Wpis z mikrobloga

Wczoraj dotarł do mnie zakupiony w weekend monitor Acer Nitro XV270BMIPRX. Na monitorach się nie znam, wymieniłem chyba 10-letni egzemplarz. Wiem, że odwzorowanie czerni nie jest mocną stroną LED IPS, ale gryzie mnie fakt, że czerń nie tylko jest słaba, ale też nierównomierna, z wyraźnymi jaśniejszymi obszarami w prawym dolnym rogu i z lewej nieco powyżej dolnej krawędzi. Plus jeszcze kilka mniej wyraźnych obszarów. Przy jakimś jaśniejszym obrazie tego nie widać, ale już przy ciemniejszych momentach w grach, czy filmach jest to widoczne. Kąty widzenia nieco zmieniają, ale nawet patrząc się na wprost tej plamy jest ona jaśniejsza. Pytanie brzmi na ile to feature, a na ile wada, czy też może coś można zdziałać ustawieniami? Reklamować, czy tak musi być? Oczywiście ciężko o to, żeby zdjęcie dokładnie oddawało to co faktycznie widać, ale jakoś ilustruje problem.

#komputery #monitory #pcmasterrace #pytanie
Jan_K - Wczoraj dotarł do mnie zakupiony w weekend monitor Acer Nitro XV270BMIPRX. Na...

źródło: comment_1601495987zYnMAhNmyN3XcvsUyx3x9O.jpg

Pobierz
  • 6
@Jan_K: Powiem tak, sam wielokrotnie wymieniałem IPS szukając szczęścia w tej loterii i raz trafisz na gorszy raz na lepszy. Prawda jest taka, że po tygodniu przestaje się to zauważać. Możesz spróbować wymienić, ale nie ma żadnej gwarancji że będzie lepiej.
@Jan_K: mnie ciekawi co ten monitor ma w sobie takiego, skoro w tej cenie zaczynają się już rozdzielczości 2k, albo wysokie częstotliwości odświeżania.
Nie mniej za 1k nie dostaniesz monitora, który ma dużą przekątną i równomierne podświetlenie. Przynajmniej nie na dobrej matrycy IPS
mnie ciekawi co ten monitor ma w sobie takiego, skoro w tej cenie zaczynają się już rozdzielczości 2k, albo wysokie częstotliwości odświeżania.


@sidhellfire: Monitor kosztował 799 zł w promocji jesiennej. Wyższa częstotliwość odświeżania zaczynała się raczej 100 zł wyżej. Wyższa rozdzielczość (nawet 4K, bo 2K to niedużą różnicę robi w stosunku do fHD) podobnie, z 60 Hz, 6 ms reakcji i bez HDR. Ten monitor ma dosyć nietypową jak na resztę
Niestety BLB to norma w tańszych ipsach (i tych droższych zazwyczaj też, choć w mniejszym stopniu) i producenci nic sobie z tego nie robią. Tragedii nie ma, więc ja bym to olał, z czasem być może zmaleje

a na ile wada, czy też może coś można zdziałać ustawieniami?


@Jan_K: możesz zmniejszyć jasność (co i tak powinieneś zrobić) i wtedy efekt zmaleje
@Jan_K: Ja za 3 razem dopiero trafiłem dobry egzemplarz matrycy (LG 27GL850). Ogólnie to jak często byś nie wymieniał, to zawsze będzie coś nie tak :/. Także jeśli nie masz bad pixeli albo nie widać żadnych wad na jasnym tle, to bym zostawił - po wymianie zawsze można trafić gorzej.

Ja wymieniałem z powodu bad pixela, a za drugim razem z powodu czegoś w rodzaju "brudnego ekranu" na jasnym tle. Wady