Wpis z mikrobloga

@KollA pamiętam swoje pierwsze wino 3 lata temu. Pamiętaj żeby za dużo cukru nie nawalić i nie pić lepika! Daj znać jak wyszło!
I dla mnie z tego co widziałem i czułem to więcej procent wychodzi z drożdży normalnych sklepowych a nie tych typowo winnych
@veganator: Mało wina robiłeś, skoro coś tam nadmieniasz o drożdżach sklepowych. Drożdże winiarskie są bardzo różne i ja polecam bardziej te klasyczne płynne #browin . Wszystkie winiarskie drożdże szlachetne pozwalają uzyskać procent alkoholu około 15% pozwalający na bardzo długie przechowywanie wina.
@chleb_z_baltony: 1 Robię wytrawne lub bliskie temu, porcjując cukier
2. Wiadomo
3. Zbędne przy 15% alko, pijam wina sprzed kilku lat przechowywane w temperaturze domowej (chciałbym mieć piwniczkę, ale na dzisiaj brak tego luxusu)
4. Zwykły cykl produkcyjny wina w warunkach domowych to minimum 3 miesiące (zwykle pół roku i więcej), bez jakiegoś tam sztucznego przyśpieszania
@Loperamid: Jeszcze nie ważyłem, ale te wiadra mają 48 litrów razem. Nie planuję fermentacji w miazdze, tylko od razu z miazgi oddzielić sok przez sito, "trochę" zabawy więcej na początek, ale później już odstawiam prawie do końca cichej. Wody jak najmniej, moc zakładam 15%, cukier wyliczam na "oko" standard to około 5,5kg na 25 litrów wina (dla winogron raczej wyjdzie mniej, choć te nie są bardzo słodkie), dokładnie to wyliczam jak
Nie planuję fermentacji w miazdze


@KollA: ło Panie to powodzenia ( ͡º ͜ʖ͡º) Nie robiłem bezpośrednio z soku, ale wyobrażam sobie, że przez sito to będzie trochę zabawy. Cyba, że masz prasę.
@Loperamid: 24 kilo i 15 litów moszczu z tego + woda na razie 4 litry, cukru będzie dużo mniej na dodatek raczej coś 3 kilo, czas zmiksowania i przesitkowania 2 godziny plus godzina sprzątania kuchni po zabawie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@veganator: Faktycznie sprawdziłem winogrona mają cukru w uj i ten moszcz słodszy zdecydowanie od moszczu z jabłek