Wpis z mikrobloga

Cholernie się nudzę więc z mojego bezsensownego grzebania w internecie powstała mała #ciekawostka na temat jednego z moich ulubionych słów jakim jest staropolski wyraz kurna

Tak więc:

1. kurna najczęściej kojarzy się z eufemistycznym przekleństwem, najczęściej mającym charakter wtrącenia, np. o kurna! (wprost genialny przykład!)

2. istnieje związek frazeologiczny kurna chata, który w mowie potocznej również jest niby-przekleństwem. Jednak dawniej przymiotnik kurny znaczył "zadymiony", a więc zwrot opisywał taką chałupkę bez komina, która w zimowe dni pokrywała się tumanami dymu pochodzącymi pewnie z jakiegoś pieca

3. Kurna - jest taka miejscowość, a dokładniej wieś, znajdująca się w Estonii, w prowincji Harju, w gminie Rae, czyli, gdyby ktoś jeszcze nie wiedział - gdzieś tu.

I w tym momencie kończy się ten obszerny zbiór niesamowitych, nikomu wcześniej nieznanych ciekawostek, które prawdopodobnie nikogo nie zainteresują i pewnie nikomu nie będzie się chciało tego czytać, albo wszyscy z zażenowania odpadną w połowie czytania, no ale skoro już napisałem to po co będę kasował :/

Nawet mi kurna puenty na koniec brakuje :(

#whocares #kurna #nudzesie
  • 4
  • Odpowiedz