Wpis z mikrobloga

Siema mirko, jest tutaj może jakiś majster elektryk? Wziąłem się za remont pokoju. Jakieś tam pojęcie mam, jednak sposób podłączenia lampy przerósł moje umiejętności. A mianowicie po odłączeniu:

- na suficie mam 3 żyły, z czego w jednej jest napięcie
- we włączniku również mam 3 żyły i w żadnej nie ma napięcia

Wiem, ze przewody są połączone gdzieś w puszce pod tynkiem, jednak nie wiem co 20 lat temu autor miał na myśli, ale znacząco to odbiega od współczesnej sztuki montażu. Jak to teraz podłączyć by było dobrze?

#elektryka #remontujzwykopem #remont
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@Abra_Kadabra: kup se żółtka, za parę złotych i sprawdź gdzie kabel leci, to się kapniesz gdzie jest puszka.
Poza tym, piszesz że nie ma napięcie na włączniku, to jak ? Światło na stałe masz podpięte do fazy? :-P
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
A w włączniku wszystko odłaczone.
@Abra_Kadabra: ok.
To wygląda tak że gość włącznikiem zamiast "podać fazę na żyrandol" gdzie neutral jest na stałe, zrobił na odwrót: czyli podpiął na stałe fazę, a włącznikiem załącza masę, spotkałem się kilka razy z takimi fikolkami. Czy mnie rozumiesz?
masz 3 żyły w włączniku, jedna to prawdziwa masa, a dwie żyły "załączają masę" na lampki, jeden od jednej łapki, drugi od drugiej. Przypominam napięcie tam jest na sztywno , tak jak pokazałeś na obrazku.
We włączniku nie pokazuje ci napięcia bo go nie ma, ale masy od przewodu "wiszącego" nie odróżnisz od ręki, musisz
  • Odpowiedz
@1pikoFarad: A to poza zabiciem kogoś przy wymianie żarówki niesie za sobą jakieś zagrożenie? Ja w wynajmowanym wyłączyłem korki i podpiąłem lampę. Opłaca sie zbijać tynk?
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Abra_Kadabra: ja bym.zrobil tak:
1.Jesteś pewny że nie ma napięcia na wlaniczku
2. ---czerwony-----[wlacznik 2 klawisze] ----bialy1----
|----bialy 2----

Czyli z jednej strony włącznika wchodzi czerwony(strzelam że to ta nasza masa), z drugiej podpinasz oba białe(strzelam że to one idą
  • Odpowiedz