Wpis z mikrobloga

#tvpis #koreapolnocna #tvphenian #kctv #tvpiscodzienny

TVP vs KCTV, 13.07.2020

ŚWIEŻUTKIE WYDANIE PO CISZY WYBORCZEJ

Porównanie newsów z KRLD i TVP dnia 13.07.2020 pod kątem propagandy pozytywnej i tak zwanego "szczucia". Punkty A są przyznawane, kiedy propaganda jest pozytywna, a B kiedy jest szczucie. Artykuł może zawierać dwa punkty (AB), jeżeli zostały spełnione chociaż dwa warunki.

UWAGA: Porównanie nie bierze pod uwagę obiektywności mediów i ich prawdziwości. Brana jest pod uwagę JEDYNIE jakość propagandy.

Newsy z Północnej Korei, pomijam Rodong Sinmun i przeglądy prasy z racji tego, że w TVP przeglądu prasy nie ma i w zasadzie to jest to samo co w KCTV.

1 - State Hydro-meteorological Administration - Ocena: A - omówienie sytuacji w stacji meteorologicznej i ich wysiłków w porze deszczowej.

2 - New Strain of Potato Produced in DPRK - Ocena: A - naukowcy wytworzyli odmianę ziemniaka, która dobrze rośnie na terenach górzystych. Pewnie jakieś GMO poszło w ruch.

3 - Pak Pong Ju Inspects Construction Site of Project for Establishing C1 Chemical Industry - Ocena: A - przedstawiciel partii wizytował plac budowy zakładów chemicznych, omówiony jest rewolucyjny entuzjazm budowniczych.

4 - First Breeding of Shelduck Observed in DPRK - Ocena: A - ktoś zdołał nakarmić kaczkę, ponieważ kaczki nie dało się nakarmić kiedy byli wokół niej ludzie, omawiany jest również wkład uczonych w badania nad kaczkami.

5 - Rest Days of Great Man Devoted to People's Wellbeing - Ocena: A - omówienie luźnych dni życia Kim II Sung i jego poświęcenia dla KRLD oraz wspaniałego dobrobytu.

6 - Supreme Leader Kim Jong Un Sends Greetings to President of Montenegro - Ocena: A - pojawia się tutaj wątek europejski, co prawda bałkański, ale jednak. Omawiane są tutaj relacje pomiędzy Czarnogórą, a KRLD.

Newsy z Wiadomości TVP1.

0 - Na dzień dobry dostajemy podsumowanie z podniosłą muzyką. Pasuje do Warhammera 40k/Startreka i mi się podoba.

1 - Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie - Ocena: AB - Rekordowa frekwencja, wypowiedzi naszego ukochanego prezydenta na temat szacunku do siebie bez względu na poglądy i jego żony. TVP pomiędzy wierszami podziękowało Polsce powiatowej i z dumą wskazali ich zaangażowanie. Myślałem, że to będzie niewinny, propagandowy materiał który się bardzo przyjemnie ogląda. Tutaj wchodzi Trzaskowski, cały na czarno. Lektor zarzucał mu nieśpieszenie się z gratulacjami i wycięte jego zdania z kontekstu i ukazanie go jako buca, co decyduje o ocenie AB. Telewizja nie jest od oceny czyjegoś podejścia, a w szczególności kontrkandydata. Pokazany jest wycinek wywiadu z Beatą Szydło, która umacnia w widzach syndrom oblężonej twierdzy "Andrzej Duda stanął przeciwko wszystkim, wszyscy byli przeciwko niemu ".

2 - Rekordowa Frekwencja - Ocena: A - omówienie frekwencji etc.

3 - Powyborcza mapa Polski - Ocena: A - Trzaskowski wygrał w 10 z 16 województw, ale nie w powiatach, bo tam wygrał Duda.

4 - Dlaczego wygrał Andrzej Duda? - Ocena: AB - wywiad z matką, która wiele zawdzięcza rządom AD, ekonomiści pod niebiosa wychwalają politykę społeczną, niezależni obywatele mówią, że kiedyś było gorzej. TVP zaczyna szczuć ekonomistami, którzy nie zgadzali się z główną linią ideologiczną partii rządzącej, co decyduje o ocenie AB. Przedstawiają ich jako ludzi omylnych i oszukiwali polaków. Nie to co ekonomiści rządowi (PKO BP). Sukces gospodarczy Polski na tle innych krajów w kwestii recesji. TVP również zaczyna kpić z RT i ukazuje go jako burżuja siedzącego w stolicy.

5 - Medialny Atak na prezydenta Dudę - Ocena: B - oblężona twierdza, szczucie PO i cherry picking. TVP oskarża inne media, że puściły im hamulce pod koniec kampanii, co stwierdzam jest bardzo cyniczną opinią lektora. Szczucie prywatnymi mediami i ich atakami na kandydata PiS. Ja też bardzo chętnie bym im dał ocenę B, jeżeli bym je oceniał, ale nie oceniam, bo porównuję telewizje rządowe. Szczucie mediami zagranicznymi w Polsce, więc coś czuję że będzie ostra ofensywa wobec nich.

6 - Nieoczekiwane wsparcie w Ataku na Dudę - Ocena: B - szczuciem Faktem na dzień dobry, TVP bardzo chętnie dzieli się swoją opinią i innymi brukowcami. Media według niezależnych dziennikarzy są instrumentem opozycji totalnej. TVP wymienia listę antyrządowych gazet, wskazują palcem wroga. Telewizja również ma za złe mediom antyrządowym, że mimo jedząc z łaskawej ręki kancelarii premiera, nadal atakują rząd. Co do jednego z NIEZALEŻNYMI dziennikarzami, publiczne instytucje nie powinny wspierać tabloidów reklamami. Oczywiście, TVP do telewizji tabloidalnej też się zalicza.

7 - Odbudujmy wspólnoty - Ocena: A - brawo Duda itd. zaprosił RT na wspólne spotkanie, lecz RT podobno nie przyszedł. TVP balansuje na granicy szczucia.

8 - Wyjątkowy wieczór w Telewizji Polskiej - Ocena: A - omówienie wieczoru wyborczego z poprzedniego dnia. Chyba TVP pokazało bohatera efektów Sci-Fi, a jest to Piotr Gęsek z Platige Image. Chwalił się on Unreal Engine 4 i teleportacją do studia TVP.

Jak wygląda moja ocena newsa:

Zastosowałem dwie metodologie oceny newsów. Obie będą opierać się na punktacji, kategoria A ma jeden punkt, AB ma dwa, a B ma trzy punkty. Możliwe, że metodologia będzie zmieniona.

Metodologia sumy: tutaj będę liczyć wszystkie punkty. Im więcej, tym gorzej. Im bliżej sumie samych newsów, tym lepiej.

KCTV: 6, ilość newsów: 6

TVP1: 14, ilość newsów: 8

Metodologia średniej: tutaj będę wyliczać średnią. Im bliżej 1 tym lepiej, a 3 tym gorzej.

KCTV: 1.0

TVP1: 1.75

Werdykt: W najwspanialszym państwie na świecie (KRLD) jest pięknie i miło, a w najwspanialszym państwie w Europie (IIIRP) jest koniec ciszy wyborczej. Zaczęło się. Wreszcie mogą się wyszaleć, więc nie szczędzili armat. W tym wydaniu wiadomości wskazywano palcem wrogów rządu, wychwalano AD ponad niebiosa i podgryzano lekko RT. W czasie ciszy wyborczej myślałem, że żyję w niesamowicie spokojnym państwie, a po ciszy wyborczej już TVP zaczęło szczuć na prawo i lewo, dzięki temu wiem, kogo mam nienawidzić.
  • Odpowiedz