Wpis z mikrobloga

Dokonując jesiennych cięć w ogrodzie, zauważyłem, że nasz rodzimy rozchodnik wielki (Sedum maximum L.) dostarcza świetnego materiału na domki dla owadów. Jego łodygi po przekwitnięciu drewnieją, robią się bardzo sztywne i przede wszystkim są puste na niemal całej długości.

#rosliny #owady #dzicyzapylacze #domkidlaowadow
Pobierz Fortis_ - Dokonując jesiennych cięć w ogrodzie, zauważyłem, że nasz rodzimy rozchodni...
źródło: comment_1602065097PZgt7RElCCHlm1ueF3679I.jpg
  • 9
@Megachilidae: Przeszedłem się po ogrodzie z sekatorem i zauważyłem, że innym gatunkiem dobrze nadającym się do pozostawienia w przyciętej formie dla pszczół jest łubin. Resztki stoją jeszcze na wiosnę, a łodygi puste jak portfel pod koniec miesiąca.
@Fortis_ Zauważ, że pszczoły założą w nich gniazdo w przyszłym roku, a ich pokolenie pojawi się w kolejnym. To aż dwa lata funkcjonowania takiej łodygi! Dlatego najlepsze są naturalne gniazda w dzikiej róży, czy jeżynie. Mam niepielęgnowane stare okazy i widać w nich piękne gniazda. Zrobię parę zdjęć, to Ci pokażę.
Jeżeli nie ma z czego robić naturalnych, to wtedy można zdecydować się na pionowe pomoce gniazdowe.