Wpis z mikrobloga

@PieknyWojciech: A ja dorzucę potencjalnie pytanie do osób które mają z takimi rozwiązaniami styczność zawodową od strony BHP. Jak z bezpieczeństwem tego? Mam zbiorniki na olej opałowy i jak gość przyjeżdża to zauważyłem PRAKTYCZNIE, że pojawiały się ładunki elektrostatyczne przy napełnianiu. Zapewne zmienię dostawcę - ale jak się do tego mają instalacje pomiarowe?
  • Odpowiedz
Mam zbiorniki na olej opałowy


@bialy100k: plastikowy? A urządzenia pomiarowe powinny spełniać jakieś normy, w których naraża się je (urządzenia) na pewne określone zaburzenia, np. ładunki elektrostatyczne czy obce potencjały i urządzenia albo przechodzą te badania albo nie. Oczywiście im odporniejsze jest ustrojstwo tym jest niebotycznie droższe.
  • Odpowiedz
@bialy100k: Podejrzewam, że auto, z którego tankujesz olej nie jest uziemione. Czasami mają pasek uziemiający a czasami wypada je wręcz przypiąć kablem do ziemi. Podejrzewam, że to czyjeś lenistwo albo niedopatrzenie, że u ciebie skaczą iskry. Na pewno warto zapytać. Olej opałowy raczej nie wybucha od iskry ale tego rodzaju wyładowania mogą mieć znaczne energie.
  • Odpowiedz
@bialy100k: totalnie nie masz czego się bać, możesz nawet odpalonego papierosa wrzucić do środka lub poświecić sobie zapalniczką.
To nie benzyna, że palą się opary, a widzisz wyładowania bo mają rożne poziomy potencjału.
Jeśli boisz się iskier, to zamontuj sobie uziom, którym będziesz dotykał samochodu, ale tak by i Twój zbiornik był uziemiony.

@PieknyWojciech: weź zwykły NTC 10kOhm - będziesz mógł pominąć długość przewodów, tylko dzielnik ustaw na średni zakres
  • Odpowiedz
@Bios: Właściwie, to mam kerozynę (naftę) - a to się pali nieco lepiej. I to, że "na rozum" powinno być uziemione "z obu stron" - to jest dla mnie jasne (pompują rurą ze 30m) - ale ciekaw jestem jak jest z bezpieczeństwem od strony w pełni profesjonalnej BHP.
  • Odpowiedz