Wpis z mikrobloga

Potrzebuje na działkę jakiś zestaw solarny. W słoneczny dzień chciałem zasilić jakąś małą lodówkę plus kilka ładowarek do tel. Chciałbym sprawdzić jak to będzie działać, a w przyszłości dokupić więcej paneli, przetwornice, akumulator, żeby po zachodzie słońca obejrzeć jakieś tv. Jaki panel i regulator polecacie, żeby później można by to wykorzystać a nie kupować wszystkiego od nowa?

#fotowoltaika #pytanie #technologia
  • 18
  • Odpowiedz
  • 0
Podłaczam sie do pytania, tesc posiada zamrazalnik w garazu przed blokiem ale sasiedzi przesadzali z pradem i odcinaja wszystkim w garazach, jaki zestaw solarny do zasilenia zamrazalnika na mieso lub jakas inna alternatywa?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@wykopowywykopek321: Zastanawiałem się nad kupnem panela solarnego do ładowania dwóch akumulatorów 12V 65 Ah do garażu, gdzie nie mam zasilania, a te akumulatory zasilają mi oświetlenie LED. Koszt takiego zestawu do nich miał mnie wynieść około 800 zł, zrezygnowałem bo nie mam pewności czy mogę tych paneli nie zawiną jak będą na dachu.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@wykopowywykopek321: No tak, ale wtedy światło mam tylko wtedy jak agregat pracuje, a mam tak zrobione że diody z jednej listwy zapalają się jak tylko otwieram drzwi do garażu. Czujnik ruchu załatwia sprawę. A przemawiało za mną lenistwo, bo co kwartał muszę targać akumulator do domu na ładowanie. Natomiast solarka załatwiałaby sprawę.
  • Odpowiedz
@Wiskoler_double Dużo masz tego oświetlenia? Bo jak raz na kwartał ładujesz to wydaje mi się niezły wynik. Mam akumulator żelowy chyba też 65Ah używałem do silnika od pontonu, po 8h pracy z lodówką turystyczną całkowicie się rozładowywał. Bardzo możliwe, że kilka razy za bardzo go rozładowałem i teraz nadaje się tylko na śmietnik.
  • Odpowiedz
@wykopowywykopek321: Oświetlenie nie jest mocno wymagające - szczególnie jeżeli jest potrzebne do siedzenia, gadania etc. W korytarzu mam lampkę 3W i ona spokojnie daje radę. Gdyby powiesić nad np. stołem w małym pomieszczeniu - to da radę dość długo - bo 3W to rząd 0.25A - a to nie "morduje" akumulatora. Teoretycznie 65Ah powinien starczyć (zakładając rozładowanie powiedzmy 3/4 - czyli efektywnie 48,75Ah) - na 195 godzin. Przy świeceniu po
  • Odpowiedz
@wykopowywykopek321: panele są też ciężkie/delikatne/drogie = najgorszy typ do transportu
Zostawisz na działce - ukradną.
Robisz instalację elektryczną, przyjeżdzasz na działkę połączasz zestaw i koniec. (nie przejmujesz się brakiem słońca etc.) Jak planujesz siedzieć to wtedy bym się zastanowił nad panelem, lub podładowaniem u jakiegoś sąsiada, albo ugadaniem się o przedłużacz...
  • Odpowiedz
@wykopowywykopek321: nadal bym obstawiał przy akumulatorze i inwerterze... ew. z małym panelem, oraz wycieczcee do sąsiada co kilka dni żeby podładował w nocy.( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ile masz $$$ ?
Dyskusja dalsza nie ma sensu jak chcesz wydać na to 200zł..
Bo by móc obejrzeć TV oraz podłączyć lodówkę na 2tygodnie to trzeba 1kPLN
  • Odpowiedz
@Issac Zastanawiałem się nad panelem 280W do tego jakiś sensowny regulator napięcia. Liczę się z tym, że 1kPLN może być mało. Chodzi mi o to żebym później mógł dokupić dodatkowy panel i baterię i wszystko razem podłączyć.
  • Odpowiedz
@wykopowywykopek321: zdajesz sobie sprawę z wielkości takiego panelu ~ponad 1.6metra na metr ? (nie można nic kłaść na niego bo na podskoku może pęknąć...
Zawsze możesz dokupić panele jak zakupisz odpowiednio duży regulator, gorzej jest z rozbudową akumulatora - dlatego bym kładł nacisk na możliwie największy, bo w około niego łatwo podokładać podzespoły.

Podaj ile potrzebujesz Wh. * ~1zł = wymagana flota.
  • Odpowiedz
@Issac Panel 280W to tak jak napisałeś 1,6/1 trzeba liczyć, znowu taki 140W to jest jakieś 1,4/0,7 gabarytowo nie dużo mniejszy, cenowo też różnie bywa. Problem jest taki, że są panele i "panele" tak samo z regulatorami są za 100zł a są i za 700.
Co do zapotrzebowania, to nie wiem jak to dokładnie obliczyć. Powiedzmy, że mam mam małą lodówkę gdzie jest napisane pobór mocy 118 kWh. Czy mam to
  • Odpowiedz