Wpis z mikrobloga

#tvpis #koreapolnocna #tvphenian #kctv

TVP vs KCTV, 09.07.2020

Porównanie newsów z KRLD i TVP dnia 09.07.2020 pod kątem propagandy pozytywnej i tak zwanego "szczucia". Punkty A są przyznawane, kiedy propaganda jest pozytywna, a B kiedy jest szczucie. Artykuł może zawierać dwa punkty (AB), jeżeli zostały spełnione chociaż dwa warunki.

UWAGA: Porównanie nie bierze pod uwagę obiektywności mediów i ich prawdziwości. Brana jest pod uwagę JEDYNIE jakość propagandy.

Newsy z Północnej Korei, pomijam Rodong Sinmun, bo ta gazeta ma praktycznie to samo co w TV.

1 - President Kim Il Sung Commemorated across Country - Ocena: A - wspomniana pamięć o Kim II Sungu, zwykła propaganda pozytywna.

2 - Pyongyang Vegetable Science Institute - Ocena: A - omówienie kwestii instytutu nauki i jego wkładu w rozwój technik upraw.

3 - Great Life Devoted to People - Ocena: A - wspominanie wspaniałości najukochańszego wodza i jego wielkiego poświęcenia wobec ludu koreańskiego.

Newsy z Wiadomości TVP1.

1 - Duda: Musimy obronić polskę plus - Ocena: AB - Ten materiał jest jednym wielkim spotem wyborczym dla Andrzeja Dudy, straszenie poprzednią władzą, mówienie że PAD jest jedynym gwarantem utrzymania programów socjalnych i inwestycji w port komunikacyjny. Jest nawet wątek wykopowy. Dużo propagandy sukcesu, wiele informacji nieprawdziwych lub zmanipulowanych (chociażby ten o skrajnym ubóstwie).

2 - Kandydat elit znów zmienił maskę - Ocena: B - Nietrudno się domyślić, czego możemy się spodziewać już czytając pasek. Straszenie rządem POPSL. Duda prowadzi teraz kampanię na śląsku. Wypowiadali się również NIEZALEŻNI dziennikarze, np. publicysta portalu niedziela.pl.

3 - Sąd: Kierowca Seicento winny wypadku - Ocena: A - Omówienie wypadku samochodowego z udziałem kierowców ówczesnej wtedy Szydło i decyzja sądu o winie kierowcy. Zwykły materiał.

4 - Narkomani prowadzą autobusy w Warszawie - Ocena: B - TRZASKOWSKI NIE CZUJE SIĘ WINNY ZA WYPADKI W WARSZAWIE. Niezależny publicysta “W sieci” wypowiada się, że kampania Trzaskowskiego nie może opierać się na żerowaniu na tragedii, ponieważ odwiedził on szpital, który był współodpowiedzialny za akcję ratunkową. TVP ociera się o absurd i może niedługo będzie oskarżać PO o to, że sprzedawca lodów w Warszawie otruł 400 polaków salmonellą, bo nie przestrzegał reżimu sanitarnego, czy coś w tym podobnego.

5 - Głosowanie w niedzielę będzie bezpieczne - Ocena: A - Powtórka materiału z 08.07.2020. Nic specjalnego.

6 - Luksusowa podróż na koszt Polaków - Ocena: B - Omówienie podróży Trzaskowskiego do Brazylii i oskarżenia, że podróżował on Business Class. Reporter w terenie ostro prowokował, a telewizja ukazała to po swojemu. Sam jestem za tym, żeby politycy latali za jak najmniej, ale TVP pokazało swoją klasę. TVP wytknęło również podróż Tuska do Peru. Nie jest wiadome dlaczego, ale można się domyślić. Oczywiście, tutaj Trzaskowski jest wrogiem publicznym Polski powiatowej.

7 - Zastępca Tuska marzy o niezależności - Ocena: B - Już na dzień dobry zawarte jest szczucie rządami POPSL. W materiale wytykane są wszelkie grzeszki PO. Czyżby PiS popełnił błąd PO i zaczął straszyć opozycją?

8 - Trzaskowski spełni żydowskie żądania? - Ocena: B - Kwestia reparacji wojennych i tego, że Trzaskowski będzie służyć żydom. To bardzo zabawne, kiedy to głównie antysemiccy wyborcy oskarżają PiS o służalczość.

9 - Polska elit czy wszystkich polaków? - Ocena: B - Kwestia niepełnosprawnej i fundacji której szefową jest PO. Niepełnosprawna zaczęła popierać Dudę, więc odcięli jej kurek. Jednak, kiedy mocniej zagłębimy się w sprawę, to tak kolorowo jak TVP mówi, nie jest. Zapraszam do researchu na własną rękę. Materiał szczuje elitami.

10 - TVP Info nadaje w Stanach Zjednoczonych - Ocena: A - Amerykanie wreszcie mają oficjalny dostęp do obiektywnego źródła informacji na kanale TVP Info.

11 - Miliony złotych dla młodych sportowców. - Ocena: A - Omówienie rządowego programu Klub i ponad 50 milionów złotych na treningi sportowców.

Końcówka wiadomości to już wywiad, pełen szczucia, ale to nie jest reportaż. Nie uwzględnię go w ocenie końcowej.

Jak wygląda moja ocena newsa:

Zastosowałem dwie metodologie oceny newsów. Obie będą opierać się na punktacji, kategoria A ma jeden punkt, AB ma dwa, a B ma trzy punkty. Możliwe, że metodologia będzie zmieniona.

Metodologia sumy: tutaj będę liczyć wszystkie punkty. Im więcej, tym gorzej. Im bliżej sumie samych newsów, tym lepiej.

Korea Północna: 3, ilość newsów: 3

TVP1: 24, ilość newsów: 11

Metodologia średniej: tutaj będę wyliczać średnią. Im większa średnia, tym gorzej, a im bliżej 1 tym lepiej.

Korea Północna: 1.0

TVP1: 2.18

Werdykt: Korea północna zdobyła bardzo mało punktów z powodu małej ilości newsów z KCTV. Żaden tekst nie szczuł kimkolwiek. W Wiadomościach za to padł rekord, bo aż 2.18. Myślałem, że wydanie z 08.07.2020 było szczytem ich możliwości i bardzo się pomyliłem. Mam nadzieję, że po wyborach wynik się zmniejszy do chociażby poniżej 1.40.
  • 5
@Felonious_Gru: Pewnie po likwidacji TVP, lub jej prywatyzacji. Nieważne jaka władza się dostanie do tego łupu politycznego, TVP nie będzie w polskich realiach obiektywne. PiS to według mnie wyeksploatował TVP do granic możliwości, chociaż co do tego nie jestem pewien xD