Wpis z mikrobloga

Co się dzieje na Białorusi? Mój kolega pochodzący z Białorusi podjął się codziennego relacjonowania wydarzeń w tym państwie na Facebooku. Każdego wieczora krótkie podsumowanie. Śledź i wspieraj!

Codziennie będę wrzucać jego posty z podsumowaniem dnia pod tagiem #bialoruswalczy #bialorus #polityka

Źródło: https://www.facebook.com/groups/768421777032355

21.08 #thedailybialorusin

⚡️Swietłana Tichanowskaja opublikowała dzisiaj kolejny film ze swoją przemową, skierowaną przede wszystkim do pracowników państwowych fabryk i „budżetówki”. W nim namawia do kontynuowania i poszerzania strajków i protestów w miejscach pracy. Prosi by nie dali się zastraszyć władzy i informuje że wszyscy mają możliwość skorzystania z pomocy Narodowych Funduszy Solidarnościowych.

⚡️Łukaszenka z samego rana udał się na spotkanie z pracownikami farmy drobiu w Dzierżyńsku. Żeby zapobiec powtórce sytuacji z MZKT, gdzie został wygwizdany przez robotników, młodych ludzi oraz pracowników z białą wstążką na ręku (przypomnę, że takie wstążki noszą ludzie którzy głosowali na Tichanowską) nie wpuścili do pracy. Przywieźli natomiast własnych statystów, którzy mieli imitować pracowników.

⚡️Dzisiaj Komisja Śledcza wezwała dwóch czołowych członków Rady Koordynacyjnej – Maksyma Znaka oraz Sergieja Dylewskiego. Obaj złożyli zeznania i swobodnie opuścili budynek (co za czasy, kiedy możliwość swobodnego wyjścia po przesłuchaniu wydaje się czymś niezwykłym). Obaj odmówili dalszych komentarzy. Do składania zeznań miał też zostać wezwany Paweł Łatuszko (były dyrektor teatru im. Kupały, członek Rady), ale poinformował że nie został wezwany.

⚡️Szybko rośnie kurs dolara względem rubla białoruskiego. W wielu kantorach brakuje waluty obcej.

⚡️9 osób dzisiaj zwolniono z fabryki MAZ, oficjalnie za nienależytą staranność, nieoficjalnie za udział w protestach i strajkach. Oto komentarz jednego z nich: „Strajkujących proszę by nie ulegali strachowi. Za ten czas udało nam się wstrzymać linię produkcyjną – stoją tam teraz dziesiątki niedokończonych pojazdów, a kierownictwo stara się namówić ludzi do pracy w weekendy. Tylko nikt się nie zgadza. Ze śmiechem wyobrażam sobie jak ta fabryka będzie funkcjonować za tydzień – już ta mała drobinka piasku pod postacią zwolnienia 9 osób doprowadziła do tego że produkcja ledwo zipie. Masowe zwolnienia, które mają się zacząć już za tydzień oraz negatywna reputacja fabryki zmusi MAZ do całkowitego zatrzymania produkcji”.

⚡️Dmitry Kudelewicz, jeden z liderów komitetu strajkowego BelarusKalij został wczoraj zatrzymany przez KGB, ale udało mu się uciec z aresztu! Obecnie znajduje się na Ukrainie, gdzie nagrał filmik w którym opowiedział o zatrzymaniu i ucieczce. Kiedy przywieziono go do oddziału KGB, poprosił o skorzystanie z toalety, gdzie przez otwarte okienko wydostał się na zewnątrz. Czy nikt w KGB nie ogląda filmów? XD

⚡️Wadim Diewiatowski, znany miotacz młotem (3 wśród najlepszych miotaczy wszechczasów), obecnie szef Białoruskiej Federacji lekkoatletycznej, który wcześniej wielokrotnie opowiadał się po stronie dyktatora, na swoim Facebooku napisał: „Łukaszenka nie jest moim prezydentem!” Nie, jego konto nie zostało skradzione, gdyż później udzielił obszerny komentarz, w którym stwierdził, że wcześniejsza jego pozycja była błędem i zdradą wobec siebie i że teraz czuje się o wiele lepiej.

⚡️Na Litwie odbyła się pierwsza press-konferencja z udziałem Swietłany Tichanowskiej na której wypowiedziała się na temat aktualnej sytuacji na Białorusi oraz odpowiadała na pytania dziennikarzy. Całość można obejrzeć pod tym linkiem: https://youtu.be/nSCxO5MTW24?t=560Rozmowa odbyła się w języku rosyjskim, część pytań była zadana po angielsku.

⚡️Już trzy numery gazety Komsomolskaja Prawda oraz jeden numer Narodowej Woli nie ukazały się drukiem, ponieważ prasa drukarska w drukarni wciąż nie działa. Wszystkie niewydane numery miały opowiadać o protestach i strajkach. Przypadek?

⚡️W fabryce MTZ wstrzymano produkcję, gdyż doszło do nieoczekiwanej usterki w sprężarkowni. W niektórych halach produkcyjnych są też awarie prądu. Kierownictwo biega po fabryce i wrzeszczy o sabotażu.

⚡️Po Mińsku jeżdżą samochody z czerwono-zielonymi flagami. Wszystkie mają zasłonięte numery rejestracyjne.

⚡️Minister spraw zewnętrznych Białorusi, Włodzimierz Makiej, zwrócił się od UE z prośbą o niewprowadzanie sankcji wobec Białorusi. Argumentuje to tym że „przechodzimy właśnie przez bolesne etapy narodowego dojrzewania”. Dziwne że za 26 lat rządów jednego prezydenta, wciąż nie dojrzeli.

⚡️Łukaszenka potwierdził że w telewizji właśnie pracuję rosyjscy dziennikarze: „Ja poprosiłem Rosjan: dajcie nam 2-3 grupy dziennikarzy na wszelki wypadek. To 6 lub 9 osób z najbardziej zaawansowanej telewizji. Niech nasza młodzież popatrzy jak pracują.”

⚡️Dzisiaj o godzinie 18.00 zaczęła się samochodowa akcja protestu. Kierowcy blokują główne arterie Mińska na minimum 10 minut, trąbią i ustępują tylko karetkom i straży pożarnej.

⚡️Ludzie zaczęli się ustawiać w Łańcuchu Pokuty, który docelowo ma połączyć areszt przy ulicy Okrestina, znany z bestialstwa jakiego dopuścili się zbrodniarze z OMONu, oraz uroczysko Kuropaty, gdzie odnaleziono masowe groby ludności rozstrzelanej przez NKWD.

⚡️Maria Kolesnikowa, członkini zjednoczonego sztabu Swietłany Tichanowskiej też opublikowała swoje przesłanie dla wszystkich protestujących, w którym wyśmiewa próby utrzymania się władzy wąsatego dyktatora i podziwia postępy opozyjci. https://youtu.be/zK2lT684nPs

⚡️668 pracowników GrodnoEnergo zwróciło się do kierownictwa grodzieńskiej administracji z żądaniami przeprowadzenia nowych wyborów, poszanowania praw konstytucyjnych obywateli oraz uwolnienie wszystkich więźniów politycznych.

⚡️I na zakończenie: Dużo ludzi zebrało się już na placach i ulicach Grodna, Witebsku, Mołodeczna, Homli, Bobrujsku, Mińsku i wielu-wielu innych miastach! Entuzjazm nie gaśnie – ludzie z uporem walczą o swoje!

Wołam: @Przwoj @Cierniostwor
mamarysh - Co się dzieje na Białorusi? Mój kolega pochodzący z Białorusi podjął się c...

źródło: comment_1598040228tWhsc2jBFGYlYobIIPBLxj.jpg

Pobierz
  • 3
Po Mińsku jeżdżą samochody z czerwono-zielonymi flagami. Wszystkie mają zasłonięte numery rejestracyjne.


@mamarysh: Akurat samochody bez rejestracji to widziałem już na początku stycznia i były rozstawione po całym centrum mińska. Moja mi tłumaczyła, że nimi jezdza prawdopodobnie z KGB i jest to normalna rzecz tam. Z wiadomych powodów nie sprawdzałem czy miały jakieś flagi, ale pewnie miały, bo czemu nie. W końcu jest to obowiązująca aktualnie flaga