Wpis z mikrobloga

Pod ostatnim moim postem mówiłem o nowym nabytku tj. SPC Gear GK530 ze switch'ami Kailh Brown i obiecałem małą recenzję gdy potestuję ją jakiś czas. Używam jej od poniedziałku i muszę przyznać, że jestem zadowolony mimo kilku drobnych "problemów".

Zacznę od przełączników. Tak jak wcześniej wspomniałem są to brązowe przełączniki firmy Kailh i mniej więcej wiedziałem czego się po nich spodziewać przed zakupem. Po przesiadce z membranówki na początku skok wydawał mi się za wysoki i po jakimś czasie moje przypuszczenia się potwierdziły. Głębokość na jaką wciskał się klawisz była dla mnie za duża. Mocne wciśnięcie powodowało uderzenie key-cap'a o switch przez co momentami bywało trochę głośno. Na chwilę przed pisaniem tej bieda recenzji przyszły mi oringi gumowe, więc je od razu założyłem i z takim zestawem wyklikuję tekst, który możecie zobaczyć na swoim ekranie ( ͡° ͜ʖ ͡°). Różnica jest gigantyczna, skok się zmniejszył (co podczas grania w Warzone i Black Desert momentami utrudniało szybkie przekładanie palców między przyciskami ale wciąż jest to lepsze od najtańszej klawiatury membranowej) przez co dużo wygodniej się piszę, a do tego nie ma już takiego uderzenia plastiku (jest wytłumione). Czasem można usłyszeć dźwięk sprężyny jednak jest on na tyle cichy, że kompletnie nie przeszkadza (a nie jak w przełącznikach outemu, gdzie sprężyna wydaje dźwięk odbijanej piłki do kosza).
Dodatkowo mają dosyć spore luzy tj. klawisze się przechylają na wszystkie strony jeśli nim poruszamy jednak podczas używania jest to nieodczuwalne, więc z punktu widzenia typowego użytkownika nie jest to problem i można powiedzieć, że przyczepiam się na siłę, ale po prostu mówię jak jest.

Keycapy, z tego co mówi internet, są zrobione z ABS czyli klasyka wśród większości klawiatur mechanicznych. Nie są śliskie i sprawiają wrażenie jakby była na nich cieniutka warstwa gumy, która trzyma palec, żeby się nie ślizgał jednak jest to sam ABS i żadnej gumy na nich nie ma. Na początku było to dziwne uczucie ale zdążyłem się przyzwyczaić.

Największą bolączką mechaników są stabilizatory pod większymi klawiszami. W przypadku shift'ów, enter'a i back space'a podłożenie oringów w miejscu stabilizatorów dużo pomaga, jednak przy spacji nie da się wyeliminować grzechotania, ale muszę przyznać, że sama spacja chodzi całkiem równo (mimo, że gibie się bardziej niż inne przyciski). Dodatkowo odwróciłem spacje o 180 stopni, żeby kciuk mi się na niej lepiej układał i jak do pisania nie jest to może dużo wygodniejsze tak do grania dużo lepiej się spacji używa - polecam spróbować jeśli macie mechanika.

Ogólna jakość jest całkiem dobra. Pod klawiaturą jest miejsce na kluczyk do key-cap'ów i sposób jego montażu nie jest najlepszy, gdyż jest trochę luźny, ale mimo wszystko duży plus za takie bajery.

I teraz największy problem tej klawiatury - RGB.
Led'y, które tu wsadzili to tragedia, w monecie jak mamy ustawiony jednolity kolor to podczas ruczania oczami kolory nam się rozdzielają i widać czerwony, zielony i niebieski. Powoduje to momentami takie dziwne uczucie, że ciężko się na to patrzy. Gdy ustawi się zmieniające się kolorki to jest to mniej widoczne. Mam aktualnie ustawiony kolor biały (chociaż odwzorowanie kolorów jest słabe i czasem ten biały wygląda bardziej jak niebieski albo różowy - w zależności od światła w pokoju) i przy najniższej jasności te rozdzielanie kolorów nie jest aż tak złe, ale wciąż widoczne.
Jako, że nie jestem fanem tych wszystkich świecidełek to mógłbym podświetlenie wyłączyć jednak wtedy widoczność oznaczeń na klawiszach jest dużo mniejsza (a że zawsze mam częściowo zasłonięte okna to lekkie podświetlenie pomaga).
Podświetleniem można się bawić przez program, który z tego co wiem wyszedł później niż sama klawiatura i po ściągnięciu trzeba najpierw zrobić aktualizację firmware'u, ale SPC dało fajny programik, który wszystko robi sam. Po takim zabiegu oprogramowanie działa, nie jest może najlepsze ale JEST. Dale możliwość tworzenia makr i własnych profili oświetlenia jednak jest to możliwe z poziomy samej klawiatury, tylko ilość kombinacji potrzebna do zaprogramowanie czegokolwiek zniechęca do takich zabaw i łatwiej jest użyć programu.

Ogólnie polecam jeśli szukacie czegoś z gwarancją w Polsce. Nie jest najtańsza ale nie jest też najdroższa i te ok. 200zł to znośna cena (w moim przypadku 229zł i z tego co widziałem to była tańsza jednak pandemia podbiła ceny - rekordowo ta klawiatura dobiła do ok. 300zł).

#klawiaturamechaniczna #klawiatura #komputery #recenzja #spcgear #gry
  • 13
@MyTearsAreBecomingASea: znajomy ma GK540 i różnica taka, że ma część numeryczną. GK550 ma dodatkowo podpórkę pod nadgarstki ale podobno jest tak niska, że nic nie daje (jednak jest to opinia z internetu, a nie moja). Dodatkowo GK550 ma trochę inny kształt i jakieś dodatkowe RGB na boku ale z tego co wyczytałem to wszystkie te klawiatury są prawie takie same, więc większość mojej recenzji powinna pasować do pozostałych modeli.

Dodatkowo polecam
@Atreyu akurat w przypadku tanich sprzętów jak taka dziwna zależność, że dużo dokładniej się je sprawdza w celu znalezienia stosunku cena-jakość, bo często można w ten sposób wyrwać tani sprzęcik, który może być całkiem dobrej jakości.

Albo po prostu to ja jestem jakiś dziwny ( ͡º ͜ʖ͡º)
@daniel1173 kupiłem tą klawiaturę również z przełącznikami Khali brown. Wszystko byłoby super gdyby nie spacja, która moim zdaniem wymagała większej siły niż pozostałe klawisze. Odesłałem. Zamówiłem też ten sam model z przełącznikami Khali red. Tutaj spacja była już spoko, ale za to brakowało mi wyczuwalnego momentu aktywacji jak przy Khali brown. Też odesłałem.

Stąd moje pytanie. Czy w tej klawiaturze da się wymienić przełączniki? Dla mnie idealnym byłby właśnie model z przełącznikami
@Hlautameki: można wylutować, jest pełno filmików na yt jak lutować przełączniki. A co do spacji to faktycznie trochę odstaje od reszty ale możesz spróbować wymienić stabilizatory, albo wyjąć ten metalowy pałąk łączący je, położyć na płaskiej powierzchni i sprawdzić czy jest równy, ale pewnie nie jest to można naprostować. Jest jeszcze sposób, że łamie się jakieś nóżki stabilizatorów i podkleja kawałek plastra, ale wszystkie te zabiegi to utrata gwarancji. Spróbuj obrócić
@daniel1173: Szkoda, że trzeba lutować. Zanim zacznę wprowadzać w życie Twoje sugestie poszukam chyba jeszcze chwilę innej klawiatury. Zwłaszcza taka 65 albo 80 procent tyłaby spoko. Jeśli nic lepszego nie znajdę to chyba wtedy rzeczywiście zabiorę się za tą spację. Dzięki bardzo za tak wyczerpującą odpowiedź!