Wpis z mikrobloga

Plakat przeciwko elektryczności, który powstał po śmierci Johna Feeksa (Western Union), 1889. Panika 5G zupełnie nie bez związku, choć też oczywiście zniszczy Wasze dzieci i styl życia.

Artykuł

#starszezwoje - tag ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

#historia #ciekawostkihistoryczne #rysunek #elektryka #usa #myrmekochoria
myrmekochoria - Plakat przeciwko elektryczności, który powstał po śmierci Johna Feeks...

źródło: comment_1594641478G9RBhy3823HDNGKOkoU9zR.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
Część tej paniki z prądem to zasługa Edisona i jego walki z prądem zmiennym. Edison był pierwszym trollem patentowym i mocno zwalczał konkurencję wszelkimi dostępnymi sposobami.
A nowości zawsze budziły strach. Wystarczy poczytać o powstaniu pierwszej linii kolejowej Liverpool Manchester. Obawy, że ludzie będą mdleli od tak oszałamiającej prędkości. Do tego krowy przestaną dawać mleko.
  • Odpowiedz
@Rasteris: Z kolei głównym propagatorem prądu zmiennego był Nikola Tesla, największy konkurent Edisona. Tesla był technologicznym geniuszem, za to Edison był cwany i miał łeb do interesów i dobierania zdolnych współpracowników, więc to Edison lepiej się urządził i wypromował. Za to Tesli przypięto łatkę wariata i człowieka niezbyt poważnego (było w tym trochę prawdy, jednak wkład Tesli w technologię długo pozostawał niedoceniany, za to o Edisonie jako wizjonerze i rewolucjoniście technicznym
  • Odpowiedz
@Trojden: Tesla był przez krótki czas pracownikiem Edisona. O Edisonie nie mam dobrego zdania, wiele rzeczy ukradł po prostu.Kamera filmowa, żarówka, zablokowanie Bella patentami na telefon. Dużo rzeczy udoskonalał i blokował przez patenty rozwój innych rozwiązań. A wynalazki to była często mrówcza praca jego pracowników. Przy żarówce sprawdzono 1000 materiałów na włókno, czasami zupełnie absurdalnych jak sprowadzanie jakiegoś bambusa z Chin. Stosował też metody gangsterskie - pałkarze Edisona.
  • Odpowiedz
@Rasteris: Nawet nie wiedziałem, że Edison uzyskał też patent na kamerę filmową. O jego pałkarzach też nie słyszałem - napiszesz o tym coś więcej? Choć również nie mam o nim dobrego zdania. Wiem np., że oszukał Teslę i dlatego on zerwał z nim współpracę. W sumie to ciekaw jestem, jaki był jego faktyczny osobisty wkład w ponad tysiąc patentów, jakie uzyskał. Ilu wynalazków on dokonał samodzielnie, i które to były.
Niezależnie
  • Odpowiedz
@Trojden: nie pamiętam dokładnie z tymi palkarzami, więc szczegółów nie podam. Ale chodziło o napadanie na ekipy filmowe. Było to związane właśnie z patentami na filmowanie.
Co do Bella i Graya to Bell wyprzedził go w zgłoszeniu do urzędu patentowego o kilka godzin. Przez lata trwała walka w sądach, a w tym czasie laboratorium Edisona opracowało wiele udoskonaleń. Więc kto by nie wygrał musiałby współpracować z Edisonem.
Ile wynalazków było jego?
  • Odpowiedz
@dktr: o, mea culpa, nie wiedziałam! Izolacji nie stosowano na pewno kładąc kable w domach, pewnie stąd moje założenie, ze w kablach na słupach tez się coś zmieniło ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@koteria: Chyba raczej steampunk.
Cyberpunk ma estetykę taką jak "Matrix" i "Johnny Mnemonic". A steampunk jest podobny do konwencji twórczości Verne'a czy Wellsa, a z filmów jest jak trzecia część "Powrotu do przyszłości" czy adaptacja "Ligi niezwykłych dżentelmenów".
  • Odpowiedz
Niezależnie od Bella telefon wynalazł też Elisha Gray (a wcześniej Włoch, Antonio Meucci). Żarówkę rok przed Edisonem wynalazł Brytyjczyk, Joseph Swan, a jednak gloria chwały mimo to przypadła za to Edisonowi.


@Trojden: zawsze zadziwia mnie jak wiele wynalazków w historii ludzkości powstaje w podobnym czasie, tak, że wynalazcy niemal zderzają się w drzwiach urzędu patentowego.
To też zawsze utwierdza mnie w przekonaniu, że nic nie zatrzyma postępu gdy ludzkość już do
  • Odpowiedz
@wojtek_bez_portek: Kiedy ok. 20 lat temu czytałem teksty na temat historii techniki i wynalazczości, miałem takie same odczucia.
Luneta - wynaleziona niezależnie przez Hansa Lipperhey'a i Zachariasa Janssena.
Żarówka - wynaleziona niezależnie przez Josepha Swana, Thomasa Edisona i Aleksandra Łodygina.
Telefon - wynaleziony niezależnie przez Alexandra Bella, Elishę Graya i Antoniego Meucciego.
Samochód - wynaleziony niezależnie przez Carla Benza i Gottlieba Daimlera.
Radiotelegraf - wynaleziony niezależnie przez Guglielmo Marconiego i Aleksandra
  • Odpowiedz