Wpis z mikrobloga

#arduino #esp8266 #nodemcu #wemosd1mini

Parę dni temu pytałem was o problem z biblioteką: https://github.com/jandelgado/jled

LEDy nie chciały mi migać, tylko świeciły ciągłym światłem. Zapytałem autora o rozwiązanie, szybko wskazał, że biblioteka jest ok a błąd jest raczej u mnie w kodzie i tak było. Tak więc do migania diodą polecam serdecznie tę bibliotekę bo efekty są fajne (np. breathing) i sprawnie się w tym robi.

Ktoś pewnie zaraz stwierdzi, że HURR DURR jak można chcieć bibliotekę pod miganie diodą. Jak ktoś jest taki cwany to niech szybciej niż zrobienie tego w gotowej bibliotece zrobi samemu miganie kilkoma diodami w sposób nieblokujący reszty i opcją wygodnego sterowania jasnością czy np. czasem migania. Powodzenia!
  • 6
  • Odpowiedz
@echelon_: Na arduino się nie znam, ale mam w planach się kiedyś pobawić jak środki czasowo-finansowe pozwolą, ale serio ktoś potrafi się czepiać, że używa się biblioteki? Skoro jest gotowe, działa, ma masę sprawdzonych funkcji, to czemu mam nie użyć? To tak jakbym samemu pisał kolekcję i metody do niej, mimo wbudowanych w język, no bo przecież to proste (co w sumie robiłem, ale nie do pracy).
  • Odpowiedz
@echelon_: miganie kilkoma diodami, nie blokując reszty przy średnio rozbudowanym programie to prościzna i kwestia ~10lini kodu
W większości wykorzystuje sie maszynę stanu pędzoną timerem, jeśli jej rozdzielczość to np 1ms to potrzebujesz dwa liczniki, dwie zmienne na przechowanie wartości i jedna statusu na kazda diode.

Nikt z mądrych i pyszczących nie bierze pod uwagę poziomu wiedzy nowicjuszy i tu jest prawdziwe źródło problemu
  • Odpowiedz
miganie kilkoma diodami, nie blokując reszty przy średnio rozbudowanym programie to prościzna i kwestia ~10lini kodu

W większości wykorzystuje sie maszynę stanu pędzoną timerem, jeśli jej rozdzielczość to np 1ms to potrzebujesz dwa liczniki, dwie zmienne na przechowanie wartości i jedna statusu na kazda diode.


@Bios: No to hyc hyc pisz własną wersję a ja szybciej zaimplementuję to wykorzystując gotową bibliotekę.

To pisałem ja, Jarząbek, piszący na co dzień w Javie
  • Odpowiedz
@echelon_: słowo klucz - callback. Akurat arduino co 1 ms wywoluje przerwanie, w którym inkrementuje zmienną millis, podpinasz swoją funkcję pod przerwanie, która sprawdza czy zapalić albo zgasić leda.
  • Odpowiedz