Wpis z mikrobloga

Rzecz o Quebonafide i Smarkim Smarku.

Włączyłem sobie dzisiaj najnowszy album Quebonafide "Romantic Psycho". Nawet niezły, choć słuchałem Quebo raczej sporadycznie w przeszłości. W każdym razie Quebo łapie u mnie dużego plusa za bycie przesiąkniętym wręcz Smarki Smarkiem. Oto wszystkie nawiązania do Smarka jakie udało mi się wyłapać.

Na albumie dwa razy przewija się Smarki Smark. Raz w kawałku COJESTMAŁPY, a raz w kawałku BUBBLETEA. Jeśli chodzi o kawałek COJESTMAŁPY to słyszymy cuty ze Smarka spod ręki DJ'a Ike'a - część osób zerkała na to jak na standardowe cuty i ukłon, inni pisali, że nie kojarzą tych wersów z żadnego numeru i że Smarki dograł się specjalnie, a jedynie wszystko obudowano cutami by wzmocnić klimat. Jak się okazuje - prawda leży po środku. Kixnarre na swoim profilu napisał:

"taki maly powrot smarki&kixnare po kilkunastu latach :) to nowa odswiezona wersja naszego numeru nagranego 10 lat temu ktory zostal w szufladzie i nigdy jej nie opuscil".


Użycie wokalu zostało wykonane za wiedzą i zgodą Smarkiego. Quebo również opowiedział parę słów o tej współpracy:

"To jest rzecz która mi się marzyła. Odkurzyliśmy rzecz, która już była, ale jestem mu bardzo bardzo wdzięczny i się kłaniam w pas, bo to jest jeden z moich ulubionych raperów i jeden z tych, których nieobecności na scenie nie mogę odżałować" - mówi Quebo zaznaczając, że utrzymują dość stały kontakt i intrygująco dodaje - "To jest jedyna gościnka nagrywana internetowo, ale myślę, że nadrobimy to niebawem"


Natomiast w kawałku COJESTMAŁPY Quebo rapuje:

Za Smarki Smarkiem no bo młoda foka musiała mi się kiedyś znudzić w końcu


Następnie dotarłem do filmu Quebonafide: Romantic Psycho Film. Link do filmu:
https://www.redbull.com/pl-pl/films/quebonafide-romantic-psycho

Zauważyłem, że Quebo w 6:25 minucie używa zwrotu: "stąd tam może być zajebiście blisko". Jest to ewidentnie zapożyczenie z kawałka "Tłuste Koty feat. Smark - Stąd tam (prod. Dj Twister)", link:
https://youtu.be/NjWamHW3tyU

Sam mam ten tekst oraz kilka innych Smarka w swoim stałym kanonie powiedzonek, więc zwróciłem na to uwagę xD Także plus dla Quebo, bo wie co dobre :)

Lenistwo i niechęć do promocji własnej twórczości sprawiły, że Smark mimo ogólnokrajowej rozpoznawalności, pozostał niemal zupełnie anonimowy. Ludzie świetnie kojarzyli jego wokal, ale praktycznie nikt nie widział jego twarzy. Jedną z niewielu okazji, żeby zobaczyć Smarkiego na żywo był koncert podczas jednej z imprez z cyklu Mighty Vibes w częstochowskiej Rurze (to stamtąd pochodzi prawdopodobnie jedyne zdjęcie rapera z mikrofonem w ręku, które często widzimy na YouTube). "Pamiętam jak rozmawiałem z nim i czułem się trochę tak, jakbym prowadził dialog z Tomaszem Knapikiem. Smarki był właśnie takim klasycznym człowiekiem-głosem" - wspominał Te-Tris w wywiadzie z Mateuszem Murawskim dla Onet Muzyka.

"Smarki, który w swoim rapie łączył inteligencję, humor, pewność siebie, a nawet chamstwo i impertynencję, szybko zaczął zdobywać szacunek nie tylko słuchaczy zorientowanych na twórców sceny niezależnej, ale również innych artystów" - czytamy w notce o artyście zawartej w Antologii Polskiego Rapu. Polecam cały artykuł o Smarki Smarkim z kwietnia tego roku:
https://noizz.pl/muzyka/kim-jest-smarki-smark-sylwetka-rapera-ze-skladu-brudne-serca/kbcddz3

#rap #quebonafide #smarkismark #przemyslenia
  • 8
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@venz: to 'mała, mała, mała' było też później u Kuby Kanapa. Ehh Juras... Swoją drogą jeszcze jakieś tracki Kixnare musi miec w szufladzie, mówił o tym ostatnio w wywiadzie. Marzy mi się, że kiedyś to wypuszczą. Dzięki za wrzutke o Jurasie :)
Natomiast w kawałku COJESTMAŁPY Quebo rapuje:

Za Smarki Smarkiem no bo młoda foka musiała mi się kiedyś znudzić w końcu


@venz: freudowski błąd trochę, no bo myślisz o Romantic Psycho i Smarki Smark, więc pierwsza myśl, to COJESTMAŁPy, ale ten wers padł akurat w bubbletea.
to stamtąd pochodzi prawdopodobnie jedyne zdjęcie rapera z mikrofonem w ręku, które często widzimy na YouTube


@venz: nie no, parę tych zdjęć jest.