Wpis z mikrobloga

W jaki sposób trzymacie oszczędności? Normalnie na koncie razem ze wszystkimi pieniędzmi, w akcjach, udziałach, czy może obcych walutach?
Odkładam na wkład własny i ostatnio przeszkadza mi to, że zarówno oszczędności jak i bieżące wydatki dzieją się z tego samego rachunku, zastanawiam się co z tym zrobić ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#oszczedzanie #inwestycje
  • 13
@Apsly: Mam oszczędności podzielone:
1. Poduszka finansowa - część w obligacjach inflacyjnych (rządowych), część na kontach oszczędnościowych.
2. Kasa ponad poduszkę, czyli na inwestycje idzie na IKE i IKZE do limitów
3. Kasa ponad to jest na wkład własny pod budowę domu - ma swoje konto oszczędnościowe.
Co do zamiany na euro to tu na dwoje babka wróżyła - może się okazać, że w Polsce już lockdownu nie będzie a zdarzy
@OsSikorskiego: Szczerze? Nie mam milionów, ale już jest to ponad pięciocyfrowa kwota. Studiuje dziennie, mam jeszcze 4 lata, ale staram się tak około 1000 miesięcznie odkładać ,,na zaś", aktualnie więcej bo pracuje na pełen etat - najprawdopodobniej pieniądze pójdą pod wkład własny, uważam, że im więcej pieniędzy odłoże teraz tym lepiej
@Apsly: to jasne, że im więcej tym lepiej. Co do horyzontu 4 lat to ja bym część kasy rzeczywiście ulokował albo w dolarach albo w EUR albo nawet i tu i tu. Na przykład co 3 miesiące możesz sobie ustawić - w styczniu na konto oszczędnościowe, w lutym na dolary, w marcu na euro i tak w kółko. Po tych kilku latach będziesz miał w różnych walutach ekspozycję i jakąś odłożoną
@OsSikorskiego: Dzięki za rady, generalnie jeśli chodzi o waluty obce to polecasz przykładowo revoluta, czy przez bank zrobić sobie konto w obcej walucie? Mam aktualnie w PKO, ale nie czytałem ich oferty, potem zerkne
@Apsly: Alior Kantor jest zbliżone do Cinkciarza na przykład. To jedna z tańszych opcji. W sumie jak chcesz oszczędzać to można wybrać oszczędności->Revolut->Zamiana->Przelew na konto USD w Alior.
W tym momencie (godzina 10:13) w AK za EUR mam 4,3983, na Revolucie 4,42
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Apsly: na euro są obecnie ujemne stopy procentowe. Zależnie jak dany bank to potraktuje to możesz musieć płacić odsetki zamiast dostawać odsetki.