Wpis z mikrobloga

Kolejna część analizy polskiego systemu emerytalnego. Jego działania oraz instytucji i tworów prawnych które mają nam zapewnić godne życie na emeryturze. Wszystkie poprzednie wpisy zamieszczam w komentarzu. Temat ten wydaje się zdecydowanie ważny w obliczu koniecznych reform a także kryzysu gospodarczego który może te zmiany przyspieszyć.

Omówimy dziś III filar. Dobrowolne formy oszczędzania które są ustosunkowane prawnie i dają konkretne korzyści osobom które się na nie zdecydują. Z racji na fakt omówienia tematu IKE i IKZE temat ten traktuje pobocznie. Warto wspomnieć, że skala korzyści podatkowych jakie można odnieść jest naprawdę duża. Łącznie za pomocą IKE i IKZE można odzyskać 680 tysięcy. Założenie to dotyczy optymalnej strategii i wykorzystania limitów maksymalnie.

Bardziej istotny jest temat PPK. Pracownicze plany kapitałowe wzorowane są na modelu brytyjskim. Od 1 lipca 2019 zostały wdrażane w waszych firmach. Począwszy od tych największych zakreślały obszar działania także w mniejszych przedsiębiorstwach. Różnią się one od IKE/IKZE stosunkiem prawnym. Z racji na fakt, sponsorowania części wpłat przez państwo nie możemy mieć stuprocentowej pewności co do ich bezpieczeństwa. 42 proc. środków w PPK pochodzi ze składek pracowników, około jednej trzeciej od pracodawcy i około jednej czwartej to dopłata ze strony państwa. W przypadku IKE i IKZE cały czas dysponujemy całością środków i jesteśmy ich jednym prawnym właścicielem. Stosując uproszczona analogię w drugim przypadku mamy sytuacje podobna do posiadania depozytu bankowego. W drugim przypadku możliwa (choć mam nadzieję mało prawdopodobna) jest opcja przejęcia środków przez państwo "w razie potrzeby".

Czy w takim razie warto? Według mnie tak. Takie rzeczy jak przejęcia środków nie zdarzają się często. Z PPK można korzystać dwojako. Traktując go jako długoterminową lokatę kapitału zyskujemy wpłaty od państwa i dodatkową obowiązkowa składkę pracodawcy. Dokładne kwoty i obliczenia można sprawdzić w tym kalkulatorze. PPK daje dodatnią stopę zwrotu także w przypadku natychmiastowej wypłaty zgromadzonych środków. Tracimy wtedy środki z funduszy pracy, jednak odzyskujemy całość swojego kapitału, a także 70 procent wpłat pracodawcy. To główna różnica w stosunku do OFE. Ciągła możliwość wypłacenia środków. Można robić to w krótkich interwałach, ale według mnie najlepiej obserwować sytuację i szybko reagować na wszelkie niepokojące sygnały. Rezygnacja to także częsty wybór. Warto jednak pamiętać, że zysków porównywalnych z PPK nie zapewni nam żadna inna bezpieczna inwestycja.

Wokół PPK narosło wiele mitów i kontrowersji. Pracodawcy próbowali przekonać pracowników do rezygnacji unikając dodatkowych kosztów. Polska giełda i fundusze inwestycyjne zacierały ręce na dokapitalizowanie, a ludzie byli pełni spodziewając się OFE V2.

Kwestie stóp zwrotu, optymalnej strategii inwestowania regularnego oraz możliwości jakie stwarza giełda omówię w następnym wpisie. Tam także poruszę pomysły na zabezpieczenie emerytury na własną rękę, rezygnując całkowicie z tego co oferuje nam państwo.

droetker4 - Kolejna część analizy polskiego systemu emerytalnego. Jego działania oraz...

źródło: comment_1603283072l5c8A1N2O7KkARHusnp1Oj.jpg

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
Wpisy są uporządkowane pokolei. Pierwszy to intro a następne dotyczą następujących tematów:

początki obecnego systemu, jego założenia oraz powody dla których nie mogą być spełnione

- wyjaśnienie pojęć takich jak luka emerytalna, stopa zastąpienia. Sposób liczenia przyszłej płynności finansowej i zapotrzebowania emerytalnego

- piramida finansowa zwana ZUSem, omówienie sytuacji demograficznej i jej przyszłości

- dotychczasowe reformy i zbliżającą się likwidacja OFE. Przeanalizowanie jaką decyzję najlepiej podjąć

https://www.wykop.pl/wpis/52029385 https://www.wykop.pl/wpis/52143999 https://www.wykop.pl/wpis/52340829 https://www.wykop.pl/wpis/52490595 https://www.wykop.pl/wpis/52742463
  • Odpowiedz
@droetker4: warto o tym pomyśleć ale jeżeli miałbym zaufać państwu to wolał bym te pieniądze spalić w piecu. Przynajmniej było by mi przez chwilę ciepło a obietnicami bym się nie rozgrzał. Do niczego nie mam mniejszego zaufania niż do polityków. Przepraszam za ostre słowa ale takie mam zdanie na ten temat.
  • Odpowiedz
  • 2
@DexterFromLab władza się zmienia a problemy pozostają te same. PPK była politycznie najlepszym rozwiązaniem. Dająca pozory bezpieczeństwa dla obywateli i iluzje tego, że rząd ma plan naprawiać nasz system emerytalny. Ważnym aspektem były też korzyści dla gospodarki. Polska giełda potrzebuje większej ilości kapitału i w ten sposób chcieli jej go zapewnić. To co widać w rzeczywistości to przedsiębiorcy uciekający od odpowiedzialności i negatywny odbiór wśród uczestników. W skrócie na ten moment nie
  • Odpowiedz
@droetker4:

Polska giełda potrzebuje większej ilości kapitału i w ten sposób chcieli jej go zapewnić. To co widać w rzeczywistości to przedsiębiorcy uciekający od odpowiedzialności i negatywny odbiór wśród uczestników. W skrócie na ten moment nie wygląda to tak jak powinno.


IMO to było głównym celem PPK - zasypanie dziury po likwidacji inwestycyjnej części OFE. Póki co PPK nie są popularne więc OFE jeszcze nie zlikwidowano.

Poza tym z PPK są
  • Odpowiedz
Czy np. wypłaty nie zostaną dodatkowo opodatkowane co bardzo osłabi opłacalność takiej inwestycji?


@angor86: zgodnie z prawami wolnego rynku, powinna zostać osiągnięta równowaga pomiędzy opodatkowaniem wypłat a ryzykiem że po rezygnacji z ppk, pracodawca nie podniesie wynagrodzenia o 1,5% ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Polski system emerytalny nigdy nie był najwyższych lotów. Do tematu OFE moim zdaniem nie ma juz nawet co wracać bo to puszka Pandory. Z ppk temat jest tego typu ze projekt jest już przećwiczony przez wiele krajów na świecie. Nawet w USA funkcjonuje taka forma oszczedzania. To w zasadzie inwestycja, bo uczestnicy gromadza zyski ze swoich oszczednosci przez obrót funduszy
  • Odpowiedz