Wpis z mikrobloga

Z grubsza wiadomo jak wygląda przyszłość ZUS, mój pomysł oszczędzania na emeryturę nastepująco:
1. IKE obligacje - 10 letnie EDO indeksowane inflacją
2. IKZE - w tej chwili fundusze, na początku przyszłego roku chcę zmienić na konto maklerskie. Zamierzam dobierać ETFy wg. strategii Marca Fabera (zał).
3. Zakup 1 uncji złota co roku

Co sądzicie o takiej alokacji?

#emerytura #oszczedzanie #finanse
ebpttk - Z grubsza wiadomo jak wygląda przyszłość ZUS, mój pomysł oszczędzania na eme...

źródło: comment_1598092853FPZGWSJpOE2C0th76W9RdQ.jpg

Pobierz
  • 11
@ebpttk ucialbym golda np do 10% dodał za to obligacji (+10%) i snp500 (+5%). Utrzymywał stałe proporcje. Jednak trzeba patrzeć że dobrze zrównoważony portfel to wzięcie pod uwagi również siły ryzyka. Obligacje są najmniej ryzykowne więc mogą stanowić większy procent. Gold mimo wszystko powinien stanowić mniejszy procent w portfelu. Ostatecznie utrzymując proporcje sprzedajesz na górce a dokupujesz na dołku. Z reguły będziesz sprzedawał akcje i złoto i lokowal to powoli w obligacje.
@ebpttk nie wiem. Sam z tym walczyłem zastanawiając się czy tipsy trochę to wspomogą. Wcześniej tipsy trzymałem ale po covidzie powoli wyprzedane etfy i zmieniam strategie na wykup akcji dywidendowych z myślą o dozywotnim przetrzymaniu. Rozbicie portfela na zbyt wiele instrumentów gdy ladujesz je w etfy też nie jest zbyt dobre. Balansowanie portfela to też koszty które powinno się ograniczyć. Myślę że 5-6 instrumentów to Max w takiej strategii.
@stowarzyszenie_przebudzeni: też prawda, IKZE ma dość niski limit wpłat, będę mieć wykorzystany 3 limit roczny na początek, co daje jakieś 18k. Dodatkowo inflacja inflacji nie równa, w USA jak na razie jest relatywnie niska w porównaniu z tym co dzieje się tutaj...
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ebpttk: Jesteś pierwszym inwestorem z głową na tym tagu a nie hazardzistą z tego co widze, Obligacje mają spory sufit % US10YR płacą na dzisiaj 0.63% rocznie a ostatnio max 1% było ale to są śmieszne % za ryzyko Podwyższenia STÓP % więc ja bym ich za dużo nie dawał już chyba lepiej tipsy lub gotówkę nawet trzymać i dokupywać po spadkach S&p500 Lub inne alternatywy . Widzę że używasz oprogramowania
@norb989ert: wielkie dzięki za linki, stronki wyglądają ciekawie.
Jeśli chodzi o portfel Raya Dalio odstrasza mnie dość spore rozdrobnienie (realizacja tego na IKZE byłaby raczej bez sensu, za duże koszty transakcji) i duża część obligacyjna. Uproszczona wersja wyglada lepiej, lecz znów te obligacje. Cała kasa z IKE ląduje już w EDO, na IKZE kombinuję w kierunku jak najprostszego portfela z niewielkim udziałem obligacji.