Wpis z mikrobloga

Nic tak nie pobudza chęci do szybszego napierniczania przez las, jak wyłaniający się z ciemności, oświetlony światłem latarki facet w czarnej bluzie, z naciągniętym na głowę kapturem, stojący w ciemności bez ruchu na skraju wąskiej dróżki biegnącej przez las.

Kuźwa, nawet kurier niesiony przez lawinę w dowcipie o Stirlitzu nie oddalał się z miejsca spotkania tak szybko jak ja.

#rower #outdoor
Afrati - Nic tak nie pobudza chęci do szybszego napierniczania przez las, jak wyłania...

źródło: comment_1601405511CCcOKqi2q3kf3HlV8nhFbo.jpg

Pobierz
  • 25
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Afrati: pewnie myślał, że go nie zauważysz. Jeśli ktoś zbliża się do mnie w nocy, to czasem lubię wyjść mu naprzeciw i trochę zbić z tropu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak chcesz się wyzbyć strachu przed takimi pierdołami, to prześpij się kilka razy na jakimś odludziu. Warunek jest taki, musi być tam cisza, bez dźwięków drogi, zabudowań itd. Wtedy dopiero okaże się, jak głośno szumi trawa.
  • Odpowiedz
@globalbus: Tak się składa, że od paru lat, średnio co dwa tygodnie spędzam w terenie nockę-dwie, zazwyczaj na totalnych zadupiach. Zazwyczaj z kimś, ale bywa też, że sam. Nigdy nie miałem problemu ze stresem z tym związanym.
Po prostu to spotkanie było zdecydowanie zaskakujące - nigdy bym się nie spodziewał nieruchomego faceta w sporej odległości od zabudowań.
Niemniej oczywiście słusznie radzisz - często pisząc na tagu #outdoor czy
Afrati - @globalbus: Tak się składa, że od paru lat, średnio co dwa tygodnie spędzam ...

źródło: comment_1601407057bprmfaBXaxru219gndU6iL.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Afrati: jak nie chce, żeby ktoś mnie zauważył, to też się nie ruszam i nie odzywam. Można jeszcze przykucnąć, żeby nie być na wysokości wzroku.
Jak ktoś już ewidentnie idzie tak, że musi mnie zauważyć, to wtedy odpalam czołówkę i "dzień dobry". To dobry straszak
  • Odpowiedz
@Afrati: mam zwykłego otula ale muszę powiedzieć że lesovik nieco tnie w bambuko z opisem tego produktu. Twierdzi że zapewnia komfort w zakresie -7<+10 podczas gdy producent ocieplenia pisze iż climashield Apex 40 zapewnia komfort do +10 ;)
Z resztą wystarczy zerknąć na wagę - otul waży mniej więcej 800 gram - tyle samo co puchowa podpinka cumulusa z komfortem do -4 . A jakby nie patrzeć to produkty zupełnie
  • Odpowiedz
@bibsz: Również mam i używam regularnie klasycznego Otula. Pamiętaj, że nie można przekładać danych odnośnie ocieplenia ŚPIWORA wykonanego z tej tkaniny na podpinkę, która działa niby podobnie, ale musi być stosowana razem ze śpiworem przystosowanym do spodziewanych warunków pogodowych.
Według producenta Apex 133 stosowany w Otulu ma "Temperature rating 5°C". Nie wiem jednak, skąd pochodzi taki wynik. Być może poparty jest badaniami, o ile oczywiście ktoś zrobił oficjalne,
Afrati - @bibsz: Również mam i używam regularnie klasycznego Otula. Pamiętaj, że nie ...

źródło: comment_1601410072irAmeoR0Wtw1eeq72sVVk4.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Afrati:
Śpiwory mam dwa. Jeden to letni Roberts z komfortem do +10. Drugi to Decathlon do 0. Oba puchowe. Ale nie o śpiwór to chodzi bo faktem jest że underqult (UQ) również ogrzeje po bokach i od góry (jak się zepnie od góry) więc osłona jaką daje śpiwór i UQ się w jakiś sposób kumuluje. Więc po bokach i od góry termika nie jest problemem.

Chodzi o co innego -
  • Odpowiedz
@bibsz: Kwestia syndromu zimnego tyłka jest mi znana, pisałem o tym całkiem sporo już kilka lat temu. Byłem też w zespole robiącym pomiary skuteczności podpinek przy użyciu kamery termowizyjnej, jakieś 2 lata temu. Do tego w ekipie mam około 15 osób, które używają Otuli, mam też parę osób używających podpinek Selva, a także kilku wykonanych samodzielnie ze sprowadzanych na własną rękę materiałów. W terenie śpimy całorocznie, niezależnie od pogody, temperatury
  • Odpowiedz
już lekko poniżej +10 czuć że otul przestaje dawać radę.


@bibsz: Jesteś pewien, że dobrze wyregulowałeś otula i nie było żadnych szczelin między nim, a hamakiem? Ja mam letnią wersję podpinki z climashield (odpowiednik Otula Lite) i bez problemów spałem w 8*C. Dopiero przy 6-7*C zaczynałem czuć lekki chłód od spodu, a to wszystko w śpiworze puchowym o komforcie +5*C i bieliźnie termo. Wydaje mi się, że prawie dwa razy
  • Odpowiedz
@Afrati:
niczego nie podważam - po prostu pisze jakie mam odczucia i doświadczenia. Można chyba sie różnić w odczuciach i opiniach. Bez przesady :)
Ja rozumiem ze to jest kwestia subiektywna ale argumentacja w oparciu o dane producentów sa chyba dość sensownie? Producent ocieplenia daje inne dane niż lesovik i tutaj nie ma z czym za bardzo dyskutować. Skompresowany śpiwór w miejscach styku z hamakiem po prostu nie działa i te miejsca ociepla sam UQ. I tyle. Cudów nie ma.

W śpiworze, na materacu czy karimacie problemu nie mam z termiką i zasadniczo wszystko sie mieści w granicach ze tak powiem zakresów przewidzianych przez producenta czy to spiwora czy materaca (karimaty)
  • Odpowiedz
@tajiri: wiadomo ze w biueliżnie czy innym odzieniu jest inaczej ale badania zakresu użytecznych temperatur nie zakładają iż człowiek jest w bieliźnie thermo
  • Odpowiedz
@bibsz: Wydaje mi się, że właśnie zakładają. Cytat z wiki: > These ratings are taken assuming that the subject is using a sleeping pad, tent and is wearing one base layer of thermal underwear.
  • Odpowiedz
@bibsz: Producent ocieplenia podaje dane dla śpiwora zrobionego z Apexu o danej gramaturze. Szukałem, ale nie znalazłem metody testowej, na podstawie której ten zakres jest otrzymywany. Lesovik podaje dane zebrane metodą ekspercką od testerów prototypów tej podpinki. Nie da się tego porównać, za to mam pojęcie o
Standardową procedurą u Lesovika jest (w zależności od produktu) od pół roku do roku testów kilku wersji prototypu produktu w terenie.
Z kolei Aura stworzyła między innymi dla ratowników z organizacji Bezpieczny Kazbek i pracowników TOPR kurtkę X1 z Apexu 67g/mkw (czyli o połowę cieńszego od tego w Otulu) i wg długotrwałych testów można spokojnie funkcjonować w tej kurtce przy -5/-10°, tylko w bieliźnie pod spodem. Jak widzisz, kwestia parametrów temperaturowych jest wcale nie taka oczywista, jak się wydaje na pierwszy rzut oka, szczególnie w przypadku producentów amerykańskich, którzy nie prowadzą żadnej standaryzacji i nie są do tego obligowani prawnie.

Patrząc po zdjęciu masz poprawnie rozwieszoną podpinkę, widzę nawet dodatkowe podciągnięcia z boków. Czy na pewno po wlezieniu do hamaka podpinka nie wisi luźno pod Tobą? Poprawnie podpinka powinna przylegać do spodu hamaka, żeby nie tracić energii na
  • Odpowiedz
@Afrati:

akurat tutaj nie ma dociągnieć to co zwisa to sa oryginalne ściągacze do końcówek.
Z reszta to jest lato wiec tutaj lekko wbijam w ustawienie. W zasadzie wystarczy jak wisi cokolwiek i jakkolwiek :)
A jak ciągnie chłodem znacznie bardziej przykładam sie do podwieszenia i używam dodatkowych linek.
Generalnie troche to ćwiczyłem - jednak zawsze jest tak ze jak wieje juz większym chłodem to coś tak pod same plecy
  • Odpowiedz
akurat te komforty podawane przez Wydrę to po prostu kalka tego, co wrzucił kilka lat temu do siebie Lesovik ;)


@Afrati: Tak myślałem, bo chyba byłem pierwszy dla którego Wydra zrobiła letnią wersję podpinki. Mimo to, z moich doświadczeń wynika, że to +8*C jest w pełni realne, przy zastosowaniu śpiwora i bielizny termo. Poza tym nie widzę nigdzie negatywnych opinii dotyczących podpinek z climashieldu, czy to letnich, czy zimowych, a
  • Odpowiedz