Wpis z mikrobloga

Najtańszy #cydr jaki do tej pory znalazłem to w #tesco puszka 500 ml za 4,5 zł (od dawna nie widziałem go w promce). Wychodzi 9 zł/litr. Jest na rynku jakaś tańsza zjadliwa (wypitna?) opcja?
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Lubitch: kupujesz sok NFC 3zł/litr, albo taniej w promocji, do tego drożdże za 2 zł i po 2 tygodniach masz dobry, tani cydr. Możesz odczekać kilka kolejnych tygodni aby smak się ułożył a cydr grawitacyjnie przefiltrował. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

ja zaczynałem od nastawów w 5 litrowych butelkach po wodzie, wiec koszty zerowe
  • Odpowiedz
@Wychwalany: mógłbyś powiedzieć gdzie kupujesz ten sok i drożdże (i jakie jeśli są różne rodzaje) i podlinkować do jakiejś sprawdzonej instrukcji? bo nie ukrywam, że w tym temacie jestem jaroszem xd
  • Odpowiedz
@Lubitch:

rurka fermentacyjna, jakieś 2 zł. Do tego możesz kupić jeszcze korek aby rurka siedziała szczelnie albo okleić plasteliną. Do rurki wlewasz odrobine wody, aby powietrze nie dostalo sie do butelki.

jedna saszetka drożdży jest zazwyczaj na 25l
  • Odpowiedz
@Wychwalany: może leżakować, nie mam z tym poblemu, będe miał większe możliwości za jakiś czas względem @ to pewnie uwarzy się pszenica, new england ipa no i cydru może coś wlasnie wstawie, tak 10 l dla sportu
  • Odpowiedz
@Wychwalany:
"tak, do soku wrzucasz drożdże i to wszystko. Z samego soku będzie około 4,5% alko, jeśli chcesz więcej dosyp cukier - 17g/litr da 1%. Ja robie 6-7%"

"Jeśli chcesz musujący cydr, to musisz go rozlać do butelek i dosypać zwyły cukier 10g/litr. Drożdże go zjedzą a wytworzony przez nie CO2 zrobi bąbelki"

Dlaczego cukier raz sie przerabia na % a raz na bąbelki? to troche nie ma sensu
  • Odpowiedz
Dlaczego cukier raz sie przerabia na % a raz na bąbelki? to troche nie ma sensu


@Lubitch: zawsze przerabia sie na procenty i na bąbelki. Rurka jest po to aby bąbelki wyleciały z butelki podczas fermentacji. A jak rozlejesz do butelek i szczelnie zamkniesz to bąbelki nie wyleca i dzieki temu bedzie musujace ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz