Wpis z mikrobloga

Sześć lat temu wydano 165 milionów euro na znakomite trio: Luis Suarez, Marc-Andre ter Stegen i Ivan Rakitić. To także ostatnie okienko, kiedy za transfery odpowiadał dyrektor sportowy Andoni Zubizarreta. Ponad 800 milionów euro - to suma wszystkich transferów Barcelony od sezonu 2015/16.

Polecam ten artykuł. Ogromna ilość przewalonych transferów w ostatnich latach. Dla porównania, Real zrobił mnóstwo świetnych transferów i dzisiaj ci zawodnicy, kupieni za niewielkie pieniądze, są trzonem zespołu (trochę się cofnąłem do tyłu):

Mendy - 48 mln
Rodrygo - 45 mln
Courtois - 35 mln
Vinicius - 45 mln
Asensio - 3.5 mln
Lucas - 1 mln
Kroos - 25 mln
Carvajal - 6.5 mln
Casemiro - 6 mln
Isco - 30 mln
Modrić - 35 mln
Varane - 10 mln
Benzema - 35 mln
Marcelo - 6.5 mln
Ramos - 27 mln

15 transferów, które zmieniły klub. Wszyscy ci zawodnicy grają do dziś, oni stanowią o sile klubu. Zdobyli wszystko, co tylko możliwe, często gęsto odnosili spore sukcesy również z reprezentacjami.
Łączna kwota tych transferów - 358,5 mln euro. Tylko Dembele, Coutinho i Griezmann kosztowali łącznie 403 mln euro.

Oczywiście Real również sporo wydawał, James, CR7, Bale, ale to nie były aż tak nieudane transfery, przynajmniej w jednym sezonie ci zawodnicy przyczynili się do sukcesów. Hazarda nie skreślam, kontuzje zniszczyły mu ten sezon.

W środowisku dziennikarskim można się doczytać, że Messi to najbardziej utalentowany piłkarz w historii. Ja się zgadzam. CR7 wypracował sobie tę formę, wycisnął z siebie siódme, ósme, dwunaste poty i mając 35 lat zaskakuje w Serie A. Messi z kolei to naturalny talent, ale to geniusz, który bardzo ostrożnie wybiera swoje towarzystwo. Pojawił się ostatnio artykuł na brytyjskim Eurosporcie - Messi to największy talent piłkarski wszech czasów, a Barcelona go zmarnowała.

Quique Setien przyznaje, że nie zawsze zgadza się z Leo Messim. To odpowiedź na komentarz Messiego po przegranym meczu z Osasuną.

Mam wrażenie, że Messi czuje to samo, co Lewandowski. Lewandowski miał za trenera Guardiolę, Kloppa, Heynckesa, a w kadrze ma Fornalika, Smude, Nawałkę i Buzzera. To samo może czuć Messi, kiedy zdaje sobie sprawę, co osiągał mając świetnych trenerów i kolegów w Barcelonie. Jak wtedy układała mu się gra. Wokół niego przewijają się różni ludzie, różni piłkarze. On jest na boisku zamknięty w swoim świecie, do którego wpuszcza niewielu kolegów z zespołu. Rolą trenera jest to, żeby sprawić mu idealne warunki. W 2018 ratował Argentynę nie raz. W 2014 roku nie dał rady zrobić wszystkiego samemu. Na Copa America popełniał błędy i wszyscy widzieli tylko jego - a nie pozostałych 10. W La Liga jest to samo. Zespoły nie funkcjonują poprawie przez mnóstwo innych czynników - zarząd, transfery, negocjacje kontraktów, taktyka, strategia.

Kończy się era Ronaldo i Messiego. Jeden gra w Serie A, drugi w Barcelonie. "To już nie to samo." I za 3-4 lata nie będzie tej rywalizacji w ogóle. W moim odczuciu Messi mógł osiągnąć dużo więcej. Barcelona z nim i Iniestą, Xavim, Puyolem, Busquetsem, była postrzegana jako niezwyciężona. A potem przyszedł łysy z Realu i zdobył 10 trofeów w 3 lata, przyćmiewając złotą erę Barcy wielokrotnie.

#mecz #barcelona #realmadryt #laliga #pilkanozna
  • 23
@red7000: Z transferami zgoda- Barca wtapia od dłuższego czasu. Natomiast dziwi mnie idealizowanie Messiego... jak wygrywaja to Messi bóg, jak przegrywają (klub/repra) to wtedy nadal bóg ale już winni koledzy/trener etc. W reprezentacji cieniuje od LAT a przecież maja w czym wybierać kadrowo.
Nie chce spłaszczać do oczywistych porównań z Ronaldo, ale mimo wszystko przeciętna Portugalia wygrała Euro, a z Messim mega mocna Argentyna przegrała kilkukrotnie chociażby Cop America.
Messi współgra
@KiedysBilemRekordyWDeluxeSkiJump: Nie powiem, który jest lepszy, bo to obrażanie ich obu. Zupełnie różne typy. Przez ostatnią dekadę było dużo wzlotów i upadków ich obu.
@utede: Uważam, że Messi musi być wywyższany. Trener to dyrygent. Zespół to orkiestra. Messi to solista fortepianowy w durigm koncercie na fortpeian Rachmaninoffa. Dyrygent musi wynieść pianistę grą orkiestry, żeby ten mógł błyszczeć. To się składa na dobrą grę całej grupy, która razem odnosi sukcesy.
@
@utede: W kadrze Argentyny był burdel niesamowity. Zdarzyło się tak że Messi płacił ochroniarzom, tamtejsi działacze to dramat. Na pewno to nie pomagam gdyby u nas była taka sytuacja że Lewy by musiał na kadrze ogarniać sprawy organizacyjne to by leciały głowy. Z drugiej strony nie umniejszajmy osiągnięć reprezentacji Argentyny. Wiadomo że przegrali wiele finałów, ale jednak wicemistrzostwo świata to wielkie osiągnięcie. Moglibyśmy mówić o tym że Messi zawodził w kadrze
@reaktor_bez_bolca City to kolejny zespół wydający setki milionów, bo mogą. UEFA miała zakazać ich udziału w europejskich pucharach na 2 lata, ale zabrakło im kręgosłupa. Mając takie pieniądze i sztab, City stworzyło beznadziejny zespół, który czasem wygrywa, czasem nie. Dzisiaj 0-2 z Arsenalem i słaby wynik w lidze. Może przejdą, może nie. Złota era Barcy zostanie przyćmiona przez Real. 3 razy LM pod rząd i inne trofea to niepowtarzalne zjawisko. Barca nigdy
@red7000: Te dwa zespoły dla mnie są porównywalne. Barca Guardioli i Real Zidana. Nie umniejszajmy osiągnięć Barcy, chociaż to co Real osiągnął jest wielkie.

Real w ostatnich meczach grał skutecznie, pytanie czy wygrywanie po 1-0 jest aż tak przekonujące żeby sądzić że są w stanie przejść City. Oglądałem Real po przerwie to byli do bólu skuteczni, ale jednak z zespołami dużo słabszymi. Jeżeli odpadną z LM teraz, to sezon będzie mocno
@red7000: La liga jest tytułem nic nie wartym bez LM. Udowodniła to Barcelona w ciągu kilku ostatnich lat. Nawet regularne klepanie Realu na Bernabeu nic im nie dało , skoro rok do roku była kaszana w LM. Rok temu Barca wygrała La Lige, dwa razy pokonała Real w klasyku, była w półfinale LM i w finale pucharu. 99 procent klubów zabiłaby za taki sezonl, a dla Barcy był do zapomnienia bo
@red7000: No możliwe że tak jest dla kibiców i działaczy Realu, nie wiem, jestem raczej neutralnym obserwatorem który lubi futbol, a za samym Realem to raczej nie przepadam przez osobę Sergio Ramosa. Wygranie trypletu np jak Bayern w 2013 po totalnej dominacji i spuszczaniu wszystkim łomotu to jest coś co dla mnie jest wielkim osiągnięciem, pokazuje że dana drużyna jest wielka, i w danym roku nie było nikogo kto by mógł
@meemphis11: ciężko porównywać jakkolwiek Ramosa transfer odbył się 15 lat temu (wiec kwota była duża) a Kroos miał końcówkę kontraktu.
@reaktor_bez_bolca patrząc na duchy wynik- owszem, wice MS to jesteś coś, ale jak zobaczy się kadrę i jej grę wtedy to tam było więcej szczęścia niż momentami miała Grecja jak zostawała ME ;) ale fakt, ze finał zagrali dobry.
Za to finały kilku Copa America to kwintesencja frajerstwa i Messi zawodził
@red7000: warto też wspomnieć o polityce wypożyczeń w Realu gdzie klub szykuje sobie następców i ogrywa ich w innych klubach gdzie dostają sporo minut na które nie mieliby szans w Madrycie.

Dobrymi przykładami tej polityki byli już:

Carvalaj(Bayer),
Casemiro(Porto),
Asensio oraz Lucas Vasquez(Espanyol)

Obecnie narybek nowy też wygląda imponująco gdzie mamy takie talenty jak:

Odegaard(Sociedad),
Kubo(Majorka),
Reguilon(Sevilla),
Óscar(Leganes)

czy Lunin który nie jest może
@tomszczyk: jeżeli uważasz farmerów z primera division za lepszych od Glika Piszczka czy Szczęsnego to XD Argentyna nie ma i nie miała w erze Messiego i Ronaldo tak równego składu jak chociażby Portugalia, która na każdej pozycji miała zawodnika chociażby nawet z tej miernej Primeira ligi ktora i tak jest 100x lepsza od Argentyńskiej