Wpis z mikrobloga

mamy wiele różnych managerów pakietów, jedne są lepsze, inne gorsze. nawet #windows dorobił się ostatnio oficjalnego managera pakietów - coś zatem musi być na rzeczy.

Nix jest jedną z mało znanych technoloogii, a bardzo ciekawą. wołam osoby zainteresowanie #programowanie w szczególności #programowaniefunkcyjne oraz tych, którzy siedzą w #devops bo może dla Was ciekawe być to, że jutro odbędzie się #webinar, na którym będzie mowa właśnie o Niksie: https://twitter.com/fp_wroc/status/1278058219978526724
  • 12
średni devops z takiego niksa. Patrzyłem w to już kilka razy, bo ciągle podrzucają to w kilku zachodnich źródłach i jeszcze nie widziałem artykułu który by przedstawił go w dobrym świetle. Zabawka dla developerów. Serio, ciekawa. Mają prawo się bawić, ale na cholerę to wciskać wszystkim i pisać durnoty że to świetny system operacyjny dla każdego... Doktoryzowanie się z przekombinowanego narzędzia które prawdopodobnie Ci się znudzi przed reinstalką :>
@Hauleth: dlaczego 2/10?

@annotate:

wiesz, "patrzeć" na coś, a używać to są dwie różne perspektywy. rozumiem, że Ciebie to nie przekonuje, ok. nie musi.

zauważ jednak, że nikt tu niczego nie "wciska". chcesz - dołączasz dzisiaj do bezpłatnego webinaru, który jest organizowany przez społeczeność, nie ma reklam, nie mam zbędnego korporacyjnego #!$%@?. po prostu - dołączasz oglądasz i tyle.

nasz prelegent jest praktykiem i używa nie tylko Nix-a (managera) ale
@secret_passenger: Mialem na mysli to, ze w wielu jezykach programowania istnija toole do zarzadzania pakietami: cabal, cargo etc. I one nie dzialaja, bo NixOS nie przestzrega linuxowego layoutu katalogow jesli chodzi o to gdzie sa pliki wykonywalne i biblioteki. Wiec kazdy z tych package managerow musi byc spatchowany, zeby moc wspolgrac z Nixem.
Jak kiedys patrzylem to przez to nie mogle sie przesiasc na NixOSa bo wlasnie Julia byla nie supportowana.
@secret_passenger: taki gryps z #postapo

@yggdrasil: no nie do końca, bo k8s też trzeba jakoś skonfigurować.

1. Czemu zrobili nowy jezyk programowania zamiast jaki shallow DSL?


@nie_lubie_nowego_odtwarzacza: bo istniejące języki nie spełniały oczekiwań?

2. Caly soft, ktory sam zarzadza swoimi zaleznosciami to mega bol. Julia chyba nadal sie nie dorobila translacji ze swojego package managera do Nixa.


Nie potrzebujesz używać Niksa do wszystkiego, część pakietów można obsługiwać "standardowo". Ja
@DarkGL: i jak udało się? prezentacja była super ciekawa. ja czytałem o tym sporo czasu temu, ale dzisiaj zrozumiałem pewne niuanse i samego Nix-a będę próbował w najbliższych dniach (pewnie w weekend). na Nix-OS nie rzucam się jeszcze - muszę się przyzwyczaić trochę do tego jak to działa, ale może w przyszłości?

@nie_lubie_nowego_odtwarzacza: ok. teraz rozumiem. szkoda że nie było Cię na spotkaniu, może zadałbyś pytanie na ten temat.

ja