Wpis z mikrobloga

#wybory orientuje sie ktoś jak z frekwencją?
nie podają wyników cząstkowych?

szczerze mówiąc bardfzo mi soie podoba taka sytuacja, ze wg matematyki z 1 tury jest 50/50. Żadna sondażownia nie chce sie wygłupić z wynikami w stylu 55-45 bo nikt nic nie wie. Nie ma info o frekwencji wiec nie ma okrzyków "mobilizujmy się bo ONI w sasiednim województwie poszli tłumnie"
Sondaże powinny być zakazane :) (zwłaszcza, ze 1000 osob to gówno nie próbka)
  • 7
  • Odpowiedz
(zwłaszcza, ze 1000 osob to gówno nie próbka)


@cluer: Reprezentatywna próba > ilość próby.

Błąd statystyczny nie zmniejsza się liniowo z ilością osób w próbie, a nawet w 10x grupie błąd jest minimalnie mniejszy.

Przy próbie 1000 osób występuje błąd około 3%. Aby zmniejszyć go 10x, należałoby zbadać 100000 osób z reprezentatywnej próby. A dobranie właśnie takiej ilości osób zupełnie niezwiązanych jest kłopotliwe.

Możesz zerknąć tutaj jak to wygląda - https://www.statystyka.az.pl/dobor/kalkulator-wielkosci-proby.php
  • Odpowiedz
@ludi889: oczywiście, ale przyt tak małej próbce wystarczyło, ze dwóch respondentów powiedziało, ze np. "mój kandydat nie zdobyl 3%, teraz nie pójde na wybory" i urasta to już do powaznego trendu.
I potem wychodziły kwiatki w stylu "wszyscy głosujący na X teraz zagłosuja na Y" albo "60% głosujących na X nie pójdzie na wybory"
O zakładnej frekwencji w wysokości 84% nie wspomnę bo to nierealne. :)
  • Odpowiedz
@cluer Nie jestem w stanie tego policzyć na szybko, ale wydaje mi się że trochę więcej niż 2 osoby, zupełnie niezwiązane ze sobą musiałyby odpowiedzieć aby wywołać trend.

Druga sprawa jest taka, że nie wiemy który sondaż jest najbardziej poprawny, właśnie przez to że nie wiemy jak bardzo reprezentatywna próba była użyta, ponieważ "losowość" jest często złudna. Na przykład dzwoniąc "losowo" na numery stacjonarne, próba jest naciągnięta pod osoby starsze, ponieważ te
  • Odpowiedz
Druga sprawa jest taka, że nie wiemy który sondaż jest najbardziej poprawny, właśnie przez to że nie wiemy jak bardzo reprezentatywna próba była użyta, ponieważ "losowość" jest często złudna..

W każdym razie - mogę się zgodzić że sondaże z różnicą do 3% to wróżenie z fusów, bo właśnie tyle wynosi błąd statystyczny tych badań.


@ludi889: Świete słowa :)
  • Odpowiedz