Wpis z mikrobloga

Jestem obecnie na etapie nauki projektowania układów z Arduino, że zrobiłem sobie układ który miga dioda LED co sekundę. Może to banalne, ale cieszy mnie, że coś działa xD
A teraz chciałem przetestować wyświetlacz LCD 2x16 HD44780, ale jak przeglądam jak podpiąć zauważyłem, że nie posiadam potencjometru. Czy taki potencjomert będzie dobry do tego?
No i nie mam złącza, żeby wpiąć wyświetlacz w płytkę stykową. Przy zakupie Arduino otrzymałem złącze goldpin 40 złączy, czy mogę "wyłamać" 16 piniow i wpiąć w te wejścia co są w układzie wyświetlacza? Przepraszam, jeśli pytanie jest głupie, ale jestem jak na razie zielony w tych sprawach xD
No i mam pytanie jeśli chodzi o zasilanie: bo obecnie przy prostych projektach z diodą LED to zasilanie jest z USB. Czy warto kupić koszyki na baterie AA czy może inny sposób zasilania układu będzie "lepszy"?

#arduino #elektronika #mikrokontrolery #nauka
  • 17
  • Odpowiedz
@fozolif: 1taki pot będzie
2 możesz wyłamać goldpiny i wlutować na płytkę wyświetlacza
Do baterii musialbys dać przetwornicę 5V out, ale Z USB możesz wyciągnąć do 0.5A chyba.
  • Odpowiedz
nie posiadam potencjometru


@fozolif: Moim skromnym zdaniem do płytek stykowych najwygodniejsze są potencjometry 3362. Kup od razu kilka o różnych wartościach (np. 100, 1k, 10k, 100k). Ja mam też potencjometry 3266, różnią się tym że są wieloobrotowe, więc o wiele dokładniejsze.
  • Odpowiedz
@cochese: jeszcze jestem za mało ogarnięty w tych sprawach xD Myślałem, że zasilanie DC jakąś bateryjką 9V czy coś koło tego będzie prostym rozwiązaniem jak dla początkującego.
  • Odpowiedz
@fozolif: Nie wiem czy 9V czegoś nie usmaży. Nie wiem ile wytrzymuje Arduino, ale gdybyś tam miał "gołą" ATMegę, to max 6V. Czujniki często wymagają 5V albo nawet 3.3V.

Tak swoją drogą to ja na początku też kupiłem "gniazka" do baterii 9V, myślałem, że to będzie wygodne - bo uwolnię się od kabli. Co z tego, skoro i tak przez 99% czasu mam podpięte kable USB do programowania i do UARTa.
  • Odpowiedz
co do Arduino to chyba max 5V może być


@fozolif: Możesz brać 5V z USB, ale ja tam nie chciałbym spalić USB w laptopie. A błędy popełnia każdy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Nie, Arduino ma stabilizator na wejściu i na luzie chyba można do 12V, ale sprawdź w dokumentacji.


@Warwick: @cochese: chyba zależy od płytki. Niektóre mają zasilanie USB i 12 V jednocześnie.
@fozolif: kup sobie za parę złotych przewody dokończone pinami. Są różne wersje męski-męski, żenski-męski itp. Bardzo ułatwia robotę. Dokup sobie jeszcze zestaw szereg oporników. Będziesz wtedy mógł wstawić dowolny opór. Są komplety np. na allegro. Też niezbyt drogie.
  • Odpowiedz
@fozolif: w Auchanie są najtańsze powerbanki po 11 zł za sztukę, w środku ogniwo 18650, więc pojemność znośna. Ardunio chodzi na tym bez problemu, sam używam, ale myślę że to opcja tylko wtedy jeśli się boisz o port USB w komputerze, albo chcesz zbudować coś przenośnego. W czasie wgrywania kodu na płytkę i tak musisz podłączyć ją do kompa, więc tak naprawdę najwygodniej właśnie z gniazda usb zasilać cały układ.
  • Odpowiedz
@fozolif: Na allegro też jest sporo tanich powerbanków, najtańsze widzę po 6 zł bez przesyłki. Z reklamowanej pojemności 2600 mAh pewnie nie ma nawet połowy, ale do zasilania arduino spokojnie się nadadzą.
  • Odpowiedz
@fisent: a mam jeszcze jedno pytanie. Jak jest zalecane napięcie zasilania 7-12V i napięcie pracy 5V, to czyli mogę podać na wejście DC więcej niż te 5V i nic się nie stanie z układem?
  • Odpowiedz