Wpis z mikrobloga

nie wiem co reprezentują dani kandydaci (program etc.)


@dge22: ale wiesz ze to jest glosowanie na prezydenta a nie wojta czy inna partie?
Jesli wiesz to proponuje sie zapoznac z tematem "co moze prezydent w polsce"
Jak juz sie zapoznasz to dojdziesz do wniosku ze mowienie o "programie" jaki ma kandydat na prezydenta jest bez sesu.
Idz wybrac tego kto Twoim zdaniem bedzie godnie reprezentowal polske na arenie miedzynarodowej, kto Twoim
Prezydent w polsce moze faktycznie NIC.


@gorzki99: Prezydent może vetować ustawy co oznacza, że potrzeba wtedy 66% posłów a nie 50% do przepchnięcia ustawy, innymi słowy prezydenta można uznać jako oddzielną partię z 16% poparcia z którą trzeba negocjować.
@PiSbolszewia:
Po pierwsze 3/5 to 60% a nie 66%
Po drugie 60% z 460 to 276. A skoro pis ma 239 poslow wiec wystarczy ze "ponegocjuje" z 37 i prezydent jak powiedzialem moze NIC. Przypominam ze PSL a.k.a "choragiewka" ma 22, niezrzeszonych jest 12 a kukiz ma 16 wiec jest w czym wybierac
@PiSbolszewia: i dalej ma gowno do gadania w 2 najwazniejszych ustawach. Rzad se uchwali taka ustawe budzetowa ze rozpierdzieli finanse a prezydent musi siedziec cicho. Rzad se zmieni konstytucje pod siebie a prezydent nawet nie moze pisknac. Taka to jego wladza
a w praktyce chyba ani razu veta prezydenckiego nie odrzucono xD,


@PiSbolszewia: ja tez jestem leniem ale zanim cos napisze to sprawdze. Placa Ci za pisanie czy jestes jeszcze wiekszym leniem niz ja?

https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1427690,piec-prezydenckich-wet-zadne-nie-zostalo-rozpatrzone-przez-sejm-decyzja-polityczna-prezes-pis-jaroslaw-kaczynski-nie-chcial-zeby-byly-glosowane.html

"Zdaniem konstytucjonalisty nierozpatrzenie prezydenckich wet to decyzja polityczna. "Jeżeli posłowie w głosowaniu nie odrzuciliby weta, potwierdziliby, że pierwotnie uchwalili złą ustawę. Gdyby jednak większość sejmowa zdecydowałaby się na odrzucenie weta prezydenckiego, to musiałaby się opowiedzieć przeciwko prezydentowi
@gorzki99: rząd nie przegłosowywuje ustaw to raz, dwa, że nikt nie twierdzi, że Prezydent może samodzielnie przeforsować ustawy - musi się dogadać z większością sejmową. ale sejmowa większość aby przepchnąć swoje ustawy również musi się dogadać z prezydentem a to oznacza przyjęcie części jego ustaw.

"Zdaniem konstytucjonalisty nierozpatrzenie prezydenckich wet to decyzja polityczna. "Jeżeli posłowie w głosowaniu nie odrzuciliby weta, potwierdziliby, że pierwotnie uchwalili złą ustawę. Gdyby jednak większość sejmowa zdecydowałaby
rząd nie przegłosowywuje ustaw to raz


@PiSbolszewia: wez sie nie osmieszaj bardziej niz musisz za 50 groszy.

A KTO KUTFA ROBI USTAWY JAK NIE RZAD?

Prezydent wprowadza ustawy? Pani grazynka ze sklepu? Otoz nie-to rzad wprowadza ustawy
Nie rozróżniasz kto ma kompetencje włądzy ustawodawczej a kto wykonawczej


@PiSbolszewia: wiesz ze gdzies dzwoni ale nie wiesz gdzie (za wiki)
"Według teorii podziału władzy dzielimy władzę w państwie na:

władzę ustawodawczą - stanowioną przez parlament za pomocą uchwał, które tworzą prawo. W Polsce - władzę ustawodawczą sprawuje Sejm oraz Senat,
władza wykonawcza zajmuje się wprowadzaniem prawa ustanowionego przez władze ustawodawczą. W Polsce przedstawicielami tej władzy są Prezydent, Rada Ministrów oraz
"Według teorii podziału władzy dzielimy władzę w państwie na:


@gorzki99: orasz sam siebie bo napisałeś że rada ministrów (czyli rząd) przegłosowywuje, a to są kompetencje władzy ustawodawcze czyli sejmu i senatu
orasz sam siebie bo napisałeś że rada ministrów (czyli rząd) przegłosowywuje, a to są kompetencje władzy ustawodawcze czyli sejmu i senatu


@PiSbolszewia: aha a to ja pisalem ze prezydent w polsce cos moze?...oh wait to ja pisalem ze moze nic bo rzad i tak zrobi co chce.

a skoro ustaa budzetowa "to tylko jedna z wielu ustaw" to mozna ta ustawa rozpierdzielic panstwo - i wiesz co prezydent moze? ANO GOWNO