Wpis z mikrobloga

Ktoś z obecnych murował piec do #pizza i chciałby podzielić się swoim projektem, inspiracją, spostrzeżeniem?

Na tą chwilę poskładałem bez klejenia z cegieł, dach zamknięty dwoma płytami z betonu komórkowego i testuje - na razie poleciały trzy placki w weekend. Nawet bardzo znośnie, na pewno kilka spostrzeżeń zanotowałem. Jutro poleci 6 placków bo małe kid-garden party się szykuje.

Jednak co do pieca to bardzo chciałbym porównać z jakimś wykonanym projektem domowym sposobem.

SPOSTRZEŻENIA Z WYKONANIA.

Nie murowałem jeszcze, chciałem pozrzucać kilka cegieł i dwie blachy na siebie - dlatego nazywam piec prototypem. Chciałem zobaczyć też jak to wymiarowo siądzie (mówię o gabarycie pieca) by upiec pizze w okolicach 33-35 cm. Generalnie aktualnie piec ma wymiary: wys. 50 cm, szer, 65 cm, dł. 75-80 cm, palenisko ma wymiary: szer. 42 cm, dł. 60 cm.|

Taka powierzchnia pozwala upiec poprzednio wymienioną wymiarową pizze. To taki fajny placek na jedną osobę by dobrze zjeść, najeść się i nie narzekać, że mało, że dużo. Wszystkie kulki jakie robię mają 230-240g, hydro 60%. To tak w ramach teorii.

Co do samej konstrukcji jest bardzo prosta, typowy piec przepływowy z cugiem kominowym. Szkic w załączeniu. Na pewno wprowadzę pewne zmiany, przy pierwszym rozpaleniu nie brałem pod uwagę że płyta stalowa 3-4 mm będzie się odginać od temperatury. Zmieniłem projekt, położyłem płyty z betonu komórkowego na górę. Jednak tak nie odbija ciepła, wiec raczej będę chciał zaginać "dach" pieca z szamotu by nie było kątów prostych dla optymalizacji rozprowadzenia temp. Palenisko wydaje mi się trochę zbyt wysokie bo kamień się średnio nagrzewa, choć docelowo chce palić na podłodze z cegieł szamotowych i wrzucać pizze na nagrzaną podłogę (nie kamień), teraz na podłodze mam dwie warstwy cegieł (pod nimi blachę stalową, gdyby gdzieś żar miał spaść między nimi). Teraz piekłem na kamieniu szamotowym 2 cm, średnica 35 cm.

SPOSTRZEŻENIA:
sufit mógłby być wygięty
kołnierz jest wymagany (cegła kierująca ogień w dół)
pod piec należy wylać płytę betonową zbrojoną
pod palenisko szamotowe należy wylać płytę betonową zbrojoną
warto pomyśleć drzwiczkach
źródło: comment_1600199434mrdFfBsYQlnEkvzbbajTNj.jpg
  • 8
@sorasill najlepiej gdybyś zrobił piec z cegły szamotowej w sensie na całości i dół i gora, szamota dobrze się nagrzewa nie jara tak ciasta jak jakąś blacha czy nawet granit, bardziej chropowata, kształt igla, komin na zewnatrz, obłożony od dołu i góry izolacja a później dopiero obudowany.
@sorasill tylko w piecu okrągłym inaczej ciepło się rozklada, duży płomień fajnie obiega piec po stropie i zagina z drugiej strony, komin na zewnątrz pozwala lepiej nagrzać i trzymać temperature, nie ucieka cieplo tak szybko, paleniska zazwyczaj są na bokach niż z tytułu na końcu, chyba że .w małych piecykach do jakiegoś użytku w ogródku
@cXoo: no tak, docelowo to ma być piec ogrodowy na jeden placek 35 cm średnicy, dlatego pisalem o tym prototypie by zobaczyć jak to gabarytowo zrobić, ale zastanawiam się jeszcze nad patentem okrągłego pieca z piłki fitness i zaprawy szamotowej, bo w sumie worek 25 kg kosztuje mało, a na zewnatrz mikrobeton z barwnikiem ()
@sorasill i jak masz wyżej strop,to można dźwignąć placka do góry żeby dopiec szybko ranty w wyższej temp. Ogólnie fajnie z takim piecem,baw sie :)
@sorasill ale że jak z piłki fitnes, możesz kupić cegły i zaprawę szamotowa i zrobić iglo układając odpowiednio kolejne warstwy cegieł tak że górę zamkniesz i nie runie, tylko budżet większy bo za cegłę trochę wyjdzie, chociaż nie pamiętam po ile teraz sa