Wpis z mikrobloga

@Adom007: nie istnieją programy, bo to skill który wymaga ćwiczenia rękami, to jakbyś pytał o darmowy program do ćwiczenia bicka - musisz złapać hantel i nim machać.

Tu musisz usiąść i grać. Od najprostszych rzeczy, takich dla dzieci, cierpliwie dzień po dniu. Po kilku miesiącach będziesz już grał płynnie, przechodzisz do trudniejszych.
@Adom007: wbrew pozorom, tak jest wygodniej, po jakimś czasie widzisz, że to jest JEDEN zapis, wiolinowy i basowy łączą się na C1.

Tu możesz sobie wydrukować

https://gmajormusictheory.org/Freebies/freebiesFP.html

tu też jest sporo

https://www.8notes.com/piano/sheet_music/?difficulty=1

A do tego każdy podręcznik uczy podstaw, od utworów, gdzie trzymasz ręce w jednej pozycji i tylko ruszasz różnymi palcami, przez takie gdzie raz zmieniasz pozycję rąk aż do kompletnej abstrakcji. Lepiej lecieć z podręcznikiem, bo będzie krok po
@tomtom666: dzięki za odpowiedź, ale ja już coś tam gram więc nie potrzebuje zaczynać od totalnego początku - przynajmniej tak mi się wydaje... tylko kompletnie nie ogarniam kluczu basowego dziś się biorę za niego jak przez miesiąc nie będę widział efektów to dam se spokój ;)

wiesz ja jak mam nuty wiolinowe pod nimi akord to jakoś tam sobie poradzę bo wiem z jakich dźwięków składa się dany akord a później
@Adom007: jak nie od początku, to tam dalej masz wyższe poziomy. Ale chodzi o to, że jeśli idzie o czytanie nut, jesteś na samym początku. Miałem podobnie, wydawało mi się, że dobrze gram technicznie, ale nic kompletnie nie potrafiłem czytać. Przełknąłem gorzką pigułkę i zacząłem ćwiczyć na rzeczach dla sześciolatków.
@Adom007: na pewno trudniej, na pewno też nie da się robiąc inaczej, niż określonym sposobem, ale jak przestrzega się zasad nauki, to jasne. Ucząc się bez znajomości nut i teorii muzyki 99,9% ludzi trafi w ścianę, ten 0,1% to osoby z wybitnym talentem, ale i one dużo więcej by zyskały ucząc się wszystkiego jak trzeba.
@Adom007: kiedyś się takimi bawiłem, są dużo lepsze od tego, ale ogólnie - zły pomysł, uczy się schematów, takich jak tonacje, progresje akordów i tak dalej. Ich najlepiej uczyć się z gotowych utworów. W programach z reguły masz losowe nutki, to jakby uczyć się czytać nie wyrazami, tylko losowymi zbitkami liter.

Nic nie przebije wydrukowania sobie kilkuset stron łatwej muzyki i grania ich w kółko, a jak chcesz się nauczyć płynnie
@tomtom666: tak ale ja np: mam tak że jak widze nuty i zagram kawałek z 15 razy to później palce same wiedzą jak grać w sensie nwm czy to moja nauka grania z nut czy po prostu lece z pamięci jak przegram ten sam utwor kilkanaście razy... (np: jak uczyłem się Wielkiej Miłości to w pewnym momencie patrzyłem tylko na akordy bo pamiętałe jakie idą dzwięki z kluczu wiolinowego) no mam
@Adom007: swoją drogą, jakbyś trafił gdzieś na darmowe nutki i jednakowym stopniu trudności w miarę proste, to podeślij link. Znakomita część to różnego rodzaju szkoły, gdzie zaczyna się od prostych rzeczy i idzie przez coraz trudniejsze, a brakuje takich zupełnie prostych.