Wpis z mikrobloga

Hej Mirki i Mirabelki spod tagu #budownictwo, #budowadomu, #budujzwykopem
Jako że jestem zbyt biedny na zakup mieszkania w mieście wojewódzkim, to rozpocząłem przygotowania do budowy - niestety działkę musiałem kupić sam - pdk ( ͡º ͜ʖ͡º)
Planuję postawić dom na płycie fundamentowej i większość firm oferuje wykonanie płyty z wbudowanym ogrzewaniem podłogowym - które planowałem zrobić. Napędzać ma je pompa ciepła.
Tu pytanie: czy ktoś z was wykonywał u siebie takie rozwiązanie, albo wie jak się sprawdza? Na logikę i chłopski rozum jest to bardzo dobra opcja, ale jak z praktyką?
Pozdro
  • 13
@Kapitan-Planeta: Przy płycie zawsze masz styropian od spodu i boków, tu dodatkowo kładą ogrzewanie przed jej zalaniem.
Mam normalny grunt, stabilny, nie w dołku, po prostu to dobre rozwiązanie termicznie, plus przy moich założeniach projektu przyspieszy czas realizacji całej inwestycji
@konradk1: Z tego co się orientuję, to przy płycie zawsze się robi od razu podłogówkę, bo tak po prostu jest wygodniej. Nie jest to nowy temat, więc i firm jest co raz więcej, które się tym zajmują. Ja zrezygnowałem z płyty, bo wychodziło jakieś 15 tys+ więcej niż za ławy. Wycenę na gotowo miałem na bodajże 55 tys, a za łąwy wyszło mi 39. Też będę miał u siebie pompę.
@konradk1: nie słyszałem o takim cudzie, ja i w sumie każdy kogo znam kto budował w ostatnich latach to zwykły chudziak, folia, styro i ogrzewanie w wylewce, na chłopski rozum nie wiem jak miałaby się przebić to ciepło z płyty fundamentowej
@konradk1: tak tylko ile to ciepło musi przejść i bezwładność ma taka wadę ze jak chcesz zmienić temperaturę to odczujesz ta zmianę za 2 dni, wogole bez sensu moim zdaniem. Przy zwykłej podłogowce ta zmiana trwa max kilkanaście minut
@bb89: Liczę się z tym, ale nie przeszkadza mi to jakoś bardzo. Myślę też, że duży bufor ciepła pozytywnie wpłynie na pompę ciepła - żywotność kompresora -
bo będzie miała dużo rzadsze, a dłuższe cykle pracy
@konradk1: możliwe, jednak zapomnieć można o na przykład utrzymywanie temperatury w ciągu dnia np 16 stopni jak nikogo nie ma, a potem dogrzewanie na 22 jak wracasz z pracy
@bb89: homo-office ;) Plus dobrze zaizolowany dom też nie wytraci momentalnie temperatury.
@dzazzio: Może wtedy sprawdza się "odwrotny" tryb pracy pompy, gdzie woda jest chłodzona? Nie wiem czy to aż tak wielki problem, można uchylić okno ;)