Wpis z mikrobloga

Mirki, mam problem z włączeniem profilu XMP na zestawie B450 Aorus Elite + Ryzen 7 2700 + Patriot Viper 2x8GB 3200MHz.

Po włączeniu XMP w BIOSie komputer restartuje się co sekundę zanim uda mu się w końcu uruchomić, a wtedy i tak taktowanie pozostaje jak wcześniej. Fajnie byłoby jednak mieć te 3200 MHz.

System czysty, podzespoły już dawno po premierach, więc sprawa jest dziwna. Internety podpowiadają, żeby zacząć od aktualizacji BIOSu. Nigdy tego nie robiłem, jakie jest ryzyko, że coś pójdzie bardzo nie tak?

#pcmasterrace #komputery #amd
  • 9
@BielyVlk jeśli jest jezcze na gwarancji płyta to nawet jak pójdzie nie tak to jesteś kryty. Ale sam proces jest strasznie łopatologiczny. O ile nie braknie prądu w jakimś krytycznym momencie będzie gites. Chyba że płyta ma dual bios to całkiem nie ma szans żeby coś się zwaliło bo zawsze jest zapas.
@BielyVlk kompatybilność ram/płyta/CPU. Wtedy możesz ręcznie próbować ustawić taktowanie(kosztem gorszych timingów) albo zamiast ustawiać XMP2 ustaw XMP1(w pamięci pewnie są dwa profile XMP). Zen1 i Zen1+ nie radzi sobie za dobrze z ramem jako takim. Ja mam r7 1700 i MSI b450 mortar i z ramem 3466MHz jadę na 3200MHz(w sumie działał na 3466 ale średnio raz na kilka dni dostawałem bluescreen - kto wie może coś od ostatniego roku się poprawiło
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@BielyVlk: No ja właśnie miałem wersję starsza,która nie obsługiwała serii 3000 i też często miałem blueescreny czasami kilka w ciągu paru minut. Teraz po gwarancji płyty przysłali mi nowa już z nowszym biosem. Jak dobrze pamiętam to przedostatni że strony producenta i na nowym biosie ani razu jeszcze nie miałem żadnego bluescreena