośrednio, definiować i wywoływać funkcje jak w konsoli js przeglądarki. Druga - poczytaj o idea scratch files. To są pliki, które są przechowywane z dala od projektów i są do takich tymczasowych, testowych snippetów.
@Protojanusz: ja zwykle IDE mam otwarte, więc to kwestia utworzenia plik/projektu. Dlatego rozwiązanie z scratch files przypadło mi do gustu. Jeszcze jak tak patrzę jest też stackblitz więc jeszcze szybsze niż przejście do odpowiedniego katalogu i utworzenie pliku w konsoli. No i konsola w przeglądarce https://developers.google.com/web/tools/chrome-devtools/console/javascript ale nie wiem czy lubię w taki sposób testować programy.

Póki co mam tyle nauki, że konsola na kiedyś. Narazie konsolę używam tylko do gita