Wpis z mikrobloga

Kapitalizm - system, który nie potrafi poradzić sobie z problemami, które sam stworzył. Zapieprzajcie w pracy, spłacajcie raty kredytów z poczuciem, że inni tylko dlatego, że urodzili się w odpowiednim momencie dostali to praktycznie za bezcen i nigdy nie dorównacie im materalnie, a do tego dają wam bezcenne rady typu "załóż firmę", "pracuj ciężej, noś cięższe ciężary, wstawaj wcześniej, może po 40 dorobisz się namiastki tego co boomersi uznają za normę. No chyba, że zostaniecie #programista15k ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Słabo widzę przyszłość dla millenialsów i gen Z, nadchodzą ciekawe czasy gdy amerykański kapitalizm zaczyna się walić #ekonomia #4konserwy #neuropa #boomer
BlackDave - Kapitalizm - system, który nie potrafi poradzić sobie z problemami, które...

źródło: comment_1595109859ydf0hPSA3bGdU5kMwK9wGH.jpg

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
@BlackDave: Programista 15k mija.
Ogółem 15k to ~3k euro netto. Na zachodzie nic specjalnego. Doganiamy zarobki zachodu, a po prostu informatycy mogli mieć zachodnie stawki i tylko tyle.
Ogółem sami programiści powoli przestają być bogaci i się wyróżniać. Są bogaci programiści, ale to jak w każdej branży, w HR moja ex zarabia 5 cyfr przed 30.
  • Odpowiedz
@chanelzeg: Ale to się dzieje wszędzie, przykładem są polscy boomerzy co spłacili w latach 90 kredyty w jeden dzień i dostawali mieszkania z przydziału. Zresztą jakie kilka % populacji? Gen Z to 32 percent światowej populacji, a millenialsi 31.5%. A problemy te dotyczą całego świata zachodniego, w USA są najbardziej widoczne. Wracaj do szkoły.
  • Odpowiedz
@BlackDave: Jeżeli uważasz 40 metrowe mieszkanie w bloku z wielkiej płyty za coś nadwyczajnie luksusowego to OK. Ja jednak widze, że lepsze standardowo mieszkania i lepsze osiedla oraz osiedla domków o wyższym stanardzie okupowane sa przez 30-40 latków a nie 60-70 latków.
Mało tego. Jak spojrzysz na kraje o najwyższej populacji, jak Chiny czy Indie to tam ta analogia z USA przystaje jak pięśc do nosa. Jest wręcz przeciwnie, a
  • Odpowiedz
@bacteria: No przecież wartość pieniądza spada, wartość aktywów jak nieruchomości rośnie, więc ten wykres jest pod tym względem wręcz optymistyczny xD Idź spać, bo coś myślenie Ci nie idzie i chochoły walisz
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@chanelzeg: różnica jest taka, że 40 metrowe mieszkanie w bloku z wielkiej płyty było darmowe. Sam mam w rodzinie przykłady, gdy postawione domy zostały spłacone jedną wypłatą. Dzisiejsi 30-40 latkowie swoje 50 metrowe "apartamenty" będą spłacać do grobu. Taka różnica.
  • Odpowiedz
różnica jest taka, że 40 metrowe mieszkanie w bloku z wielkiej płyty było darmowe


@boskakaratralalala: Nie były, przecież bloki się za darmo nie budują, materiały i praca kosztowała także w komunie. Były budowane za pieniądze naszych rodziców/dziadków i nie były darmowe. Mało tego, najczęściej podlegały wykupowi i tzreba było zapłacić jakiś tam % wartości. Czyli płaciło się 2 razy a i tak większosc ludzi nigdy na mieszkanie się nie doczekało bo mimo bardzo szybko rosnącej populacji budowało się ich mniej i mniejsze niż teraz gdy populacja spada a nie rośnie.

Sam mam w rodzinie przykłady, gdy postawione domy zostały spłacone jedną
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@chanelzeg: to chyba jakas dziwnie szczęśliwa rodzina mi się trafiła, bo dostali za darmo mieszkanie w Warszawie na Marszałkowskiej, które wykupili za śmieszne kilka tysięcy, a warte jest pewnie około miliona. To samo inna część rodziny, która wybudowała domy spłacając je jedna wypłatą.
Chcialbym kupić mieszkanie za taką ratę xD już dziś ciężko jest kupić rozsądne mieszkanie w Warszawie za mniej niż 2 tysiące miesięcznie. Co stanowi jedną minimalną pensje.
  • Odpowiedz
@boskakaratralalala:
Tak, masz wyjatkowo szczęliwą rodzinę bo to co opisujesz było wyjątkiem a nie regułą.
W Warszawie nikt nie robi za pensję minimalną więc nie wiem po co o niej piszesz w kontekście ceny mieszkań w tym mieście.
Starsze pokolenie boomerów (to urodzone zaraz po wojnie) wchodzi w fazę wymierania i te mieszkania przechodza właśnie na młodsze pokolenia. Całkowicie za darmo. One nagle nie wyparują.
  • Odpowiedz
tzreba było zapłacić jakiś tam % wartości.


@chanelzeg: Tak, połowę wypłaty mojego ojca za wykup mieszkania 60m2... Naprawdę strasznie mu współczuje, tak ciężko miał...

dzisiejszy 30-40 latek ma już spłacone 20-50% mieszkania a jego rata to śmieszne 800-1200 zł bo takie były raty ~10 lat temu za 50 metrowy
  • Odpowiedz
Tak, połowę wypłaty mojego ojca za wykup mieszkania 60m2... Naprawdę strasznie mu współczuje, tak ciężko miał...


@yggdrasil: Moi musieli wpłacić 20 wypłat za klitke bez garażu w bloku

Masz
  • Odpowiedz
Pisałeś o cenie mieszkań w Warszawie więc mówmy wtedy o zarobkach w Warszawie.


@chanelzeg: Gdzie napisałem o cenach mieszkań w Warszawie? :>

Mam i połowa moich znajomych ma i obecnie raty to już małe obciążenie w porównaniu do początku spłacania kredytu. Najgorsze pierwsze 5 lat


@chanelzeg: No widzisz, mi chodzi o to, że Ci co wchodzą na rynek pracy w ciągu ostatnich kilku lat nie mają szansy na
  • Odpowiedz
@BlackDave: z wykresu wynika że mediana wieku dla boomerów to 65 lat
czyli za 15 lat już ich praktycznie nie będzie
a wtedy z definicji to co zostanie będzie należało do młodszych pokoleń (majątek boomera trafia do jego potomstwa a nie na wieki jest przypisany do boomera)

do czego zmierzam - zawsze jest 100% podzielone między pokolenia - boomerzy dostali małe spadki i dużo się dorobili sami, millenialsi dorabiają się
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
W Warszawie nikt nie robi za pensję minimalną więc nie wiem po co o niej piszesz w kontekście ceny mieszkań w tym mieście.

@chanelzeg: to bys się zdziwił xD Warszawa to nie tylko bogaty Wilanów czy Żoliborz. To także Białołęka, gdzie swojej klitki ma 90% pracujących za śmieszne pieniądze.
  • Odpowiedz
@chanelzeg: Mieszkania kosztują teraz nieporównywalnie więcej niż za PRL, zobacz ile buduje się w dobrych lokalizacjach teraz a za PRL. Sposób obrotu ziemi powoduje, że system kapitalistyczny lewaruje kredytem mieszkania do bardzo wysokich wartości.

Przecież w 2008 właśnie z tego powodu mieliśmy na świecie ogromny kryzys. Powtórki tego samego problemu wkrótce, możliwe że tym razem i w Polsce.
  • Odpowiedz