Wpis z mikrobloga

Człowiek może i się starzeje, ale za kazdym razem jak prowadzę obserwacje, to cieszę się jak małe dziecko. Praktycznie nic się nie zmieniło. Za niespełna dwa tygodnie mam szczęśliwą, trzynastą rocznicę pierwszych, samodzielnych obserwacji na profesjonalnym teleskopie w profesjonalnym obserwatorium astronomicznym. Pamiętam, jakby to było wczoraj ( ͡° ͜ʖ ͡°) Kopułę otwierało się kierownicą, przestawiało się ją ręcznie, za pomoca korbki, a teleskop o średnicy jednego metra trzeba było nastawić po mapie nieba, a nie jakimś fęsi-szmęsi automatów i Go-To. Tak miło mi się o tym wspomina, aż dołączę poniżej zdjęcie "ja i mój pierwszy teleskop" :).

Dziś w planach jest obserwacja układu kontaktowego z Krakowa w tym samym czasie, kiedy obserwuje go teleskop na orbicie Ziemi. A nad ranem, jeśli tylko pozwoli pogoda, robię monitoring "antynowej karłowatej", o której pisałem parę dni temu na mirko i na moim blogu. Niebawem dam znać, co z tego wszystkiego wyszło.

Trzymajcie kciuki!

#astronomiaodkuchni <--- do obserwowania

poza tym: #astronomia #kosmos #pracbaza

--------------------------------------------------------------

PS: a co wy robiliście #13lattemu ?
Pobierz Al_Ganonim - Człowiek może i się starzeje, ale za kazdym razem jak prowadzę obserwacj...
źródło: comment_1593543479r1F1Byf5NjSt7PbRMvpZmr.jpg
  • 10
@SipaXtra: Nigdy nie mów że jesteś na coś za głupi. A jak lubisz ciekawostki z youtuba, to niebawem coś nowego wrzucę i bedziesz mógł posłuchać :)

-----------------------------

Obserwacje trwają w najlepsze. Układ kontaktowy wchodzi w fazę zaćmienia jednej gwiazdy przez drugą. Teraz sie okaże, z jakim zwierzakiem mamy do czynienia. Krzywa zmian jasności poniżej. Na osi pionowej jasność wyrażona "w magnitudo", czyli im mniejsza wartość, tym jaśniejszy obiekt. Na osi poziomej
Pobierz Al_Ganonim - @SipaXtra: Nigdy nie mów że jesteś na coś za głupi. A jak lubisz ciekawo...
źródło: comment_1593556920gojYPQeKtA7m2EweTJUBI2.jpg
@Al_Ganonim 13 lat temu prawdopodobnie kończyłem podstawówkę, albo zaczynałem gimnazjum.
#!$%@?, z jednej strony to pół mojego życia a z drugiej czuję jakbym już zaczynał się starzeć.