Wpis z mikrobloga

Pytanko Mirki mam, lustrzanka do 1300zl dla osoby początkującej, będąca w miarę prosta w obsłudze. Zastanawiałem się nad tym modelem Canon EOS 4000D. Czy będzie to dobry sprzęt na start? Da rade z tego korzystać przez parę lat? Sprzęt do ogólnego zastosowania.
#fotografia #pytanie
  • 23
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ved-: raczej nie patrzyłabym na te z kilkoma tysiącami w nazwie. Raczej na "setki". Do czego ten aparat ma służyć? Ja szczerze mówiąc strasznie się męczyłam z takim tysięcznym canonem.
Aha i zabawa nie kończy się na body. Obiektywy też kosztują.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ved-: wejdź sobie na Flickr i wpisz canon 4000d i zobacz przykładowe zdjęcia zrobione tym aparatem z takim obiektywem, zobacz czy Cię to satysfakcjonuje
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ved-: w tej cenie to telefon :D
Osobiście odkładam na canon eos 200D jako nieprofesjonalista, ale chcący widzieć różnicę, ale się nie namęczyć jak przy klasycznej lustrzance. 200D oferuje dotykowy ekran tak jak w telefonie, więc jest to jakieś ułatwienie. Do tego oferuje fajne menu dla początkujących, które opisuje, która funkcja do czego służy.
@bellazi: osobiście posiadam mi9t pro, do zwykłych zdjęć wystarcza ale właśnie chciałem uzyskać coś więcej. Ten Canon 200D, to w jakiej cenie można dziabnac?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ved-: no ja już bym mogła sobie kupić jakiegoś tysiaczka, ale stwierdziłam, że jak mam kupić gunwo i się zniechęcić to wolę dozbierać. Miałam w rękach bodajże 2000d i serio, lepsze zdjęcia robiłam telefonem. Nie umiałam normalnie wyostrzyć tam gdzie bym chciała, zdjęcia wychodziły z ziarnem, albo akwarelowe, albo ciemne, albo za jasne, nie miałam też mega dużo czasu na odpowiednią zabawę funkcjami bo obiektem byli właśnie ludzie a właściwie dzieci,
, lepsze zdjęcia robiłam telefonem. Nie umiałam normalnie wyostrzyć tam gdzie bym chciała, zdjęcia wychodziły z ziarnem, albo akwarelowe, albo ciemne, albo za jasne, nie miałam też mega dużo czasu na odpowiednią zabawę funkcjami


@bellazi: To raczej brzmi jak problemy z operatorem niż z sprzętem i nawet 1DX by nie pomógł.

@ved-: Uwzględnij od razu obiektyw bo kitowy 18-55 z plusów ma jedynie zakres ogniskowych i nic poza tym.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ved-: też patrzyłam na m50, ale doszłam do wniosku, że mniejszy wybór obiektywów i ogólnie drożej ta zabawa wychodzi w ogólnym rozrachunku, przynajmniej tak mówili w recenzjach
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Karbon315: wiesz nie oczekuj cudów od początkującego, a akurat taki 200d ma wiele ułatwień i myślę, że łatwiej się przesiąść z telefonu na niego niż na normalną pełnoprawną ze starego zdarzenia lustrzankę
@bellazi: Nie oczekuję ale nie ma co zwalać na canona 2000d. A co to tych ułatwień to jakie ma 200d, menu dla początkujących? Przydatne przez tydzień więc jak dla mnie nie ma co się kierować takimi bajerami.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Karbon315: no może dla Ciebie przydatne przez tydzień, bo amator nie trzaska fot codziennie i pewne pojęcia czasem z głowy wylatują, zresztą tak jak piszę, lepiej się uczyć z menu niż co chwila zaglądać w google jak ustawić aparat żeby osiągnąć X, tym bardziej jeśli twoje obiekty są ruchome tak jak ludzie.
@bellazi: ale nie ma w tym żadnej filozofii i nie rób z robienia zdjęć niewiadomo czego. Ile rzeczy tak naprawdę się ustawia? ISO, tryb działania AF, czas otwarcia migawki albo przysłonę zależnie od trybu. Do tego wszystkiego wystarczy instrukcja i po krótkim czasie nie ma żadnych problemów z samym klikaniem. Potem dochodzi doświadczenie by wiedzieć jaki dać czas by dziecko było ostre.

Są ważniejsze rzeczy jak ergonomia, ilość przycisków i pokręteł
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Karbon315: tak no, rzeczywiście 2 sekundy i ustawiona, szkoda, że amator musi przeczytać najpierw w instrukcji albo google co to jest F, S, EV, ISO, WB oraz jak ustawić ostrość tak, żeby łapała w centrum ostrości oczy a nie usta, gdziekolwiek w kadrze się one nie znajdą i na bank ma na to czas fotografując dzieci, które się przemieszczają, albo znajomych na wycieczce, którzy postanowili spontanicznie poskakać w kałuży przez 10
@bellazi: no i dalej robisz z obsługi aparatu wyzwanie trudniejsze niż lot na Marsa. Podstawowa obsługa to już poziom średnio-zaawansowany? Weź nie żartuj i nie rób z amatorów osób które muszą mieć maksymalnie jeden przycisk bo inaczej się gubią.

Nie wiem dlaczego dla ciebie czytanie o fotografii i obsłudze aparatu to coś złego. Nie jest to fizyka kwantowa, przeczyta się raz i wejdzie do głowy. Z takim podejściem lepiej zostać przy