Wpis z mikrobloga

Hej, od niedawna korzystam z nowego PC opartego na Ryzenie 3600 i GTX1660S od Palita. Jako, że mój poprzedni komputer to 10-letni dziadek i niezbyt jestem w temacie postanowiłem, że zapytam tutaj. Chodzi konkretnie o temperatury, które od czasu do czasu mierzę sobie HWMonitorem. Zarejestrowane przeze mnie wyniki prezentują się następująco:

Pulpit
CPU: ok. 45-55, w miarę stabilnie
GPU: stabilnie ok. 35 stopni

Przeglądanie internetu (kilka kart w przeglądarce, Youtube, Facebook itd.):
CPU: 50-60 stopni, z losowymi skokami czasem 60+
GPU: stabilnie ok. 35-40 stopni

Granie (Battlefront II na ultra detalach):
CPU: 70-80 stopni (maksymalna zarejestrowana temperatura 84 stopni)
GPU: lekko powyżej 60 stopni (maksymalna zarejestrowana temperatura 67 stopni)

O ile grafika utrzymuje w miarę normalną temperaturę, to wyniki procesora sprawiają, że zastanawiam się nad dokupieniem chłodzenia (obecnie korzystam z boxowego) tylko, no właśnie - jest sens? Czytałem sporo opinii, że te Ryzeny tak mają i nie należy się przejmować. Pytanie, czy na dłuższą metę nie wpłynie to na żywotność/wydajność procesora? Zastanawiałem się nad Cooler Master Hyper 212 Black Edition, czyli koszt ok. 200 zł. Opłaca się, czy nie wymyślać i zostać przy boxowym?

#pcmasterrace
#komputery #informatyka #pcmasterrace
  • 8
@avin: Nie, wszystko chodzi na fabrycznych ustawieniach. Chociaż w moim przypadku są też dwie inne rzeczy, które mogą działać na niekorzyść: obudowa (NZXT H510 nie ma najlepszego przepływu powietrza, choć po tym co czytałem w internecie spodziewałem się, ze będzie gorzej) oraz fakt, że moje mieszkanie dość mocno nagrzewa się latem w porównaniu do innych mieszkań (usytuowanie, budowa itd.), więc temperatura pomieszczenia przez ostatnie dni jest stosunkowo wysoka.
@arturzeppelin: Skoki temperatury są normalne w przypadku tej architektury, wysokie temperatury na boxowym chłodzeniu to też standard.

Zastanawiałem się nad Cooler Master Hyper 212 Black Edition, czyli koszt ok. 200 zł. Opłaca się, czy nie wymyślać i zostać przy boxowym?


@arturzeppelin: Coś takiego za 200zł? Nie warto 109zł - Arctic Freezer 34, 140zł - Gelid Phantom, 155zł - Fortis 3, 205zł - Grandis 3, 215zł - Mugen 5, 237zł -
Jeśli pozwolisz to się o coś zapytam pod tym wpisem. Mam procesor i kartę tak jak kolega powyżej. Oprócz tego obudowa od kolinka i chłodzenie spartan 4. Wie ktos dlaczego na pulpicie według hw monitor dochodzi nawet do 70 stopni?? Lekko mnie to niepokoi. W biosie chłodzenie ustawione na optimal.
@lukaszbsk @arturzeppelin : Dzięki Mirku za wyręczenie, już chciałem pisać : ) Plan jaki zapostowałem (oryginalnie znalazłem go na reddit) dobrze poskramia temperatury w Idle. Jeśli stresowe będą zbyt blisko 80 stopni lub je przekraczać, polecam undervolting procesora, czyli ustawienie minusowego offsetu w sekcji cpu core voltage w biosie - wartość ok 0.1V na minus. To zmniejszy temperatury w stresie o parę stopni. Boxowe chłodzenie jest dość niezłe, ale warto sprawdzić jak