Wpis z mikrobloga

Tak sobie siedzę i zastanawiam się nad przyszłością lotów kosmicznych. I gdy staram się sięgnąć myślami z 20 lat naprzód to jedyne co mi przychodzi do głowy to taki ogrooomny statek kosmiczny z siłownią, klimatyzacją, wifi i dużym napisem "Kosmiczne linie turystyczne". I na tym statku byłby przewodnik który znudzonym milionerem przez okno pokazywałby drugi, przelatujący obok statek. Ten byłby dużo, dużo mniejszy i mieściłby tylko dwóch astronautów. Miałby napis "NASA - Orion 3" i owy przewodnik skomentowałby go następująco "A oto mamy mijający nas statek z wyprawą naukową. Proszę się ich nie bać, oni tylko tak strasznie wyglądają bo są finansowani z państwowego budżetu". I to się wydaje śmieszne ale raczej tak będzie jeśli z NASA nic się nie zmieni. Aktualnie to oni dofinansowują najlepiej zapowiadające się komercyjne misje kosmiczne. W przyszłości jednak mi się widzi, że to NASA będzie prosić komercyjnych przewoźników o dofinansowanie badań w celu odkrywania technologii i miejsc które przyniosą korzyści tym przewoźnikom.

#nasa #astronomia #kosmos #kosmonautyka #rozkminyelektryka
  • 13
@elektryk91: Hehe NASA bidna bo bierze z budżetu? Właśnie z budżetu można najwięcej wziąć a i tak się o to nikt nie upomi, kasa idzie, ale korzyści z tego ekonomicznych nie ma, a prywatnemu musi się opłacać żeby wyłożyć ciężkie miliardy.
Hehe NASA bidna bo bierze z budżetu?


@sanger: No, gówno dostaje z tego budżetu. Gdyby chociaż połowa, kwoty która idzie na zbrojenia szła do NASA to za 2 lata mielibyśmy kolonie na Marsie a za kilka lat na księżycach.
@cosciekawego: ale ty mi powiedz po co mieliby budować te kolonie, dla szpanu, że można? Jeśli chodzi o złoża surowców, to na razie taniej jest wydobywać to co mamy u siebie. Era eksploatacji innych planet z powodów ekonomicznych jeszcze nie nadeszla
@sanger: Z biegiem czasu będziemy musieli opuścić naszą planetę, zbyt dużo nam tu zagraża. A poza tym tylko podróżując możemy się czegoś dowiedzieć o wszechświecie. Nie przyniesie to krótkoterminowych zysków, ale długoterminowe owszem.
cosciekawego - @sanger: Z biegiem czasu będziemy musieli opuścić naszą planetę, zbyt ...
@cosciekawego: jak będzie trzeba opuścić to się wtedy pomyśli, człowiek nie jest dobry w planowaniu długoterminowym, woli się skupić na bliższych celach. Dlatego na przykład obrona przed meteorami (która powinna być w tej chwili priorytetem ze względu na niszczycielski potencjał zdolny zniszczyć ludzkość) kuleje.
człowiek nie jest dobry w planowaniu długoterminowym, woli się skupić na bliższych celach.


@sanger: To widać po zmianie klimatu.

jak będzie trzeba opuścić to się wtedy pomyśli


@sanger: A skąd wiesz, że nie trzeba będzie już np za 100 lat? Jeśli odkryją dużą asteroidę, która na nas zmierza to nie będzie ratunku.

Jednak według mnie sami się wybijemy na tej planecie (jako gatunek).
@cosciekawego: Zmiana klimatu wywołana działalnością człowieka to akurat bajka :) Jak odkryją dużą asteroidę to będą raczej myśleć jak zmienić jej tor z kolizyjnego na bezpieczny niż nad planowaniem exodusu ludzkości na marsa bo to jest logistycznie niemożliwe. Na razie nie mamy technologii by wykryć wszystkie asteroidy, a jeśli wykryjemy to nie damy rady zmienić ich orbity - i to mnie martwi najbardziej. Nikt na to nie będzie łożył grubej kasy
A wojen nuklearnych nie będzie bo już nikomu się ona nie opłaca


@sanger: Zachodowi ani Rosji się nie opłaca, ale niektórzy są świrami i nie wiadomo co się wydarzy w przyszłości. Zresztą podobnie mówiono po 1 WŚ (o tym,że kolejne wojny się nie opłacają).