Wypowiedź Sośnierza jest debilna ale w założeniu ma rację, zwierzęta w teorii odczuwają ból ale w praktyce są tak "głupie", że ich mózgi nie potrafią go zidentyfikować, można to porównać do np. pobicia niemowlaka, on odczuje ból ale jego umysł nie będzie go w stanie zarejestrować #konfederacja #sosnierz #neuropa #4konserwy #polityka
@rafxyz44: skąd wiesz? Jak zbadałeś układ neurologiczny u zwierząt? Niektórym małpkom różne organizacje próbują wywalczyć prawa człowieka, bo są tak inteligentne.
Zwierzęta muszą odczuwać ból, bo to jest konieczne do przetrwania. Chyba nigdy nie widziałeś zwierzęcia, które odczuwa ból.
ale w założeniu ma rację, zwierzęta w teorii odczuwają ból ale w praktyce są tak "głupie", że ich mózgi nie potrafią go zidentyfikować, można to porównać do np. pobicia niemowlaka
@rafxyz44: Sorry, ale czy właśnie napisałeś że niemowlaki odczuwają ból tylko w teorii?
@rafxyz44: to w takim razie co z płodem, który nawet nie ma rozwiniętego układu nerwowego? Czy można go nie tylko bić bez konsekwencji, ale zabić? ( ͡°( ͡°͜ʖ( ͡°͜ʖ͡°)ʖ͡°) ͡°)
np. pobicia niemowlaka, on odczuje ból ale jego umysł nie będzie go w stanie zarejestrować
@rafxyz44: wiesz że kiedyś w medycynie funkcjonował podobny pogląd, niepoparty w zasadzie niczym? Wykonywano wtedy operacje na niemowlakach bez znieczulenia https://en.m.wikipedia.org/wiki/Pain_in_babies Pogląd nie wytrzymał próby
@NeuropeOrder: generalnie rzecz biorąc tak. A przynajmniej jest to zgodne z utylitarystyczną etyką. Jeżeli coś nie jest w stanie odczuwać dystresu (uogólnienie bólu), to nie da się temu czemuś zaszkodzić. Taka forma etyki jest powszechnie stosowane ale wybiórczo, bo spotyka się ze sprzecznością z tym co ludziom się wydaje za stosowne(czyli w zasadzie bezpodstawne normy). Ot chociażby od człowieka którego mózg umarł, ale jest utrzymywany przy życiu aparaturą, wycinane są
@Emerkaes: Prawda, Singer rzeczywiście jest zwolennikiem eliminowania intuicji tam, gdzie to możliwe, ale z drugiej strony też nie ma problemu z nazywaniem „intuicjami” tego, co Ty określasz jako „aksjomaty”:
Whenever it is suggested that normative ethics should disregard our common moral intuitions, the objection is made that without intuitions, we can go nowhere. There have been many attempts, over the centuries, to find proofs of first principles in ethics, but
@djakrir: W sensie Edward Feser? Nie znam go zbyt dobrze, ale to nie jest tak, że on ma po prostu problem z jakimś rzekomym przesunięciem znaczeniowym słowa „intuicje”?
@Croce: w zasadzie każda forma dedukcji musi się opierać na pewnych założeniach, które nie wynikają metodą dedukcji z innych twierdzeń. Nawet matematyka opiera się na pewnym niewielkim gronie ogólnych, abstrakcyjnych założeń. A w zasadzie teorie matematyczne, bo są nawet takie które zajmując się tym samym przyjmują inne aksjomaty(np. teorie mnogości).
Zwierzęta muszą odczuwać ból, bo to jest konieczne do przetrwania. Chyba nigdy nie widziałeś zwierzęcia, które odczuwa ból.
@rafxyz44: brzmi jak wykopki słuchające w tej kwestii sośnierza.
@rafxyz44: Sorry, ale czy właśnie napisałeś że niemowlaki odczuwają ból tylko w teorii?
@rafxyz44: wiesz że kiedyś w medycynie funkcjonował podobny pogląd, niepoparty w zasadzie niczym?
Wykonywano wtedy operacje na niemowlakach bez znieczulenia
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Pain_in_babies
Pogląd nie wytrzymał próby
Jeżeli coś nie jest w stanie odczuwać dystresu (uogólnienie bólu), to nie da się temu czemuś zaszkodzić.
Taka forma etyki jest powszechnie stosowane ale wybiórczo, bo spotyka się ze sprzecznością z tym co ludziom się wydaje za stosowne(czyli w zasadzie bezpodstawne normy).
Ot chociażby od człowieka którego mózg umarł, ale jest utrzymywany przy życiu aparaturą, wycinane są
@Emerkaes: Nwm czy znajdziesz jakiegoś akademickiego etyka, który uważa że intuicje nie grają roli w etyce
Jako osobie która ceni epistemologię, mogę intuicję uznawać jedynie za formę heurystyki.
Nie mam co do tego pewności, ale Peter Singer raczej nie jest za pan brat z intuicją.
Nawet matematyka opiera się na pewnym niewielkim gronie ogólnych, abstrakcyjnych założeń. A w zasadzie teorie matematyczne, bo są nawet takie które zajmując się tym samym przyjmują inne aksjomaty(np. teorie mnogości).