Wpis z mikrobloga

#elektronika #diy #krotkofalarstwo #lodz #meshnet

Dalej bawię się Meshtastic. Przyszedł drugi, zakupiłem też zewnętrzne anteny (zarówno 868 jak i GPS) oraz wydrukowałem obudowy w 3D . Bez anteny i bez specjalnych testów ( jedno urządzenie w mieszkaniu a drugie na dworze) udało mi się uzyskać ok 175 metrów zasięgu. Po zamontowaniu anteny na balkonie udało mi się uzyskać połączenie w mieście na dystansie 1.7 km ! Na takim zasięgu można wymieniać się wiadomościami.Myślę, że to bardzo obiecujące wyniki. Załączam zrzut ekranu z lokalizacją dwóch urządzeń. Wołam też pulsujących a na następne wpisy zakładam tag #meshtastic .
kepak - #elektronika #diy #krotkofalarstwo #lodz #meshnet

Dalej bawię się Meshtast...

źródło: comment_1598428051YZC8dVXWKiDKeRzC8qgxzB.jpg

Pobierz
  • 20
@kepak: Jeszcze jeśli chodzi o legalność częstotliwości 868 MHz to jest takie zarządzenie które jak widać jest aktem obowiązującym
https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzienniki-resortowe/plan-zagospodarowania-czestotliwosci-dla-zakresu-868-870-mhz-34159280
, a w nim możemy przeczytać

2.4. Ustala się, że zakres częstotliwości 868-870 MHz może być wykorzystywany przez urządzenia bliskiego zasięgu, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 7 Załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 3 lipca 2007 r. w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych,
@ElCidX: radioaparat nadawczo-odbiorczy LoRa z GPS, WiFi i Bluetooth'em w jednym urządzeniu. Sterowalny z poziomu kieszonkowego komputera osobistego z funkcją telefonu.